3 yıl önce
3 yıl önce

Sürdürülebilirlik için çözüm Sanal Evrenler

Dünya çapında 40 yıldır dijital teknoloji inovasyonlarına imza atan Dassault Systèmes ürün tasarımı, geliştirmesi ve desteğinde yaşanan dönüşümün liderlerinden biri konumunda. 3DEXPERIENCE platformu ile 3 boyutlu modelleme, sosyal işbirliği, simülasyon, iş zekası teknolojileri ve hizmetlerini harmanlayan şirket, müşterilerinin ürün ve çözüm geliştirme  süreçlerinin her aşamasına sürdürülebilirliği dahil etmelerini sağlayan sanal evrenler sunuyor.

 

Sürdürülebilir inovasyon, Dassault Systèmes ile müşterilerini birbirine bağlayan ortak noktaların başında geliyor. BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri 2030 yılı için net hedefler belirlemiş durumda, ancak endüstri tarafından tüm yaşam döngüleri boyunca ürünler, malzemeler ve süreçler hakkında ayrıntılı bilgiye dayalı yıkıcı yenilikler getirilmedikçe bunu başarmak güç olacak gibi görünüyor. 

 

Türkiye de BM'nin 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ulaşmak için çalışan ülkeler arasında yer alıyor. Türkiye SKH Değerlendirme Raporu'na göre, öne çıkan politikaların uygulanması için Türkiye’nin endüstriyel tesislerdeki teknolojik dönüşüm ve kaynak yeterliliğini artırarak endüstriyel verimliliği güçlendirmenin yanı sıra hem ulusal hem de uluslararası seviyede iş birliklerini çoğaltması gerekiyor. 

 

Dassault Systèmes, müşterilerine aldıkları kararların etkilerini önceden görebilmelerini ve gerekli düzenlemeleri yapabilmelerini mümkün kılan gerçek dünya deneyimlerini simüle eden çözümler sunuyor. Olumsuz istatistikler, tekrarlanan iklim uyarıları ve ölmekte olan ekosistemler karşısında Dassault Systèmes, hasta gezegenimize pozitif yönde etki edebilecek çığır açan ve gelecek vadeden çözümlerin mümkün olduğunu göstererek müşterilerini teşvik ediyor.

 

Farklı sektörlere yönelik sunduğu geniş bir skalaya yayılan çözümlerin bir sonucu olarak 2020 yılında küresel rüzgar enerjisinin yüzde 74'ü Dassault Systèmes  müşterileri tarafından üretildi. Bu şirketler aynı zamanda temiz enerji, vtol (dikey kalkış ve iniş yapabilen) hava aracı ve ilk tamamen elektrikli kısa mesafe uçağı üzerinde yaptıkları çalışmalarla da havacılık devriminin öncüleri konumundalar. Şirket, önde gelen elektrikli araç üreticilerinin yüzde 100'ünün sürdürülebilir çözümlerini geliştirmek için Dassault Systèmes'in teknolojilerine güvendiğini vurguladı. Ayrıca Dassault Systèmes, şimdiye kadar 3B yazıcıyla yapılmış en büyük nesne olan Miami Tasarım Fuarı’ndaki Flotsam ve Jetsam pavyonları da dahil olmak üzere, insanı ön planda tutan ikonik, sürdürülebilir yapılarla müşterilerine şehirleri yeniden şekillendirmede yardımcı olduklarını vurguladı.

 

Dassault Systèmes'deki uzmanlar, daha sürdürülebilir bir dünyaya ulaşmanın çözümünün Sanal Evrenlerde yattığına işaret ediyor. Bu ortamlar, iklim değişikliği ve çevre üzerinde daha az etkiye sahip, daha döngüsel ve düşük karbonlu bir ekonomiye geçiş için büyük destek sağlıyor. Gerek yaşam bilimlerinde, gerekse de altyapı ve şehirler ya da üretim söz konusu olduğunda, Sanal Evrenler yaratıcı ortamları geliştiriyor ve her kararın ekolojik etkisini anlamaya yardımcı olurken geleceği yeniden tasarlamayı mümkün kılıyor. Özellikle Sanal İkiz modelleri akıllı şehirler, sürücüsüz araçlar, güneş enerjili uçaklar, hidroelektrik santraller ve rüzgar türbinleri gibi ana çevresel ve sürdürülebilirlik girişimleri kapsamında tüm endüstriyel sektörlerde sürdürülebilir inovasyona yön veriyor.

 

Sanal evrenler ve sanal ikizlerin sürdürülebilir bir ekonomi yaratmasını sağlamanın yanı sıra Dassault Systèmes, sürdürülebilirlikle ilgili diğer alanlarda da yenilikçi girişimlerde bulunuyor. 3DEXPERIENCE Lab yardımıyla açık kaynak inovasyonlar sunarak   şirketlerin su ayak izlerini ölçmelerine ve optimize etmelerini amaçlayan Yaşam İçin Su projesi de bu girişimlerin arasında yer alıyor. Ayrıca La Fondation Dassault Systèmes, öğrencilerin matematik, fizik, kimya, coğrafya, yaşam ve yer bilimlerindeki bilgilerini derinleştiren, okyanus bilgisi ve korunmasına yönelik mevcut ve gelecekteki meslekleri geliştirmeye yardımcı olan yenilikçi dijital eğitim programı Mission Ocean projesini de destekliyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Paylaşın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
SON DAKİKA