3 sene önce
3 sene önce

Yüz yüze eğitim başlayacak mı? Öğretmen ataması olacak mı? Bakan Selçuk canlı yayında açıkladı.

24 TV'de Esra Elönü'nün sunduğu 'Arafta Sorular' programında açıklamalarda bulunan Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yüz yüze eğitim hakkında, ‘Bizim çocuklarımızı ve öğretmenlerimizi tehlikeye atmaya hakkımız yok. Önce sağlık. Bizim ana görevlerimizden birisi de ailelere seçenekler sunmak. Milli Eğitim Bakanlığı kimseyi yalnız bırakmadı.' değerlendirmesinde bulundu.

 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 24 TV'de Esra Elönü'nün sunduğu "Arafta Sorular" programında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

 

Öğretmenlerin beklentilerinin farkında olduklarını belirten Selçuk, "Şimdi bunu her programda soruyorlar, aslında tekrar tekrar da soruyorlar. Haklı olarak bir değişiklik var mı diyorlar. Daha öncedeki açıklamalara göre bir değişiklik yok. Bunun artması doğrultusunda Milli Eğitim Bakanlığı'nın talebi var. Neler yapılabilir diye görüşmeler yapılıyor. Daha çok meslektaşımı aramızda katmak isteriz. Buna ihtiyacımız var. Onların ihtiyaçlarının farkındayız. Bunu belirleyen husus, bütçe imkânları aslında."

 

"SÜREKLİ YAPIYORUZ, YİNE DE YAPACAĞIZ"

 

Öğretmen atamalarının sürekli gündemlerinde olduklarını anlatan Selçuk, "Uzun yıllar boyunca ortalama 40 bin civarında atama yapıldı. Bu sene atama sayısında bir düşüklük oldu. Salgın ve benzeri koşullardan dolayı 20 bin atama yapıldı. Her sene gözden geçiriliyor. Bu bir kere karar verilen bir şey değil. İmkânlar dâhilinde sürekli konuşulan bir şey. Zaten sürekli yapıyoruz, yine de yapacağız merak etmesinler." ifadelerini kullandı.

 

"ADAYLIK KALDIRMA SINAVI KANUN DEĞİŞİMİYLE OLUR"

 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Adaylık Kaldırma Sınavı hakkında da konuştu. Bakan Selçuk'un açıklamalarının devamı şu şekilde:

Adaylık kaldırma sınavında iyileştirmeler ve geliştirmeler olacak. Yaklaşık 50 bin civarında aday öğretmenimiz katıldı. Adaylık kaldırma sınavı yasayla ilgili bir husus. Milli Eğitim Bakanlığı'nın uhdesinde olan bir karar değil. Meclisimizin yetkisi dâhilinde. Bu geliştirme çalışmaları devam ediyor. Sorular değişiyor, ihtiyaçlar değişiyor. Adaylık kaldırma sınavı maddesi, kanun değişikliğiyle değişebilir.

 

'ÇOCUKKEN ÇOK BÜYÜK HAYALLERİM YOKTU'

 

Hayatla tam barışık olduğumda, hayatı tam içime çekerek sindirdiğimde hep o çocuk tarafım var. Ama bürokratik bir şey söz konusuysa mekanikleşebiliyorum. Çocukluğumda, harçlığım olduğunda kantine koşardım olmadığında bahçede fiziki olarak oyunlar oynardım. Gazoz ve simit

Çocukken çok büyük hayallerim yoktu. Bir kol saatim olsun isterdim. Uzun yıllar olmadı. Bazen de bir çocuğa gazoz almayı çok isterdim. Hayallerim bu şekildeydi.

 

'BENİM DAVAM, ÇOCUK DAVASIDIR'

 

Benim davam, çocuk davasıdır. Her bir çocuk, kendimizin sağlamamızı yapmamızı sağlar. Yetişkinler kendilerini kopyalamak ister çocuklarda. Sürekli geleceğe atıfta bulunmak, anı ıskalamak gibi bir şey. Ben şimdiyi çok önemsiyorum. Doğru ile yanlışın ikna süreci yaşanmadan, doğru kendisini doğal olarak gösterir. Biz her çocuğun kendi doğasına uygun olanı bulmasına yardım etmeliyiz.

Çocuk kendi kimliğini oluştururken sorgulayarak oluşturmazsa araştırmaya sorgulamaya dayalı bir kişilik geliştirmez, taklit olur.

 

'HER ÇOCUĞUN KENDİ DOĞASINA UYGUN OLANI BULMASINA YARDIM ETMELİYİZ."

 

Doğru ile yanlışın ikna süreci yaşanmadan, doğru kendisini doğal olarak gösterir. Yalandan doğruysa ikna sürecine ihtiyaç olabilir. Biz her çocuğun kendi doğasına uygun olanı bulmasına yardım etmeliyiz.

 

'ATÖLYELERİ ÇOK ÖNEMSİYORUM'

 

Çocuklarımın neye yatkın olduğuna baktım ve yatkın olmadığı bir şeye zorlamamaya çalıştım. Bir kişi yatkın olduğu alanda ilerlerse emin olsunlar orada muvaffak olur. Benim için önemli olan çocukların sosyal ve duygusal gelişimi. Akademik gelişimi her halükarda hallederiz.

 

SALGIN SÜRECİNDE OKULLARIN DURUMU

 

Bizim çocuklarımızı ve öğretmenlerimizi tehlikeye atmaya hakkımız yok. Önce sağlık. Öğretmenlerimiz ve annelerimiz için zor bir dönem. Bunun farkındayız. Uzaktan eğitim çok zor ve yorucu.

 

BAŞARILI ÖĞRENCİ NASIL OLUNUR?

 

Disiplini olan, ödevlerini düzenli yapan ve özellikle çok kitap okuyan çocuklar nerede olurlarsa olsunlar başarılı olurlar. Türkiye'de yapılan araştırmalarda aynı zamanda spor ve sanat ile uğraşan çocuklar daha başarılı oluyor.

 

LGS NE ZAMAN?

 

LGS sınavları 6 Haziran'da yapılacak. Sınav tarihinde de herhangi bir erteleme söz konusu değil.

 

'KENDİMİ BİR MAKAMDA, BİR YERDE HİÇ HAYAL ETMEDİM'

 

Benim prensip olarak bir makamla ilişkim hiç olmadı. Kendimi bir makamda, bir yerde hiç hayal etmedim. Ben sadece bir işten zevk alıp almadığıma baktım. Hayra dokunup, dokunmadığına baktım. İnsanlık için iyiliği gözettim. Bir makam, mevki için yola düşüp aracılar koyup bir beklenti içinde asla olmadım. O zaman bereketi kaçar. Onu ne için istediğimizin hizasını kaçırırız. Bunu çocuklar için istemek güzel bir şey. Onların gülümsemesi benim için çok önemli. Vazifemiz anne babaya, öğretmene değer vermek. Onlara değerli hissettirelim ki çocuklarımız da kendini değerli hissetsin.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Paylaşın

SON DAKİKA

Pin It on Pinterest

Login