2 sene önce
2 sene önce

KURAM Mesleki Sınav Merkezi projesinde hedef gruplar bilgilendiriliyor

Tarihi eserlerin restorasyonunda görev alacak çalışanları sertifikalandırmak amacıyla hayata geçirilecek olan “KURAM Mesleki Sınav Merkezi” için çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Projenin bu aşamasında hedef gruplar ve nihai yararlanıcılarla paydaş toplantıları yapılarak, kurulacak merkez hakkında bilgiler paylaşılıyor, alanla ilgili görüş ve önerileri alınıyor.

 

AB ve Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti tarafından desteklenen, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı AB ve Mali Yardımlar Dairesi'nin Sözleşme Makamı; Operasyon Faydalanıcısı MYK olan KURAM Mesleki Sınav Merkezi projesinde, hedef gruplar ve nihai yararlanıcılarla gerçekleştirilen, ilgili paydaşlarla toplantıların ilki 8 Haziran’da gerçekleştirildi. 

 

Toplantıya faydalanıcı kurum yetkili temsilcisi, Yeryüzü Mühendisleri Derneği (YYM) Genel Başkanı Ömer Faruk Kültür, eş faydalanıcı kurum Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi (FSMVÜ) yetkili temsilcisi, KURAM Müdürü Onur Şimşek, proje koordinatörü Ali Reyhan Esen, proje asistanı Merve Sena Kaymak, Expert-1 İrem Güzelaydın, Yalova İl Özel İdaresi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü adına Mimar Hüseyin Ersoy, Vakıflar Genel Müdürlüğü Sanat Eserleri Yapı İşleri Daire Başkanlığı adına Restorasyon Uzmanı Yüksek Mimar Esin Serttaş Yaren ve Mimar Muradiye Şimşek ve İTO Restorasyon ve İzolasyon Meslek Komitesi adına Şevket Can Tülümen katıldı. 

 

Pandemi nedeniyle online olarak gerçekleştirilen toplantıda katılımcılar, temsil ettikleri kurum ve kuruluşlar adına restorasyon alanındaki güncel projelerini; bu alanda standartların oluşması ve ilgili kişilerin sertifikalandırılması kapsamında bugüne kadar yapılan çalışmaları ve deneyimlerini paylaştı.

 

“Restorasyon alanında gördüğümüz sorunları gidermeyi hedefliyoruz”

 

Proje Koordinatörü Yüksek Mimar Ali Reyhan Esen, katılımcıları bilgilendirerek KURAM Mesleki Sınav Merkezi projesinin hedeflerini anlattı. Esen, “Yeryüzü Mühendisleri Derneği (YYM) ile Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi (FSMVÜ) bu projeyi birlikte sundular. Bu alanlardaki çalışmaların belirli standartlara ulaşması en büyük amacımız. Bu çalışma ile restorasyon işlerinde görev alan ustadan teknik elemana kadar, tüm çalışanların mesleki standartlarını belirleyecek bir merkez kurulması hedefleniyor. Projenin bu aşamasında test sorularının hazırlanması ve standartların revize edilmesi noktasında arkadaşlarımız son çalışmaları yapıyorlar. Çalışmalara FSMVÜ’den de değerli hocalarımız katkı veriyorlar” diye konuştu.  

 

“Restorasyonda söz sahibi olan bir sınav merkezi kurulacak”

 

Eş faydalanıcı kurum FSMVÜ yetkili temsilcisi Onur Şimşek de çalışmaların hızla devam ettiğini belirterek, “KURAM Mesleki Sınav Merkezi, sınırlı sayıda meslek grupları için kuruluyor. Amaç; güzel bir başlangıçla ileride daha farklı meslek gruplarına da uzanarak, restorasyon alanında etkin bir sınav merkezi haline gelmesi. Şu anda önemli bir noktaya gelmiş bulunuyoruz. Projede, standartların revize edilmesi ve sınav sorularının hazırlanması aşamasındayız. Yakın zamanda merkezin sınav mekânlarının hazırlanması ve donatılması ile ilgili aşamaya geçeceğiz” dedi.   

 

Toplantıya katılan Vakıflar Genel Müdürlüğü Sanat Eserleri Yapı İşleri Daire Başkanlığı’ndan Restorasyon Uzmanı Yüksek Mimar Esin Serttaş Yaren, Bayındır Memur-Sen ve KORDER’in yürüttüğü çalışmada aktif olarak görev aldığını belirterek, projede dikkat edilmesi gereken hususların altını çizdi.  Ayrıca Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) ile koordineli çalışmanın öneminden söz etti.

 

Yalova İl Özel İdaresi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’nden Mimar Hüseyin Ersoy ise konuşmasında; Yalova’da tarihi eserlerin tespit edilmesi kapsamında bir projenin restorasyon çalışmasına başladıklarını söyledi. Restorasyon alanında yaşanan sorunlardan bahsetti. 

 

Vakıflar Genel Müdürlüğü Sanat Eserleri Yapı İşleri Daire Başkanlığı’ndan Mimar Muradiye Şimşek de daha önce takip edilen benzer projelerle ilgili bilgi ve tecrübelerini aktardı. Şimşek, restorasyon konusunda uluslararası alanda araştırma yaptıklarını, ayrıca geçen yıl bölge müdürlükleri ile beraber, geçmişte tamamlanmış ya da devam eden restorasyonlarda çalışan ya da çalışmakta olan bütün ustaların envanterini çıkardıklarını söyledi. İlerleyen süreçte, bu bilgilerle projeye katkı sunabileceklerini belirtti.

 

İTO Restorasyon ve İzolasyon Meslek Komitesi Başkanı Şevket Can Tülümen de toplantıda söz alarak, İTO’nun restorasyon alanındaki çalışmalarını, sektöre olan katkılarını anlattı. KURAM Mesleki Sınav Merkezi projesine deneyimleri ve lojistik imkanları ile destek verebileceklerini kaydeden Tülümen, projenin paydaşı olmaktan büyük memnuniyet duyduklarını ifade etti.

 

 

Yeryüzü Mühendisleri Derneği (YYM) Hakkında

Yeryüzü Mühendisleri Derneği (YYM), mimar ve mühendislerden oluşan, uzman-teknik gönüllülerin bir araya gelmesiyle 2012 yılında kurulmuş, İstanbul merkezli sivil toplum örgütüdür. Yeryüzünde yardıma muhtaç insanlara altyapı, üstyapı, su, çevre, gıda, enerji konularında projeler üreterek etkili ve kalıcı çözümler bulmak için çaba sarf etmektedir. Ayrıca afet durumlarında en etkili ve hızlı biçimde organize olabilmek için sürekli eğitim faaliyetlerinde bulunmaktadır. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Paylaşın

SON DAKİKA

Pin It on Pinterest

Login