2 sene önce
2 sene önce

Hacısalihoğlu, “Esnafa yardım edilmiyor, sadece borçlandırılıyor”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Trabzon İl Başkanı Ömer Hacısalihoğlu,”Esnaf ötekileştirilmekten, sahipsiz kalmaktan yakınıyor. Daha geçen seneki kredi borçlarını ödeyemeyen esnafa devlet yine borçlandırarak sıkıntıya sokmaya çalışıyor. Esnaf vergi ötelenmesi istemiyor, vergi silinmesini istiyor. Esnaf artık entübe durumda” dedi.
 

ESNAF VERGİ ÖTELEMESİ DEĞİL, VERGİ SİLİNMESİNİ İSTİYOR
 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Trabzon İl Başkanı Ömer Hacısalihoğlu, esnaf ziyaretlerinde karşılaştıkları sorunları anlattı. Esnafın sesi olan CHP il örgütleri her şehirde esnafları tek tek dolaşarak sorun ve sıkıntıları yerinde görüyor. Bu kapsamda her hafta farklı ilçeye giderek esnaflarla bir araya gelen CHP Trabzon il başkanı Hacısalihoğlu da esnafları dinleyerek sorun ve sıkıntıları rapor haline getiriyor. Esnafın entübe durumda olduğunu belirten başkan Hacısalihoğlu, “Her hafta bir ilçemizde esnaf ziyareti gerçekleştiriyoruz. Esnaf aslında entübe durumda. En büyük şikayeti de sahipsiziz diyorlar. Esnaf sahipsiz bırakıldığını, bir Suriyeli kadar değerinin olmadığını, “hazine garantili iş yapan beş müteahhit kadar bize ilgi gösterilmedi” diyor. Bunu neden diyor? Tamam paketler açıklanıyor ama bu esnaf için yetersiz. Açıklanan paketlerin bir çoğunda da verigiye tabi olan esnaf için bir takım hibeler ya da krediler veriliyor. Dolayısı ile esnaf bundan şikayetçi. “Bizim istediğimiz vergi ötelemesi değil, vergi silinmesi diyor” dedi.
 
AKP PANDEMİ SÜRECİNDE NE SAĞLIK POLİTİKASINI NE DE EKONOMİ POLİTİKASINI DOĞRU YÖNETEMEDİ
 
Devletin esnafa yardımcı olmak yerine habire borca sürüklediğini belirten başkan Hacısalihoğlu şöyle konuştu:
“Şimdi bir tane daha yasa teklifi geliyor. Yüzde 17 buçuk faiz ile esnafımıza, şartlarını oluşturanlara bir kredi çıkaracaklar. Şimdi aynı krediyi geçen yıl yüzde 7 buçuk ile alan esnaf zaten 12 aylık süreçte bu iş yapamadığı için krediyi ödeyemedi. Aynı esnafa şimdi diyorlar ki “yüzde 17 buçuk ile borçlan git vergi dairesinde borcunu yapılandır”. Bunun mantık neresinde? Esnaf bundan şikayetçi. Esnaf ötekileştirilmekten şikayetçi. Ve en çok şikayet edilen ise sicil affı. Biliyorsunuz genel başkanımız sayın Kılıçtaroğlu pandeminin ilk başından beri sürekli bu sicil affını, vergisiz öteleme ve hibe desteğini sürekli vurguladı. Ve bunlar sokakta bizim gördüğümüz esnafımızın kulağında yer etmiş durumda. Bunların da bize pozitif geri dönüşü olduğunu görüyoruz. Esnaf AKP’nin pandemi sürecinde ne pandemiyi sağlık politikaları açısından ne de ekonomik politikaları açısından doğru yönetilmediğini, yönetilemediğini, beceriksizliğini gördü görüyor. Bunu da her dokunduğumuz esnafımızda her vatandaşımızda görüyor duyuyoruz” şeklinde konuştu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Paylaşın

SON DAKİKA

Pin It on Pinterest

Login