2 sene önce
2 sene önce

AK Parti fındık konusunda sınıfta kaldı

İYİ Parti Ordu İl Başkanı Ekrem Şentürk, "Biz İYİ Parti olarak fındık taban fiyatının 4 doların altına inmemesi noktasında talebimiz var. Fındık üreticisinin ürünü 35 tl nin altına düşmemelidir. 35 TL olursa fındık üreticisi "oh be ömrüme bir seferde ürünün karşılığını aldım" diyebilir. Bunun için mücadele etmeliyiz" dedi.
 

2021 ürünü fındık taban fiyatları yapılacak çalışmalar sonunda belirlenecek. Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan İYİ Parti Ordu İl Başkanı Ekrem Şentürk, belirlenecek fiyatın 35 TL altında olmaması gerektiğini söyledi.
 

 

AK PARTİ FINDIK KONUSUNDA SINIFTA KALDI
 

Fındık mevzusu konusunda AK Partinin sınavı kaybettiğini belirten başkan Şentürk, " Ak Partinin hazırlayacağı bir rapora inanmamız mümkün değil. Çünkü 20 yıllık iktidarı döneminde AK Parti samimi olarak fındık üreticisinin yanında duramadı. Bu imkanları var iken hükümet, ne yazık ki fındık üretimizi piyasadaki alıcıların insafına bıraktı. Fındık üreticilerimiz emeğinin karşılığını göremedi" dedi.
 

 

FINDIK ÜRÜNÜNÜN HAKKI KORUNMALI
 

Fındık ürününün uluslararası statüde olduğunu belirten başkan Şentürk, " 20 yıldan beridir ki ben isterdim ki fındık ile ilgili uluslararası statüde Türkiye’ de sağlıklı bir politika geliştirilsin. Yasallaştırılsın. Ve fındık ürününün hakkı korunsun. Çünkü fındık ürünü sadece üreticisinin alın terinin ememğinin ilerisinde ülkemiz içinde stratejik bir ürün. Fındık ürünü bu devlete sürekli döviz getiren bir ürün. Biz bunu iktidar olduğumuz dönemde inşallah yasalaştıracağız. Bu konuda yoğun bir çaba sarf edeceğiz. Şuan bu bölgede AK Partinin çalışıyor olması sdece algı yönetmek diye düşünüyorum. Onların sunacağı rapor genel de kapitel zihniyetin hizmetinde olacağı kanaatindeyim" dedi.
 

Rekolte konusunda Ziraat odalarına inanılası gerektiğini belirten Şentürk," Ve halkın birhassa üreticinin sesinin dinlenmesi lazım. Ziraat odaları üreticinin ortaya koyacağı tavır önemli benim için. Bizim bu konuya katkı sunmamız  lazım. ziraat odalarının üreticilerimizi birebir dinleyip gerçek reekorteyip onların ağzından dinleyip tespit etmemiz lazım. Çünkü Türkiye de artık bir ço STK lar mevcut hükümetin sözünün dışına çıkamıyorlar. Talimatla çalışıyorlar. Tarım il mÜdürlüklerinde çok patronlarının gerçeği onlara yansıttıracaklarına da inanamıyorum. Tarım il müdürleri çalışma yapabilir ama ilanı noktasInda mevcut iktidarın talebi öne çıkacaktır diye endişem var. Açık konuşayım. Ben şimdi şunu itam etmek istemiyorum. Tarım il müdürlüklerimiz bu konuda halkı görmezden gelir anlamında bir düşüncem yok. Ne yazık ki tarım il müdürlüklerinin yapacağı raporlama çalışmalarını hükümet diyecek ki işine geliyorsa yayınlayacağım işine gelmiyorsa yayınlatmayacak. Onun için bilhassa ziraat odaları seçime dayalı olduğu için orada her siyasi partiden insan olduğu için ziraat odalarının bu bölgede çalışmaları benim için daha kıymetli" şeklinde konuştu.

Şentürk son olarak, "Biz İYİ Parti olarak dört doların altına inmemesi noktasında talebiiz var. Fındık üreticisinin ürünü 35 tl nin altına düşmemelidir. 35 TL olursa fındık üreticisi oh be ömrüme bir seferde ürünümün karşılığını aldım diyebilir. Bunun için mücadele etmeliyiz" dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Paylaşın

SON DAKİKA

Pin It on Pinterest

Login