2 sene önce
2 sene önce

İnteraktif Çevre, Bisikletliler Derneği işbirliği ile Dünya Bisiklet Günü ve Dünya Çevre Günü Arasında Köprü Kuruyor

İnteraktif Çevre ana sponsorluğunda Bisiklet Derneği tarafından, 3-5 Haziran tarihleri arasında Dünya Bisiklet Günü etkinlikleri düzenleniyor. Etkinlik kapsamında 19 ilde çeşitli etkinlikler düzenlenecek. Etkinlikler kapsamında, hurda olarak getirilen bisikletler bakım ve onarımlarının yapılmasının ardından köy okullarına hediye edilecek.

İnteraktif Çevre, Bisiklet Derneği’nin bisiklet kullanımını teşvik etmek ve böylelikle sürdürülebilir kalkınmaya dikkat çekmek amacıyla düzenlediği etkinliklerin ana sponsorluğunu üstleniyor.

3 Haziran Dünya Bisiklet Günü ve 5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında, 3-5 Haziran tarihleri arasında, başta İstanbul olmak üzere 19 ilde etkinlikler düzenlenecek. Türkiye genelinde ise; Antalya’da Alanya, Balıkesir’de Edremit, Akçay, Bandırma ve Burhaniye, Batman, Bilecik, Edirne, Elazığ, Erzincan, Eskişehir, Gaziantep, İzmir’de Bergama, Kars, Kırklareli, Kocaeli, Kütahya, Manisa,  Akhisar, Nevşehir, Sakarya ve Yalova’da etkinlikler düzenlenecek.

Etkinlik alanlarına İnteraktif Çevre’nin desteğiyle kurulan konteynırlarda kullanılmayan veya hurda bisikletler toplanılacak. Toplanan bisikletler onarılmak veya geri dönüştürülmek üzere tesislere götürülecek. Onarılan bisikletler, köy okullarına hediye edilecek.

İnteraktif Çevre Genel Müdürü Volkan Ural, “Bisikletin ulaşım aracı olarak kullanılması da sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmanın yollarından biri. Ulaşımda, market alışverişlerimizde vb. bisikleti kullanarak karbon ayak izimizi düşürüyoruz. Bununla beraber, tüm dünyayı saran pandemi nedeniyle evlerde olmaktan kaynaklanan hareketsiz kalma durumu ile de baş etme yöntemlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor” dedi. Volkan Ural, “Etkinlik alanına kuracağımız konteynırlarda toplayacağımız bisikletleri geri dönüşüme göndereceğiz. Kullanılabilir durumdaki bisikletlerin onarılmasını sağlayarak, bu bisikletleri köy okullarına hediye edeceğiz” diyerek devam etti.

Volkan Ural, “Çevremizi korumak için gündelik hayatımızdaki bazı alışkanlıklarımızı değiştirmek bizim için küçük birer adım olabilir ancak dünyamızın geleceği için büyük öneme sahip. Bisikletle ulaşımı mümkün olduğu kadar hayatımıza katmak da atabileceğimiz bu adımlardan bir tanesi. Bisiklet kullanarak çevremiz için önemli bir eylemde bulunurken, bedensel sağlığımız için de keyifli bir egzersiz fırsatını yakalayabiliriz. Unutulmamalıdır ki yaşayacak tek bir dünyamız var ve bu dünya hepimizin evi” diyerek sözlerine son verdi.

Bisiklet Derneği Başkanı Murat Suyabatmaz, “Bisiklet insanoğlu için artık bir joker, ister sağlığınız için, ister ekonomik ulaşım için, ister iklim değişikliğine neden olmamak için, ister spor için, ister daha temiz hava için, ister turizm gezi için binin isterseniz doğal afetlerde kitlenen trafikte kalmamak için binin, ne için binerseniz binsin, İNSANLIK BİSİKLET İLE KAZANACAK, Birleşmiş Milletlerin belirlediği 2030 küresel Sürdürülebilir Kalkınma hedeflerinden 12 hedefe ulaştıran çözüm ortağı olduğu için 3 Haziran DÜNYA BİSİKLET GÜNÜ ilan edilmiştir, bu günü tüm dünya ile birlikte kutluyor ülkemizin bisikletin Ekonomiye, Sağlığa, ve Çevreye faydalarının farkında olmasını diliyoruz. ” diye ekledi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Paylaşın

SON DAKİKA

Pin It on Pinterest

Login