3 yıl önce
3 yıl önce

E-ticaret pazarının yeni trendi: El yapımı ürünler

Yaşam tarzı, iş yapış şekilleri ve tüketici alışkanlıklarında ciddi değişikliklere sahne olan Covid-19 pandemisi, e-ticaret sektöründeki ürün kategorilerini de etkisi altına aldı. Karantina ve kısıtlamalarla birlikte evde vakit geçirme sürelerinin artması sektöre yönelimi ileri seviyelere taşırken, pazar yerlerinde el yapımı ürünler yükselişe geçti. Dünyanın en çok tercih edilen küresel pazar yerlerinden farklılaşarak el yapımı ürünlerin satışına odaklanan ETSY’nin işlem hacminde de önemli bir büyüme kaydedildi. 2020 yılının ilk 6 ayında gerçekleşen büyümenin yıllık bazda 71 seviyesinde olduğu belirtiliyor.

 

Pandemiyle birlikte hızlı bir büyüme kaydeden ve yükseliş trendini sürdüren e-ticaret sektöründe, evde kalış sürelerinin artmasıyla el yapımı ürünlerin satışı da önemli ölçüde arttı. El yapımı ürünlerin satışı için kurgulanan, fabrikasyon ürünlerin satışının yapılmadığı özel bir pazar yeri olan ETSY ise,özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde el işi satın almak isteyen tüketicilerin akıllarına gelen ilk adres olmayı başararak  2020 yılının ilk 6 ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 71 seviyesinde büyüme kaydetti. 

 

Pazar yeri satıcılarının entegrasyon, optimizasyon, ürün bulma ve yükleme noktasında destek aldığı analitik bir araç, gelişmiş bir yazılım olan NeSatilir.com’un Ekip Lideri Yiğit Tuna’nın verdiği bilgiye göre; birçok pazaryerine göre daha dinamik bir envanteri olan ETSY platformu, ortaya çıkan yeni pop kültür öğelerine ya da sosyal ihtiyaçlara kolaylıkla adapte olabiliyor ve bu durum platformu tüketicilerin de tercihi haline getiriyor.

 

4 milyonu aşkın ETSY satıcısının 81'i kadın

 

ETSY’de yer alan satıcıların önemli bir bölümünün el yapımı ürünler satan küçük girişimciler olduğuna dikkat çeken Yiğit Tuna, platformun değişen tüketici taleplerine hızlı bir şekilde yanıt verebilmesinin önemi bir avantaj olduğunu söylüyor: “Birçok pazaryerine göre daha dinamik bir envanteri olan platform, ortaya çıkan yeni pop kültür öğelerine ya da sosyal ihtiyaçlara kolaylıkla adapte olabiliyor ve bu durum platformu tüketicilerin de tercihi haline getiriyor. Ana satış coğrafyalarını ABD, Birleşik Krallık, Almanya, Kanada, Avustralya, Fransa ve Hindistan olarak tanımlayan Yüzde 81 oranında kadın satıcının aktif satış yaptığı ETSY’de mücevherattan çanta ve cüzdana, ev dekor ürünlerinden düğün ve parti malzemelerine, el yapımı ürünler başta olmak üzere muhtelif ürün gruplarının satışı gerçekleştiriliyor. 2020 yılında ortaya çıkan talep karşısında platform üzerinden 53 milyonun üzerinde maske satışının yapıldığı belirlendi.” 

 

Küresel pazar yerleri içinde ETSY’nin payı artıyor 

 

2019'te ikinci en büyük satış kanalı zanaat fuarları ve canlı satış etkinlikleriyken Covid-19 pandemisi ile birlikte pek çok satıcının çevrimiçi kanallara yöneldiğini ve bu süreçte ETSY’nin payının çoğunlukta olduğunu belirten  Yiğit Tuna ETSY verileri hakkında şu bilgileri veriyor: “ETSY satıcıları arasında yapılan 2021 anketi sonuçlarında 55 oranındaki satıcının çoklu kanallar üzerinden satış yaptığı ve ETSY'nin genel itibariyle birincil satış kaynağı olduğu ortaya çıktı. Ankete katılanların 69'u ETSY mağazasını bir iş olarak görüyor, 97'si mağazalarını evlerinden işletiyor, 82'si gelecekte satış hacimlerini büyütmeyi hedefliyor, 65'i ETSY mağazasını gelir artırmanın bir yolu olarak başlattığını ifade ediyor. Tüm bu verilerin de gösterdiği gibi eBay ve Amazon gibi küresel pazar yerleri arasında alternatif ürün gruplarına odaklanarak özel bir yer edinen ETSY, dünyada en çok tercih edilen pazar yerleri arasındaki yerini giderek sağlamlaştırıyor.”  

 

ETSY’de nasıl başarılı olunur?

 

Tüm diğer e-ticaret mecralarında olduğu gibi ETSY’de başarılı bir işletme kurmanın yolu da doğru ürün tedariki ve/veya üretimi ile başlıyor. Müşterilerin talep ettiği, rekabetin ise makul seviyede olduğu ürünlerin tespiti için satış yapılması planlanan ürün gruplarının ve buradaki rakiplerin hem müşteri hem de satıcı perspektifinden incelenmesi büyük önem arz ediyor. ETSY’de ürün sayfaları satıcıların ne kadar satış yaptığı ve hangi ürünlerinin nasıl yorum aldığı bilgisine yer veriyor. Satış yapmayı planladığınız ürün tiplerinde rakiplerin detaylı bir şekilde incelenmesi hem hangi ürünlere talep olduğunu hem de müşteriler hangi konularda şikayetçi, hangi konularda memnuniyet belirtiyorlar gibi ürünlere ait geliştirme alanlarını anlamak için oldukça önemli. Bu inceleme işlemleri manuel olarak yapılabileceği gibi yazılımlardan yararlanarak hız ve incelenen ürün sayısı artırılabiliyor. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Paylaşın

SON DAKİKA

Pin It on Pinterest

Login