3 yıl önce
3 yıl önce

CHP Çerkeş İlçe Başkanı Elvanağac: ‘Çiftçilerin bir dönemlik malını almak, onları içine düştükleri bataktan kurtarmaz’

Patates ve soğan alımlarıyla ilgili bir açıklama yapan CHP Çerkeş İlçe Başkanı Cengiz Elvanağacı, “Çiftçinin bir dönemlik malını almak, onları içine düştükleri bataktan kurtarmaz. Girdi maliyetlerini düşürecek kesin çözümler sunulmalı” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Çerkeş İlçe Başkanı Cengiz Elvanağacı, patates-soğan alımlarına ilişkin açıklama yaptı. Çiftçinin durumunun çok daha derin olduğunu ifade eden Başkan Elvanağacı, çözümün girdi maliyetlerini düşürecek politikalar izlemek olduğunu dile getirdi.

“KESİN ÇÖZÜMLER SUNULMALI”

 Patates-soğan dağıtımları sırasında meydana gelen görüntülere de değinen Elvanağacı, “Bir çalışma başlattılar. Uzun süre sonra çiftçi için ‘iyi’ olarak nitelendirebileceğimiz, küçük bir çalışma. Gerçi bu işin de dağıtım aşamasında reklam yapacağız diyerek, muhalefet partilerinin il ve ilçe başkanlıklarının önünde dağıtım yapmayı denediler, orada da pandemi döneminde izdihama neden oldular. Milletin içine düştüğü durumun kısa bir görüntüsüydü onlar. Öte yandan yapılan patates-soğan alımları kesinlikle çiftçinin içine düştüğü durumun çaresi değil. Çiftçinin bir dönemli malını almak, onların içine düştükleri bataktan kurtaramaz. Girdi maliyetlerini düşürecek kesin çözümler sunulmalı” dedi.

“TRAKTÖR VE EKİPMAN FİYATLARINDA 100’LÜK BİR ARTIŞ VAR”

Çiftçinin traktör ve ekipmanları noktasında da sorunlar yaşadığını belirten Elvanağacı, “Geçen seneden bu tarafa çiftçinin traktör ve ekipman fiyatlarında 100’lük bir artış var. Artık çiftçi tarlasını sürecek ekipman alamıyor ektiği ürünü de satamadığı gibi çiftçi nefes alamaz durumda .  Çiftçinin yakıtından vergi kaldırılmalı, yerli üreticinin mallarının alımına teşvik verilmeli. Yurt dışından yüzde 0 vergi ile getirilen ithal tarım ürünleri çiftçiye zarar veriyor. Yapılması gereken birçok değişim var. Cumhuriyet Halk Partisi olarak çiftçinin sorunlarının çözümüne vakıfız. Artık çiftçinin nefes alması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Paylaşın

SON DAKİKA

Pin It on Pinterest

Login