3 yıl önce
3 yıl önce

Bodrum yaza hazırlanıyor

Muğla’ya koronavirüsle başlayan ilgi devam ediyor özellikle Bodrum bu yaz da büyükşehirlerden kaçanların adresi olacak. İlçede gayrimenkul satışlarında artış yaşanırken dönemsel kiralamalara da ilgi büyük.
 
Yüzde 31 arttı
Türkiye İstatistik Kurumu 2021 yılı Mart ayı konut satış istatistiklerini yayımladı. Muğla’da geçen yıl Mart ayına göre konut satışları yüzde 31,2 arttı.
Muğla’ya artan ilgi hakkında bilgi veren Gayrimenkul Danışmanı Şule Alp,  “Muğla’da koronavirüs sonrası gayrimenkul yatırımları devam ediyor. Mart ayındaki satışlar da bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 31,2 oranında artarak 2 bin 005 oldu. Bu satışların 621’i ilk satış, Bin 384’ü ikinci el satış olarak gerçekleşti” dedi.
Öte yandan Muğla’da ipotekli konut satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 23,5 oranında azalış göstererek 432 oldu. 432 ipotekli satışın 135’i ilk satış, 297’si ikinci el satış olarak gerçekleşti. 
 
12 ay yaşam devam ediyor
 
Muğla’da özellikle de satışların Bodrum’da gerçekleştiğini dile getiren Alp, “Bodrum’da yaşam artık 12 ay devam ediyor. Koronavirüsle beraber ilçenin nüfusu üçe katlanmıştı. Gelen insanlar kalıcı oldu. Çünkü Bodrum’da yaşamayı çok sevdiler. Sadece yerli yatırımcı değil aynı zamanda yabancılar da büyük ilgi gösteriyor” ifadelerini kullandı.
 
Doğal gaz da etkiledi
 
Şule Alp, Bodrum’daki gayrimenkul yatırımlarının artmasının bir diğer nedeninin ise ilçeye gelen doğalgaz müjdesi olduğunu söyledi. Bodrum’un uzun zamandır doğalgazın gelmesini beklediğini aktaran Alp, “Özellikle pandemi döneminde nüfusun üçe katlandığı ilçede ısınma amaçlı elektrik talebi zirve yapmış ve enerji krizi oluşmuştu. Doğalgazla beraber yeni gayrimenkul projeleri de artacak.  Ayrıca bireysel yatırımlarda da talebin yükselmesini bekliyoruz. Özellikle doğalgazın ilk geldiği mahallelerde ev fiyatları artacak” diye konuştu.
 
9 milyona kadar çıkıyor
 
Koronavirüs sonrası ilginin arttığı Bodrum’da, her bütçeye göre ev bulmak mümkün. Maddi durumu iyi olanlar yaşam komplekslerini seçerken ucuz ev arayanlar ise merkezden uzak bölgeleri tercih ediyor. İlçede ev fiyatları 9 milyona kadar çıkabiliyor.
 
Kiralık villadan prefabriğe
Şule Alp’in verdiği bilgilere dönemsel kiralık villalara da ilgi büyük. Alp, “Yazı bodrumda geçirmek isteyenler şimdiden evlerini kiralamaya başladı. Bir haftalık kiralamalardan 3-4 aylık kiralamaya kadar uzatabiliyor. Evin konumu, özel havuzu, oda sayıları gibi olanaklarına göre fiyatlar değişebiliyor” dedi. Alp ayrıca arsa alıp prefabrik yapılar yaparak bu yazı geçirmeyi planlayanların da olduğunu aktardı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Paylaşın

SON DAKİKA

Pin It on Pinterest

Login