2 sene önce
2 sene önce

UDY Stratejisi vizyonuna tam destek

Türkiye Uluslararası Doğrudan Yatırım Stratejisi’nin Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi tarafından açıklanması ile uluslararası yatırımlar gündemde ön plana çıktı.  Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) strateji belgesinin hayata geçirilmesi için destek verecek kurumlar arasında özel sektörü temsilen yer alacak.

 

YASED Başkanı Ayşem Sargın, “Türkiye’nin küresel uluslararası doğrudan yatırım (UDY) pazarından daha fazla pay alabilecek potansiyele sahip olduğunu her fırsatta dile getirdik. Daralan UDY pazarında rekabet her geçen gün daha çok artıyor ve devletlerin özel sektör ile daha yakın işbirliği içinde stratejik ve bütüncül yaklaşımlar geliştirmesini mecburi kılıyor. YASED olarak hazırlık aşamasında da destek verdiğimiz bu strateji belgesinin ülkemizi UDY çekme konusunda daha rekabetçi kılacağını düşünüyoruz. Ülkemizde ilk defa hazırlanan ve UDY politikalarına stratejik bir yaklaşım getirerek kurumlar ve iş dünyası arasında eşgüdümü güçlendirecek olan bu belge önemli bir boşluğu dolduracak. COVID sonrası toparlanmanın yaşandığı küresel ekonomideki fırsatlardan yararlanmak için strateji belgesinde açıklanan eylemlerin hızla hayata geçirilmesi büyük önem arz ediyor. Biz de YASED olarak Strateji’nin vizyonuna ve eylemlerine bizzat sorumluluk alarak destek vereceğiz. Stratejiyi bizlerle yakın istişare içinde hazırlayan Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi’ne bu değerli ve önemli inisiyatif için teşekkür ediyoruz” dedi.

 

Açıklanan Uluslararası Strateji Belgesi’nde yer alan 11 Strateji ve 67 eylemin gerçekleştirilmesi neticesinde Türkiye’nin 2023 yılında küresel UDY pazarından yüzde 1,5 pay alması hedefleniyor. Ülkemizin UDY politikalarına stratejik bir yaklaşım getirmek ve kurumlar arası eşgüdümü güçlendirmek amacıyla hazırlanan Strateji bu alanda hazırlanmış ilk çalışma olarak da dikkat çekiyor. Strateji belgesinin hayata geçirilmesi için destek verecek kurumlar arasında özel sektörü temsilen YASED yer alıyor.

 

Açıklanan Türkiye Uluslararası Doğrudan Yatırım Strateji Belgesi’ni yorumlayan YASED Başkanı Ayşem Sargın, “Türkiye’nin küresel UDY pazarından yüzde 1,5’luk pay alabilecek potansiyele sahip olduğunu her fırsatta dile getirdik. Cumhuriyetimizin 100. yılında bu potansiyeli hayata geçirmek için Türkiye’nin yatırımcıları olarak, kamu kurumları ile koordineli şekilde çalışacak ve uygulamalara aktif destek vereceğiz” dedi.

 

‘Rekabetçiliğimizi artıracak’

UDY piyasasının 2008 küresel krizinden bu yana güçlü bir toparlanma gösteremediğini ifade eden Sargın, şöyle devam etti: “Daralan UDY pazarında rekabet her geçen gün daha çok artıyor. Gelişmiş pazarlarda yatırımların geri dönüş oranının, gelişmekte olan pazarlara yaklaşmış olması Türkiye’nin rekabet içinde bulunduğu ülkelerin sayısını artırıyor. YASED olarak hazırlanış aşamasında da destek verdiğimiz bu strateji belgesinin Türkiye’nin hak ettiği yatırımları çekmesi noktasında ihtiyacı olan rekabetçiliği sağlayacağına inanıyoruz. Covid-19 pandemisi sonrası dönüşüm içinde olan küresel tedarik zincirleri Türkiye için fırsat yaratıyor. Bu fırsattan yararlanmak için de strateji belgesinde açıklanan eylemlerin hızla hayata geçirilmesi gerekiyor. Sürdürülebilir kalkınma gündemi ile de uyum gözetilerek hazırlanmış olan strateji belgesinin hayata geçirilmesi,;teknolojik dönüşüm, istihdam ve cari dengeyi destekleyici yatırımları ifade eden Nitelikli UDY’nin ülkemize gelmesine ve bu kapsamdaki mevcut yatırımların daha da büyümesine yardımcı olacak.”

 

‘Ülkemize karşı sorumluluğumuz arttı’

YASED olarak bugüne kadar Türkiye’nin kalkınma sürecine katkı verecek bir yaklaşımla çalışmalar yürüttüklerini ifade eden Sargın, “Ülkemizin yatırım ortamının iyileştirilmesi için kamu ile koordineli şekilde birçok proje yürüttük, yasal düzenlemelere katkı sağladık. “2021 Önceliklerimiz” olarak belirlediğimiz üç ana başlıkta; küresel tedarik zincirleri, dijital dönüşüm ve sürdürülebilir kalkınma hedeflerinde; ülkemizi küresel gündemin parçası yapmak, kısa ve uzun vadeli fırsatları işaret etmek ve yatırımcılar nezdinde ülkemizin görünürlüğünü artırmak üzere uluslararası iş dünyası ile yakın temas halinde çalışmaya devam edeceğiz. Bu çalışmalarımızın Türkiye Uluslararası Doğrudan Yatırım Strateji Belgesi vizyonunu destekler mahiyette olduğunu da memnuniyetle görüyoruz. Geçtiğimiz yıl düzenlemiş olduğumuz Uluslararası Yatırım Zirvesi ile Türkiye’nin küresel düzeyde tanıtımına destek verdik. Bu aşamada, strateji belgesindeki eylemlerin hayata geçirilmesinde özel sektör inisiyatifi olarak YASED’in seçilmiş olması ülkemize karşı olan sorumluluğumuzu daha da artırdı. Bu sorumluluğun getirmiş olduğu bilinçle gelecek dönemde UDY paydaşlarını bir araya getireceğimiz etkinliklerimiz daha da önem kazanacak. Ayrıca kamu kurumlarının desteğiyle her yıl düzenleyeceğimiz ‘Uluslararası Yatırımcı Ödülleri’nin dikkat ve heyecanla takip edileceğine inanıyoruz” diye konuştu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Paylaşın

SON DAKİKA

Pin It on Pinterest

Login