3 yıl önce
3 yıl önce

Maratonda atılan adımlar renkli çocuk kitaplarına dönüşecek

Anne Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV), Okuyan Bir Gelecek projesine destek için herkesi 43. İstanbul Maratonu’nda koşmaya davet ediyor. Yardımseverlik Koşusu’nda Okuyan Bir Gelecek için toplanan desteklerle ihtiyaç sahibi çocuklar kitaplarla buluşturulacak. Maratona kaydını yaptıran koşucular, 11 Ekim 2021’den itibaren Adım Adım’ın ‘İyilik Peşinde Koş' platformu üzerinden AÇEV’in Okuyan Bir Gelecek projesi için destek toplamaya başlayabiliyor. Maratona katılamayacaklar ise sanal koşuya kaydolup Türkiye’nin her yerinden Okuyan Bir Gelecek için destek sağlayabiliyor.

Okuyan Bir Gelecek projesi ile Türkiye genelinde 100 bin çocuğa ulaşmayı hedeflediklerini vurgulayan AÇEV Genel Müdürü Senem Başyurt şunları söyledi:

“Türkiye’de 5-6 yaş grubundaki çocukların yüzde 71’inin evinde ya hiç çocuk kitabı yok ya da yeterli sayıda değil. Her 4 çocuktan 3’ünün okul öncesi gerekli eğitim araçlarından yoksun olduğunu söyleyebiliriz. Bilimsel araştırmalara göre yüksek sosyoekonomik düzeyden ailelerin çocukları 4 yaşına geldiklerinde 45 milyon kelime duyarken, düşük sosyoekonomik seviyedeki çocuklar sadece 13 milyon kelime duyuyor. Arada 32 milyon kelimelik büyük bir uçurum var. AÇEV olarak herkesi Okuyan Bir Gelecek’e destek için 43. İstanbul Maratonu’nda koşmaya davet ediyoruz.  Gelin hep birlikte adımlarımızı renkli çocuk kitaplarına dönüştürelim.”

Ünlüler projeye kitap okuyarak destek veriyor

Beş yıl önce sahada başlayan Okuyan Bir Gelecek projesinin pandemiyle birlikte 2021’in  Nisan ayında dijital bir platforma taşındığını belirten Başyurt şunları ifade etti: 

“Fazıl Say’ın müziklerini yaptığı projemize Beren Saat, Cem Yılmaz, Demet Evgar, Fatih Türkmenoğlu, Genco Erkal, Selçuk Yöntem, Songül Öden ve Yekta Kopan çocuklara kitap okuyarak destek verdiler. Aynı zamanda Ayfer Gürdal Ünal, Bahar Eriş, Gülçin Alpöge, Sevda Mustafaoğlu gibi uzman ve yazarlar da okudukları kitaplarla projede yer aldılar. Çocukların dil gelişimlerini, yaratıcılıklarını ve hayal güçlerini desteklemek amacıyla hazırladığımız Okuyan Bir Gelecek platformu ile hem ebeveynlere ilham vermeyi hem de çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırmayı amaçlıyoruz.” 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Paylaşın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
SON DAKİKA