3 yıl önce
3 yıl önce

AvivaSA, Yaşlanma Alanındaki Projeleri “Her Yaşta Fonu” İle Destekleyecek!

AvivaSA, Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi “Her Yaşta” kapsamında Sivil Toplum İçin Destek Vakfı ile, yaşlanma ve yaşlılıkla ilişkili çalışmaları desteklemek amacıyla “Her Yaşta Fonu” adında bir hibe programı başlatıyor.
 

AvivaSA, Kurumsal Sosyal Sorumluluk Projesi “Her Yaşta” kapsamında  Sivil Toplum için Destek Vakfı ile, yaşlanma ve yaşlılıkla ilişkili çalışmaları desteklemek amacıyla “Her Yaşta Fonu” adında bir hibe programı başlatıyor. Fon kapsamında, yaşlılık ve yaşlanma alanlarıyla kadın, sağlık, eğitim gibi ve bu alanı çevreleyen konularda faaliyet yürüten sivil toplum kuruluşlarının çalışmaları desteklenecek. 200 bin TL hibenin dağıtılacağı Her Yaşta Fonu için başvurular alınmaya başlandı.

 

17 ülkede 31 milyondan fazla müşteriye sahip Ageas ve Sabancı Holding iştiraki olan AvivaSA, Türkiye’deki yaşlanma hazırlığına rehber olmak, yaşlanma ve yaşlılık konularında farkındalık oluşturmak ve yaşlılık kavramıyla ilgili negatif algıyı değiştirmek amacıyla hayata geçirdiği “Her Yaşta” kurumsal sosyal sorumluluk projesi kapsamında yeni bir çalışma gerçekleştiriyor. Sivil Toplum için Destek Vakfı koordinasyonunda, AvivaSA’nın mali desteği ve iş birliği ile hayata geçirilen Her Yaşta Fonu kapsamında seçilen sivil toplum kuruluşlarına toplamda 200 bin TL hibe dağıtılacak. Türkiye’de yaşlanma ve yaşlılıkla ilişkili konulardaki sağlık, eğitim, istihdam, yaşam alanı vb. gibi sivil toplum çalışmalarını desteklemek amacıyla oluşturulan fon, yaşlanma ve yaşlılıkla ilgili çalışma yöntemlerinin geliştirilmesi ve uygulanmasına katkıda bulunmayı hedefliyor. Açık çağrıyla Sivil Toplum için Destek Vakfı’nın web sitesi üzerinden form doldurarak başvuru yapılabilecek Her Yaşta Fonu’na 21 Haziran saat 18:00’e kadar başvurulabiliyor. Başvuruların en fazla 120 bin TL bütçeyle ve 12 ay süreyle hazırlanmış şekilde yapılması gerekiyor ancak başvuran kuruluşlar mevcut fikirlerini büyütmekle ilgili ek kaynağa ihtiyaç duymaları halinde başvuruda ayrıca bu durumu belirtmeleri gerekiyor. 

 

Başvuru koşulları arasında yaşlılık alanında çalışma deneyiminin olmasının arandığı fonda, başvuran kuruluşların en az bir senedir sahada aktif olarak çalışması şartı da aranıyor. Ayrıca geçmişinde yaşlılık alanında çalışmalar yapmış olan ya da toplumsal cinsiyet, sağlık, engellilik, eğitim vb. alanlarındaki tecrübelerini yaşlılarla genişletmeyi planlayan kuruluşlar da hibeye başvuruda bulunabiliyor. Başvurular, başvurulan kuruluşun kurumsal kapasitesi, özgünlüğü, sivil toplum kuruluşunun hibe programının alanıyla ilişkisi, nedenlere odaklanılması, ölçeklenebilir yaklaşımı ve sosyal etkisi gibi kriterlere göre değerlendirilecek. Değerlendirme süreci sonucunda hibe almaya hak kazanan kuruluşlar da Temmuz ayı itibariyle duyurulacak. 

 

Her Yaşta Fonu, STK’ları harekete geçirecek

AvivaSA Pazarlama ve Transformasyon Genel Müdür Yardımcısı Yeşim Taşlıoğlu, “AvivaSA olarak Her Yaşta adını verdiğimiz kurumsal sosyal sorumluluk projemiz kapsamında pek çok çalışma gerçekleştirdik. Hem basında hem de toplum nezdinde oldukça ses getiren projelerimiz, yaşlanma ve yaşlılıkla ilgili tabuları yıkarak farkındalık yaratmayı başardı. Geçtiğimiz yıl başlattığımız “Yaşı Yok” projesiyle kampanya filmi ve medya çalışmalarıyla toplamda 22 milyon erişim elde ettik. Yine pandemi döneminde gerçekleştirdiğimiz Pandemi Yardım Projesi ile 2 bin 300 kişiye yardım paketi ulaştırırken, 600’ün üzerinde kişiye de psikolojik destek sağladık. Yaşlanmakta olan nüfusa sahip bir ülke olarak bu konuda geliştirmemiz gereken çok konu var. Maalesef sivil toplum nezdinde yaşlılık konusunda projelerin sayısı ve kapsamı kısıtlı. Toplumsal cinsiyet eşitliği, çevre, yoksulluk ve engellilik gibi alanlarda çalışmalar yapan sivil toplum kuruluşları yaşlılık alanında da çalışmalarını genişlettiği takdirde yaşlıların toplumda daha eşit yurttaşlar olarak yaşaması ve yer alması desteklenebilir. Bu sebeple Sivil Toplum için Destek Vakfı ile değerli bir iş birliği gerçekleştirerek Her Yaşta Fonu’nu hayata geçirdik. Bu fonun sivil toplum kuruluşlarını ve bu alanda faaliyet gösteren kuruluşları teşvik edeceğine inanıyorum. AvivaSA olarak böylesine anlamlı ve faydalı bir proje gerçekleştiriyor olmaktan dolayı da hem çok heyecanlanıyor hem de gurur duyuyoruz” dedi. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Paylaşın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
SON DAKİKA