2 sene önce
2 sene önce

CHP’li Tutdere: Arazi toplulaştırma çalışmaları çiftçiler için çileye dönüştü

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmasında Adıyaman genelinde uzun yıllardır süren arazi toplulaştırma çalışmalarının hala bitirilememiş olmasına tepki göstererek, toplulaştırma çalışmalarından dolayı yaşanan mağduriyetlere dikkat çekti.

Milletvekili Tutdere, yaptıkları köy ziyaretleri sırasında arazi toplulaştırmasından kaynaklanan mağduriyetleri bizzat yerinde gördüklerini ifade ederek, “Tarım arazilerinin verimliliğini ve işletme bütünlüğünü kolaylaştırmak için seçim bölgem olan Adıyaman’daki arazi toplulaştırma çalışmaları hâlâ bitirilememiştir. Çalışmaların aradan uzun yıllar geçmesine rağmen hala bitirilememiş olması çiftçilerimizi mağdur etmektedir.” dedi.

Çiftçi Talepleri Dikkate Alınmadan Yapılan Arazi Toplulaştırmaları Hataları Beraberinde Getiriyor

Girdi fiyatlarındaki artışların çiftçileri mağdur ettiğini, toplulaştırma gibi önemli çalışmalarda yaşanan sorunların çiftçilerin yaşadığı mağduriyetleri daha da artırdığına dikkat çeken Milletvekili Tutdere, çiftçilerin tarımsal faaliyetlerini sürdürmeleri için gereken kolaylıkların sağlanmasının önemine vurgu yaptı.

Arazi toplulaştırma çalışmalarının arazi durumu ve çiftçi talepleri dikkate alınmadan yürütüldüğünü, bundan dolayı da yapılan çalışmalarda hatalar meydana geldiğine işaret eden Milletvekili Tutdere, “Yaptığımız köy ziyaretleri sırasında hemşerilerimiz arazi toplulaştırma çalışmalarından kaynaklanan şikayetlerini dile getiriyorlar. Vatandaşlarımız yapılan çalışmaların bir kısmının hatalı olduğunu, çalışmayı yapanların arazi durumunu ve çiftçi taleplerini dikkate almadıklarını tarafımıza iletiyorlar. Kuraklık, pandemi ve zamlar nedeniyle mağdur olan çiftçilerimizin mağduriyeti toplulaştırma çalışmalarının uzaması nedeniyle katbekat artmıştır.” ifadelerini kullandı.

Milletvekili Tutdere’den Tarım Bakanlığı’na “Arazi Toplulaştırma” Çağrısı

Arazi toplulaştırma çalışmalarının çiftçi taleplerinin dikkate alınarak yürütülmesi ve bir an önce bitirilmesi için Tarım ve Orman Bakanlığı’na çağrıda bulunan Milletvekili Tutdere, “TBMM Genel Kurulu’ndan Tarım ve Orman Bakanlığı’na çağrıda bulunuyorum.: Çiftçilerimizin taleplerini de dikkate alarak Adıyaman’daki arazi toplulaştırma çalışmalarını bir an evvel bitirin, çiftçilerimizin mağduriyetine son verin.” dedi.

Adıyaman’daki 152 Bin 653 Hektarlık Tarım Alanı Toplulaştırma Bekliyor

Öte yandan Tarım ve Orman Bakanlığı, Milletvekili Tutdere’nin Adıyaman’daki arazi toplulaştırmasına ilişkin verdiği soru önergesi üzerine konu hakkındaki verileri paylaştı. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın paylaştığı verilere göre; Adıyaman genelinde bugüne kadar sadece 30 bin 960 hektarlık alanda toplulaştırma çalışmasının tamamlandığını, 152 bin 653 hektarlık tarım alanında ise hala toplulaştırma çalışması yapılmasının beklendiği bilgisini paylaştı. 

 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Paylaşın

SON DAKİKA

Pin It on Pinterest

Login