3 yıl önce
3 yıl önce

YANINDAYIZ Derneği’nin Genel Kurul Toplantısı gerçekleşti

YANINDAYIZ Derneği’nin Olağan Genel Kurulu, 13 Nisan 2021 Salı günü İTÜ Sosyal Tesisleri Maçka Oteli Konferans salonunda toplandı. Derneğin tüzüğüne göre 2020 Mayıs ayında yapılması gereken genel kurulu pandemi kısıtları dolayısıyla ertelenmişti. Gerçekleşen genel kurulda, yeni yönetim kurulu üyeleri belirlendi. 

 

YANINDAYIZ Derneği Kurucu Başkanı Nur Ger, genel kurulu açarken yaptığı konuşmada Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesinden çekilmesinin olumsuz sonuçlarına değindi ve şunları söyledi:

“Son dönemde ülkenin gündemine oturan İstanbul Sözleşmesi’nden Türkiye’nin imzasını çekmesi, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasının ve hak temelli savunu mücadelesinin büyük bir darbe almasına yol açmıştır.  Toplumsal cinsiyet eşitliği bir süreçtir. Bu süreç, toplum içi ilişkilerin tahakküm ve ataerkillikten uzak; eşitlik ve demokrasi çevresinde şekillenmesini ilke edinir. Hem özel hem de kamusal alanda kadın ver erkeğin cinsiyetleri üzerinden rollerini tarif eden bu ataerkil düzen kadın ve erkek arasındaki biyolojik farkın tabii doğal bir sonucuymuş gibi bizlere neyi nasıl yapmamız gerektiğini dikte etmekte ve aslında hem kadını hem de erkeği baskılamaktadır. Bu kapsamda, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması adına verilen uğraşların başarıyla sonuçlanmasında erkekler oldukça önemli bir rol oynamaktadırlar. Erkeklerin bu sürece katılımı, ataerkil yapının inşa ettiği erkeklik kodlarını ve ataerkillikten pay alan cinsiyetçi ilişkileri tekrar gözden geçirmelerini gerektirir. Böylece, erkeklerin aile, iş, sağlık, eğitim siyaset alanlarında toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasında sorumluluk almaları, yerine getirmeleri, hak temelli savunu mücadelesindeki yolu daha da kısaltacaktır. Ülkemizde toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması aslında yalnızca kadınlara değil erkeklere de bağımsızlık sunacaktır.” dedi.

Derneğin faaliyet raporuna ve yapılan çalışmalara da değinen Ger; derneğin gelecek döneme ilişkin faaliyetleri ve hedeflerini şöyle açıkladı: 

  • Eylül ayının son haftasında “kadın erkek eşittir nokta!” Konferans dizisinin ikincisini yapmayı planlıyoruz. 
  • Stratejik Eylem Planımızın çalışmalarına başladık Ekim 2021’de tamamlayacağız.
  • 2021 Aralık sonunda tamamlanacak olan TCE Endeks çalışmasının 2. Faz çalışmalarına başlanacak ve 81 il 973 ilçeyle ilgili veriler toplanacak. 
  • Yıl sonuna kadar yapılması hedeflenen Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Eğitimlerinde hedefimiz 50 eğitimi tamamlamak
  • Hedeflediğimiz üzere üye sayımız 93’ten 135’e çıkarılacak. 
  • Gönüllü çalışmaları kapsamında yıl sonuna kadar 4 tane yapılması planlanan Eğitici Seminer Faaliyetleri düzenlenecek. 

 

 

  • Son olarak, kaynak geliştirme faaliyetleri kapsamında yıl sonuna kadar en az 2 yeni hibe fonlarına başvurulacak.

YANINDAYIZ Erkekleri çok gecikmiş de olsa bu hakların bir an önce hayata geçirilmesi için ülkemizdeki diğer erkeklere örnek olacaklar.”dedi.

 

2021-2023 YÖNETİM KURULU ÜYELERİ: 

ASİL                                       YEDEK 

Nur Ger                               Ayhan Eren

Levent İhsan Kömür        Cüneyt Yavuz

Sinan Altun                        Bahadır Kaleağası

Bülent Gürcan                   Bülent Bayraktar

Erkan Tozluyurt                Serdar Aytok

Ergün Güler                        Ahmet Ercüment Polat

Alemşah Öztürk                Serhan Ok

Kerim Beydağı                   Mert Fırat

Derin Altan                         Ali Yılmaz

 

2021-2023 DENETLEME KURULU:

ASİL                                       YEDEK

Osman Ünal                       Ahmet Cemal Dördüncü

Gönenç Gürkaynak         Mustafa Alpagut

Fuat Pamukçu                   Tufan Alatan

 

YANINDAYIZ Derneği Hakkında: Yanındayız erkeklerin aktif katılımıyla toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanmasını amaçlayan Türkiye’deki ilk, dünyadaki sayılı sivil toplum kuruluşlarındandır. Alanında öncü, ilham veren erkeklerin kurucusu olduğu YANINDAYIZ Derneği, etkin bir Yönetim Kurulu’na, Çalışma Gruplarına ve fikir önderi kadınlardan oluşan Danışma Kurulu’na sahiptir. Erkekleri hedef alan dernek, erkeklerle birlikte; başta kadına yönelik şiddetin sonlanası olmak üzere, eğitim, sağlık, çalışma hayatı, ev emeğinde ortaklık gibi hayatın tüm alanlarında fırsat eşitliğinin saplanması konusuna farkındalığı artırmaya yönelik çalışmalar yapar, projeler yürütür.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Paylaşın

SON DAKİKA

Pin It on Pinterest

Login