3 yıl önce
3 yıl önce

Yaşar Aydın dobra dobra konuştu

Onur Hareketi Lideri Yaşar Aydın, Türkiye’nin kanayan yarası terörle ilgili konuştu. Aydın, terörün bitmeme nedeninin bilgisiz yöneticilerden kaynaklandığını ifade etti.

Onur Hareketi Lideri Yaşar Aydın, gündeme dair konuları masaya yatırdı. Kürt meselesi ve LGBT-İ bireylerle ilgili açık ve net ifadeler kullanan Aydın, yaptığı konuşmada iktidar ve muhalefeti eleştirirken toplumsal konularla ilgili yöneticilerin tutumunu eleştirdi.

 

AYDIN, LGBT-İ İLE İLGİLİ SINIRI SÖYLEDİ

Ülkede uzun süredir tartışma konusu olan ve tartışmanın dozajının Boğaziçi Üniversitesi’ndeki rektör ataması ile tekrar gündeme gelen LGBT-İ bireylerle ilgili de konuşan Aydın şunları söyledi:

“Devletin görevi vatandaşın huzurunu, mutluluğun ve gelecekle ilgili kaygılarını kaldırmaktır. İnsanların cinsel anlamda tercihleri bir haktır. İnsanlar nasıl yaşamak istiyorsa öyle yaşayabilir. Bununla ilgili ne müdahale ederim ne de eleştirel bir söz söylerim, sadece saygı duyarım ancak insanların cinsel tercihi bir hak ise bunlara karşı olanlar, çocuklarının LGBT olmasını istemediklerini söyleyenler için de bunu ifade etmek bir haktır. LGBT-İ ile ilgili sınır şu olmalı: cinsel tercih bir haktır, buna kimse müdahale edemez ama bunu reklama dökmek, özendirici faaliyetlere izin vermek karşı tarafta ülkeye vergi veren insanların hak ve hürriyetine saldırmak, ihlal etmektir. O nasıl haksa, öbür tarafında buna karşı refleks göstermesi de bir haktır.”

 

“YAPTIKLARI ŞEY TOPLUMUN TEMELİNİDERİNDEN SARSMAKTIR”

“Mevcut siyasi aktörler maalesef toplumun nereye savrulacağı ile ilgili endişe duymadığı için, geleceği ile ilgili hesabı, planı olmadığı için onlar için önemli olan şey oy, koltuk, rant. Taksim’de, Ankara Kızılay’da, İzmir Konak’ta kol kola girip, ellerinde çiçekle, karanfille sanki topluma büyük bir imkan, iş imkanı, sanat, bilim, felsefe sunuyorlar. Bu özendirmedir, teşviktir. Bu ailelerin, toplumun hak ve hürriyetine saldırmaktır. Bir yerde diğerinin hak ve hürriyetini savunurken çoğunluğun hak ve hürriyetine saldırıdır. Yüzde 2’nin hak ve hukukunu koruyacağız diye ülkenin yüzde 98’inin hak ve hürriyetini alaşağı edemeyiz. Yaptıkları şey toplumun temelini derinden sarsmaktır. Onlar için akıl çalıştırmak, mantık çalıştırmak çok zor bir şey. Biz sadece propaganda ve özendirmeye karşıyız, yoksa dört duvar arasında herkes istediğini yapabilir. Bizim bakışımız budur”

 

“KÜRTLER HDP’NİN OY DEPOSU DEĞİLDİR”

Onur Hareketi Lideri Yaşar Aydın HDP ve Kürtlerle ilgili de konuştu. Aydın, “Kürtler inancına, kültürüne, tarihine bağlıdır. Bayrağına bağlıdır. Bu ülkenin kuruluşunda alın teri ve göz yaşı vardır ve bu ülkenin tapusu Türklerle ve Kürtlere ortak aittir. Ülkenin tapusuna sahip olan, ülkeyi kuran, mücadele veren, inancına, kültürüne bağlı olan bir halk, nasıl olur da Marksist, Leninist bir hayat felsefesini, düşüncesini savunan ve bunun için kurgulanan siyasi partinin destekçisi olur? Kürtler asla HDP’nin bir oy deposu, arka bahçesi değildir. Türkiye’de Marksist Leninst yüzde 5-6 oranında marjinal bir kesim kitle var. HDP bunların oyunu alıyor ki bu inanılmaz bir oy. Bir de cumhuriyetin başından beri ülkeyi yönetenler bu ülkenin gençlerini, insanlarını savurdu. Dolayısıyla güneydoğuda yaşayan vatandaşlar ötelendiklerini, dışlandıklarını hissettiler bunu yaşadılar. Dİlleriyle, yaşam tarzlarıyla azarlandılar, küçük görüldüler. İşte bu HDP’nin aldığı oy, Kürtlerin çaresizlikle verdiği oy. İsteyerek verdiği oy değil. Kürt vatandaşlarımız denize düştü ve yılana sarıldı.” şeklinde konuştu.

 

BİLGİSİZ SİYASETÇİLERİN UYGULAMASI TERÖRÜN EKMEĞİNE YAĞ SÜRDÜ

“Türkiye’de hizmet, her bölgeye aynı anda, eşit ve adil biçimde gitmelidir. Türkiye’de yönetim enstrümanları Güneydoğu ve Doğu’yu her zaman sürgün yeri olarak gördü. Doğu ve Güneydoğu hırlı hırsız, rüşvet alan memurun ve bürokratın sürgün yeriydi. Sen bu bölgeyi hizmet alma noktasında Batı ile eşit görmezsen, aynı eşitlikte yatırım yapmazsan, bu bölgeyi cezalandırma bölgesi olarak görürsen orada yaşayan vatandaş da “neden bana hizmet batıdaki gibi gelmiyor” diye sorar. Yine bu bölgede yaşayan vatandaş, bürokrasiyle ilgili işi düştüğü zaman gördüğü muamele karşısında devlet eşittir bu demez mi? Dedi. Bunları yaşadı. Çünkü onların kafasında memur ve bürokrat eşittir devlettir. Dedi ki “devlet bana böyle bakıyor. Devlet bana omurgasız, hırlı hırsız adam gönderiyor” Bu da terörün ekmeğine yağ sürdü, bilgisiz siyasetçilerin bu uygulamaları nedeniyle.”

 

“ELİMİZİ ATTIĞIMIZ YER CİĞERİMİZİ YAKTI”

Terörün bugüne kadar bitirilememesine ilişkin ise Aydın, “Ülkeyi yönetenler hizmet yapmak yerine, sanat, bilim ve feslefe yerine ülkenin tüm kazanımlarını, zenginliklerini kendileri yuttu. Bizi hem açlıkla terbiye ettiler hem de biz iterörize ettiler. Bu milletin gençlerini öyle bir savurdular ki, bize uzatılan elleri dost elleri sandık. Bize uzatılan elin ne kadar çirkin bir el olduğun anlayamadık. Kimi komünizme attı elini, kimi PKK’ya kimi Hizbullah’a attı. Elimizi attığımız yer bizim ciğerimizi yaktı. Çünkü bizi yönetenler hep savurdu bizi. Bu ülkede terörün bir türlü bitmemesinin nedeni budur. Bu ülkeyi yönetenler, gençlere kavga vaad etti. Suçu da dış güçlere havale etti.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Paylaşın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
SON DAKİKA