3 sene önce
3 sene önce

İzmirli çevreciler Dünya Çevre Günü’nde taleplerini dile getirdi

 

5 Haziran Dünya Çevre Günü için bir araya gelen İzmir’deki çevre ve ekoloji hareketi temsilcileri, sorunların çözülmesi için öneriler içeren bir bildiri açıkladı.

 

İzmir Kent Konseyi’nin çağrısıyla Meles Deltası’nda bir araya gelen doğa savunucuları, çevre sorunların çözümü için taleplerini dile getirdi. 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde Türkiye’nin birçok yerinde doğa koruma mücadelesinin sürdüğüne dikkat çeken katılımcılar, iki gün önce İzmir’de düzenlenen 1. İzmir Ekoloji Buluşması’nın sonuç bildirisini açıkladı. Bildiride, Türkiye’deki 25’e yakın ekoloji mücadelesin mevcut sorunların çözümü için dile getirdiği öneriler yer aldı.  

 

Meles Deltası’nda Dünya Çevre Günü nedeniyle bir konuşma yapan İzmir Kent Konseyi Başkanı s. Nazik Işık, Türkiye’nin her geçen gün çok daha fazla çevre sorunuyla boğuştuğunu ve bu sorunların Marmara’da Gaziemir’de görüldüğü üzere insan dahil tüm canlıların yaşamını tehdit ettiğini söyledi. Işık, ‘’Katılımcı ve demokratik olmayan süreçler yaşanan ekolojik yıkımı derinleştiriyor, rant projeleri bu ortamda hız kazanıyor, yükseliyor. Koruyabilmek, zararı durdurabilmek ve geri çevirebilmek için ‘’karar alma süreçlerine katılmak’’ ve katılım için de ‘’demokrasi’’ gerekiyor. Demokratik hak ve özgürlükler ekolojik dengeyi koruma mücadelesi için adeta bir ön şart. Bu kapsamda, Paris İklim Anlaşması gibi 1998 tarihli “Çevre Konularında Bilgiye Erişim, Karar Vermeye Halkın Katılımı ve Yargıya Başvuru Sözleşmesi” (Aarhus Sözleşmesi)’ne de Türkiye’nin taraf olması, katılım hakkının Anayasal bir hak haline gelmesi gerek.’’ dedi. Deneyim ve bilgi aktarımı sağlayan, Türkiye’deki ekolojik mücadelelerin ortak paydalarını düşünme fırsatı yaratan Buluşmaları sürdüreceklerini belirten Işık, İzmir’de çevre konusunda çalışan sivil toplum örgütlerini Konsey çatısı altında birlikte mücadele etmek üzere Ekoloji Meclisi kurmaya davet etti. Dünya Çevre Günü için bir araya gelen katılımcılar daha sonra iki gün önce İzmir Kültürpark’ta düzenlenen ve Türkiye’nin dört bir yanından çevreyi koruma mücadelesi veren doğa dostalarını ağırlayan İzmir Ekoloji Buluşması’nın sonuç bildirisini basın ve etkinliğe gelenlerle paylaştı.

 

 

İzmir Ekoloji Buluşması Sonuç Bildirisi

 

İzmir Kent Konseyi’nin düzenlediği İzmir Ekoloji Buluşması, İkizdere’den Aliağa’ya, Muğla’dan İstanbul’a Türkiye’nin birçok noktasında ekoloji mücadelesi verenleri Kültürpark’ta buluşturdu.

 

3 Haziran 2021 tarihinde Kültürpark’ta düzenlenen ilk buluşmada 25 farklı ekoloji mücadelesinin temsilcileri karşı karşıya kaldıkları sorunları ve çözüm önerilerini/taleplerini dile getirdi. “Rant değil hayat” sloganıyla düzenlenen buluşmada söz alan katılımcılar şu taleplerde bulundu:

 

·      Merkezi idare ve yerel yönetimler çevreyle ilgili konularda halkın görüşünü almadan karar almasın.

·      Gediz Deltası, Büyük Menderes, Küçük Menderes ve Marmara Denizi gibi halihazırda kirlenmiş/bozulmuş ekosistemlerin onarılmasına öncelik verilsin.

·      Kent yönetiminde ulaşımdan su tüketimine, gıda üretiminden atık yönetimine kadar tüm alanlarda doğaya saygılı bir yaşam esas alınsın, daraltılmış yerel kalkınma programları uygulansın, Anayasa’ya katılım hakkı dahil edilsin.

·      Nükleer ve termik santrallarla iklim krizine neden olan fosil yakıtlardan vazgeçilsin.

·      İkizdere, Akçay Sazlığı, İkizköy ve Karaburun Yarımadası’ndaki tüm sağlıklı ekosistemler korunma altına alınsın.

·      Gaziemir’deki nükleer atıkların temizlenmesi için yetki sahibi tüm tarafları içeren bir çözüm komisyonu kurulsun.

·      Kanal İstanbul Projesi iptal edilsin, İstanbul-Trakya Kuzey Ormanları “muhafaza ormanı’’ ilan edilsin. 

·      Çeşme Korumalı Turizm Projesi, tahsis ve satışlar başlamadan iptal edilsin.

·      Salda Gölü’ndeki yapılaşma ve millet bahçesi projeleri iptal edilsin. Göl UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınsın ve göle giriş yasaklansın.

·      Aliağa Ilıpınar Gölyüzü su havzasındaki cüruf sahaları kapatılsın. 

·      Kazdağları taşocağı, maden işletmeleri ve enerji şirketlerine bırakılmasın.

·      Türkiye’de asbestle mücadele için bilgiye dayalı çalışmalar yapılsın. 

·      Aliağa’da sökülmesi planlanan Sao Paulo uçak gemisinin İzmir’e gelişi engellensin.

·      Muğla Akdelen ormanları kömür ocağına feda edilmesin.

·      Türkiye Paris İklim Anlaşması’nı onaylasın.

·      Edremit Körfezi’ne derin deniz deşarjı durdurulsun.

 

 

 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Paylaşın

SON DAKİKA

Pin It on Pinterest

Login