3 yıl önce
3 yıl önce

Yeni nesil ulaşım çözümleriyle İstanbul pandemi sonrasında turist dostu akıllı kentler arasında öne çıkabilir

Bir yılı aşkın zamandır süregelen pandemi koşulları sonucunda temassız kartlı ödemeler tüketicilerin en çok tercih ettiği ödeme yöntemi haline geldi. Avrupa’da artık Visa kartları ile yüz yüze işlemlerin 80’den fazlası temassız olarak gerçekleşirken[1], ülkemizde de BKM verilerine göre temassız ödemeler Şubat itibarıyla bir önceki yılın 3 katına çıkarak eşik atladı.[2] Uzmanlar bu trendin kalıcı olacağını ve temassız ödemelerin kullanım alanlarının perakende alışverişin dışında daha da yaygınlaşacağını öngörüyor. Toplu ulaşım bu alanların başında geliyor.    

Dünyada 400’den fazla kent Visa teknolojisi ile ulaşımda temassız ödeme kabul ediyor 

Aralarında iş yaşamının ve turizmin yoğun olduğu Londra, New York, Roma ve Madrid’in de yer aldığı dünya genelinde 400’den fazla kent Visa teknolojisi ile toplu taşıma araçlarında yerli ve yabancı kredi ve banka kartlarıyla temassız geçişe izin veriyor. Hali hazırda temassız bir geçiş deneyimi sunan İstanbul da bu teknoloji ile özellikle turistlerin toplu ulaşımı daha rahat kullanmasını sağlayarak, pandemi sonrası dönemde turist dostu akıllı kentler arasında öne çıkma potansiyelini taşıyor. 

Yolcular için daha pürüzsüz bir deneyim 

Visa’nın akıllı ulaşım çözümü yolcular için daha pürüzsüz bir deneyim sağlıyor. Yolcular her gün kullandıkları kredi ve banka kartlarını veya bunların yüklü olduğu mobil cihazlarını doğrudan turnikelerden geçiş yapmak için kullanabiliyor. Böylelikle para taşıma, bilet alma veya para yükleme gerekliliği ortadan kalkıyor. 

Pandemi sonrasında turist dostu kentler daha da önemli hale gelecek

Ulaşımda yabancı ödeme kartlarının da kullanımını sağlayan bu sistem, turizm potansiyelinin yüksek olduğu kentlerde turistlere, nereden bilet alınacağını düşünmeden veya bilet sırasında beklemeden turnikelerden kredi veya banka kartlarıyla kolayca geçiş imkanı sağlıyor. 

“İstanbul’un turist dostu akıllı kentler arasında öne çıkmasına katkı en büyük arzumuz”
Dünya genelinde benimsenen ulaşımda temassız kredi ve banka kartlı geçişlerin daha da yaygınlaşacağına işaret eden Visa Türkiye Genel Müdürü Merve Tezel, “Visa olarak toplu ulaşımda dijital ödemelerin kabulünde uzun yıllara dayanan başarılı bir geçmişe sahibiz. Dünya genelinde 400’ü aşkın kent ile gerçekleştirdiğimiz iş birlikleri sonucunda toplu ulaşımı kredi kartı, banka kartı ve ön ödemeli kartlara açtık. Ulaşım operatörleri, kamu ve özel sektör ile teknoloji iş ortaklarıyla hayata geçirdiğimiz bu uygulamalarla milyonlarca kişiye bambaşka bir şehir içi ulaşım deneyimi sağladık. Edindiğimiz küresel uzmanlık ve kapsamlı deneyim ile İstanbul’un da pandemi sonrasında dünya genelindeki turist dostu akıllı kentler arasında öne çıkmasına katkıda bulunmak en büyük arzumuz.” dedi. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Paylaşın

SON DAKİKA

Pin It on Pinterest

Login