3 yıl önce
3 yıl önce

Manisa’daki Odalar istişare toplantısında Salihli kuraklığın etkilerine vurgu yaptı

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası’nda, gerçekleştirilen istişare toplantısında konuşan Salihli TSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel, tarıma yönelik ciddi bir tehdit olan kuraklık konusunda önlemler alınması gerektiğini belirtti ve düşük fiyat nedeniyle mağdur olan üzüm üreticisine destek verilmesini istedi.

 

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası, ilçe odalarının yetkililerini bir araya getirerek ortak bir istişare toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıya Salihli, Akhisar, Alaşehir, Demirci, Gördes, Soma, Turgutlu Ticaret ve Sanayi Odaları’nın meclis ve yönetim kurulu başkanları ile yönetim kurulu üyeleri katıldı.

Salihli Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yüksel, kürsüde yaptığı konuşmada son yıllarda etkisini giderek artıran ve bu yıl ürünlerde verim düşüklüğüne neden olan kuraklık konusuna dikkat çekti. Salihli ile Gölmarmara ilçeleri arasında bulunan ve pek çok kişinin balıkçılıkla geçimini sağladığı Gölmarmara Gölü’nün tamamen kuruduğunu, gerekli önlemlerin zamanında alınmaması nedeniyle geriye dönülemez zararların meydana geldiğini vurgulayan Yüksel, şunları söyledi:

“Geçtiğimiz yıllarda yavaş yavaş suyu azalmaya başlayan Marmara Gölü’nde bu yıl su neredeyse tamamen tükendi. Demirköprü Barajı’nda su en alt seviyelere indi.  Yeraltı suları da artık iyice derinlere gitti. Gediz Ovası’nda yapılan tarım tamamen sulamaya dayalı olarak yürütülüyor. Bu olumsuz duruma rağmen, ovada hala vahşi sulama tüm hızılma devam ediyor. Damlama sulamaya bir türlü geçilemiyor. Yeşilkavak Göleti’nin devreye alınacağı konusunda söz verilmiş olmasına rağmen, bu konuda da bir ilerleme kaydedilemedi.”

İbrahim Yüksel, konuşmasında bu yıl üzüm üreticisinin fiyat düşüklüğünden dolayı yaşadığı mağduriyeti de dile getirdi ve bölgenin en önemli ürünü olan çekirdeksiz kuru üzümde üreticiye devlet desteği verilmesini istedi. İlçelerdeki ticaret mahkemelerinin illere taşınması konusundaki kararın sakıncalarına değinerek, illerde gereksiz yığılmalar yaşanacağına da dikkat çeken Yüksel, istişare toplantısına katılan ilçe odalarının yöneticilerini Salihli Organize Sanayi Bölgesi’ndeki gelişmeler hakkında da bilgilendirdi.

Manisa Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Yılmaz da yaptığı konuşmada, pandemide pek çok sektörün sorun yaşadığını, bu sorunları Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne ilettiklerini kaydetti. Sorunların tam anlamıyla çözülemediğini belirten Yılmaz, “Pandemi sürecinin etkileri devam ediyor. Sorunları tespit edip, ortak akılla çözümü konusunda elbirliği yapacağız. Bir yol haritası belirleyeceğiz.” dedi.  

Toplantıya Salihli’den İbrahim Yüksel’in yanı sıra Salihli TSO Meclis Başkanı Süleyman Oral, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Günay Topkaya ve Genel Sekreter Levent Kılınçaslan katıldı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Paylaşın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
SON DAKİKA