3 yıl önce
3 yıl önce

Çalışanlar Artık Şirketlerinden Hibrit Çalışmanın Kalıcı Olacağına Dair Güvence İstiyor

Citrix’in yaptırdığı son araştırma çalışanların, yeni ‘normale’ geçiş yapıldıktan sonra esnek çalışma olanaklarının devam edeceğine dair kesin bir duruş istediğini ortaya koydu.  

Citrix, pandeminin ofis çalışanlarının uzaktan çalışmaya yönelik algıları üzerindeki etkisini göstermek amacıyla Birleşik Krallık, Fransa, Almanya, İsviçre, Hollanda ve Güney Afrika’nın yer aldığı Avrupa, Orta Doğu ve Afrika bölgesini kapsayan, 4250 ofis çalışanının katıldığı bir araştırma yaptırdı. Araştırmaya göre, katılımcıların 82’si, uzaktan çalışma modelinin pandemi sonrasında daha yaygın olarak benimseneceği konusunda hemfikir. Araştırmaya katılanların yarısından fazlası (52’si), gelecekte hem ofisten hem de uzaktan çalışabileceği hibrit bir modeli tercih edeceğini söylerken yalnızca 14’ü gelecekte her gün ofise gitmek istediğini belirtiyor. 

Geçtiğimiz 12 ay boyunca operasyonel zorluklara odaklanan işletmeler, son derece belirsiz bir dönemde ayakta kalabilmek ve hizmet sürekliliğini sağlayabilmek için ellerinden gelenin en iyisini yaptılar. Ancak sıradaki aşama, pandemi sonrası dünyada kuruluşlarının temel değerlerini belirlemek üzere zaman ve kaynak ayırdıkları, işlerin toparlanıp geliştirilmesine olanak sağlayacak bir çalışan deneyimi oluşturdukları bir aşama olacak. Araştırmanın ortaya koyduğu üzere uzaktan ve esnek çalışma seçenekleri, gelecekte üstün yetenekli çalışanları cezbetmenin ve elde tutmanın anahtarı olacak. Katılımcıların 45’i, iş değişikliğine gidecek olsa yalnızca uzaktan çalışma olanağı sunan bir pozisyonu kabul edeceğini öne sürüyor. 

Çalışanların pandeminin esneklik ve özgürlük düzeylerinde yarattığı artıştan yararlandıkları çok açık. Örnek vermek gerekirse bu araştırma, katılımcıların 36’sının geçen yıla kıyasla yeni kişisel projelere başlama olasılığının daha yüksek olduğunu ortaya koyuyor. Buna ek olarak katılımcıların 24’ünün de ek bir işe girme veya birden fazla kariyere atılma olasılığı daha yüksek. 

Citrix’e göre, işletmeler, pandemi sonrasında çalışma şeklini değiştirme ve kendilerine en iyi gelecek yerde çalışma seçeneği verilirse şirketlerine daha uzun süre bağlı kalacak, daha mutlu yeni bir çalışan nesli yetiştirme şansına sahip. Uzaktan çalışma modeli, yeni ve var olan üstün yetenekli çalışanları cezbetmek ve elde tutmak için en büyük önceliklerden ve farklılaştırıcı unsurlardan biri olacak gibi görünüyor. İşletmelerin de geleceklerini koruma altına almak için hibrit çalışma stratejilerini sağlamlaştırmaları gerekiyor. 

 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Paylaşın

SON DAKİKA

Pin It on Pinterest

Login