3 yıl önce
3 yıl önce

Türkiye tam kapanmada ne yaptı?

Türkiye’nin hizmet alanında en büyük online platformu Armut; tam kapanmanın sona ermesi ile kapanma sırasında en çok talep alan hizmetleri inceledi. Yazın gelmesi ile balkon ve sineklik taleplerinde büyük artış yaşanırken, yazı kendi yaşam alanlarında geçirmek isteyenlerin ise bahçe bakım ve tadilat hizmetlerine yöneldiği gözlemlendi. 

 

Pandemi tedbirleri kapsamında Türkiye, 17 günlük tam kapanma sürecini tamamladı. Türkiye’nin en büyük online hizmet platformu Armut.com, kapanma döneminde öne çıkan hizmetleri inceledi. Yaz mevsiminin başlamasına paralel olarak ev tadilatı, tamir, bahçe bakım hizmetlerine duyulan ilgi dikkat çekti. 

Türkiye, yaza sineklik yaptırarak “merhaba” diyor

Havaların ısınması ile yaz hazırlıkları başlarken en çok talep gören hizmet “sineklik” oldu. Sineklik taleplerinde 249 bir artış yaşanırken, kapı sinekliği oranlarında 235, pencere sinekliği oranlarında ise 207 yükseliş olduğu görüldü.

Pandemide balkon değerlendi

Türkiye, Mart 2020’den beri hiç olmadığı kadar evlerde zaman geçiriyor. Bu nedenle pandemi döneminde balkonlara gösterilen özen daha da artıyor. Tam kapanma döneminde teras kapatma hizmetinde 65, cam balkon hizmetlerinde ise 37 artış yaşandı. Kapanma sırasında balkon yatırımlarını sürdürmek isteyenler tente branda, balkon filesi ve korkuluk küpeşte hizmetlerine de yöneldi.

İç mekanlarında ferahlamak isteyenler klima taktırmayı seçti. Buna göre kapanma sırasında klima montaj hizmetinde 35 yükseliş meydana geldi.

Bahçe bakımları yazın gelmesi ile başladı

Yaz mevsiminde temiz havayı kendi bahçesinde değerlendirmek isteyenler bahçe alanlarını geliştirmeye devam etti. Mesafe kavramının öneminin artmasıyla çit ve duvar yapım hizmetlerine duyulan ilgi dikkat çekti. Duvar üstüne çit hizmetinde 48, panel çit hizmetinde 36 ve bahçe duvarı yapımında 30 oranlarında artış yaşandı. Bu hizmetler ile bahçe ve çim bakımı hizmetleri de 38 oranında yükseliş gösterdi.

Tatil trendleri değişti! 

Kapanma döneminde tatil hazırlıkları da sürdü. Pandeminin dönüştürdüğü yeni dünyada daha izole tatil seçeneklerine olan ilgi büyüyor. Bahçesi olanlar yüzme havuzu yapımı hizmetlerine ilgi duyarken, bu hizmette kapanma döneminde 112 yükseliş gözlemlendi. Bir başka izole tatil seçeneği olan yat kiralama hizmet talepleri de evlilik mevsiminin etkisi ile 69 artış gösterdi.

Moto kurye 110, evlilik teklifi organizasyonu 62, haşere ilaçlama 59 ve logo tasarım ise 30 artış ile kapanma sırasında ilgi gören diğer hizmetler oldu. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Paylaşın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
SON DAKİKA