3 yıl önce
3 yıl önce

3.Uluslararası Tiyatro Festivali Genco Erkal İle Start Verdi

Maltepe Belediyesi tarafından düzenlenen 3. Uluslararası Maltepe Tiyatro Festivali 7 Ekim’de yapılan bir açılış töreniyle başladı. Kültür ve sanatın yeni adresi sloganıyla yola çıkan Maltepe Belediyesi, festival kapsamında 14 yerli ve yabancı eseri tiyatro severlerle buluşturacak. Festival 10 Ekim’de bitecek.

Maltepe Belediyesi’nin Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’ndeki yeni sanat sezonu, bu yıl üçüncüsü gerçekleşen “Uluslararası Maltepe Tiyatro Festivali”yle başladı.

Festival kapsamında Özbekistan, Sırbistan, Azerbaycan, Ukrayna, İspanya, Gürcistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile Rusya Federasyonu’ndan tiyatro grupları sahne alacak.

Festivalin açılış konuşmasını Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç yaptı. Uluslararası Maltepe Tiyatro Festivali’nin bir hikâyesi olduğunu vurgulayan Kılıç,  “Bu hikâye çok küçük adımlarla atıldı. 7 ülkeyle başladı. Avrasya Tiyatrolar Birliği kuruldu. İspanya’dan Portekiz’e, Orta Asya’ya uzanan geniş bir yelpazede toplam 23 ülke üye olmuş durumda. Bu başarıyı kutlamak istiyorum.” dedi.

GENCO ERKAL, “ŞAHDAMARIM” İLE SAHNE ALDI

Kısa süre önce sahneye koymak istediği oyuna ‘salon verilmeyen’ Türk tiyatrosunun kilometre taşlarından  Genco Erkal ve Dostlar Tiyatrosu, Türk şiirinin unutulmaz ismi Ahmed Arif’in ölümünün  30’uncu yılı anısına  “Şahdamarım” isimli yeni oyununun gösterimini yaptı. 

İstanbul Devlet Tiyatrosu, insan ruhunun ikili ilişkilerdeki yansımalarını “Her şey Yolundaymış Gibi” isimli oyunuyla,   Sarıyer Belediye Tiyatrosu, Türk edebiyatının yüz akı  Aziz Nesin’in kaleme aldığı “Nesin’den Azizlikler” isimli oyunla tiyatroseverlerin karşısına çıktı.

Bodrum Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nun “Uçurtmanın Kuyruğu”, Urla Toprak Sahne Tiyatrosu’nun “Sığınamayanlar”, Eskişehir Sui Generis Tiyatrosu’nun “Dönemeç”, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nun “Sen İstanbul’dan Daha Güzelsin”, Tarsus Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nun “Çehov Vodvil” isimli oyunları da festival kapsamında perde diyecek.

ULUSLARARASI KATILIM 

Uluslarası katılımın her geçen dönem daha da arttığı festivalde Özbekistan, Sırbistan, Azerbaycan, Ukrayna, İspanya, Gürcistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, Rusya Federasyonu’ndan tiyatro grupları konuk ediliyor. Rusya St. Petersburg Mımıgrantı Devlet Tiyatrosu, dünyaca ünlü şair Nazım Hikmet’in yaşamını “Nazım Hikmet: Şairin Aşkı ve Kaderi” isimli oyunuyla sahneleyecek. Özbekistan Kaşkadarya Devlet Tiyatrosu “Deli”, İspanya Galiçya Devlet Tiyatrosu “Karşılıklı İyilik”, Gürcistan Özürgeti Devlet Dram Tiyatrosu “Pirosmani”, Ukrayna Herson Devlet Akademik Müzik ve Drama Tiyatrosu “Şarkılarla Ukrayna”yı tiyatroseverlerle buluşturacak. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nden “Tiyatro Antilogos”,  yazar Samuel Beckett’in “Godot’yu Beklerken” isimli ünlü eserinden tiyatroya uyarlanan ortak çalışmalarıyla izleyicilerin karşısına çıkacak. 

‘TUNCER CÜCENOĞLU ÖZEL ÖDÜLÜ’ VERİLDİ

Festivalde oyun yazarı Tuncer Cücenoğlu adına verilen festival özel ödülü, geçtiğimiz ay yaşamını yitiren emekli öğretim üyesi ve tiyatro araştırmacısı Prof. Dr. Hülya Nutku’nun adına kızı Zeynep Nutku’ya Başkan Kılıç tarafından takdim edildi.

USTA SANATÇILARLA ATÖLYE ÇALIŞMALARI

Sırbistan’dan İvana Nedeljkovic “Duyguya Ulaşma Teknikleri”, Azerbaycan’dan Elshad Ahmedli “Gözlem ve Karakter Analizi”, Ukrayna’dan Natalia Polovynka “Kelime ve Ses”, İspanya’dan Belen Bouzas ile “Hareket Kontrolü” konulu atölye çalışmaları da festival kapsamında sanat dostlarıyla buluşacak.

TİYATRO SÖYLEŞİLERİ 

3. Uluslararası Tiyatro Festivali birbirinden nitelikli söyleşilere de ev sahipliği yapacak. Bu kapsamda  Avrasya Tiyatrolar Birliği Genel Sekreteri Kubilay Erdelikara ile “Avrasya Tiyatrolar Birliği”,  Birgül Yeşiloğlu Güler ile “Akademik Yaklaşımla Oyun Yazma Süreci”, Ukrayna’dan Aleksandr Kniga ile “Tiyatro Yöneticiliği” üzerine söyleşiler gerçekleştirilecek.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Paylaşın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
SON DAKİKA