3 yıl önce
3 yıl önce

Hewlett Packard Enterprise, 19 Dünya Rekoruna İmza Atan AMD EPYC™ Tabanlı Yeni Sunucu Ailesini Tanıttı

HPE’nin yeni AMD EPYC™ 7003 Serisi işlemcileri kullanan gelişmiş sunucu ailesi, 39'a kadar daha iyi performans ve tüm iş yüklerinde daha fazla enerji verimliliğiyle 19 yeni dünya rekoruna imza attı.

 

Hewlett Packard Enterprise (HPE), zorlu iş yüklerinde rekor kıran performansıyla rakiplerinden yüzde 39'a kadar1 daha fazla avantaj sağlayan sektörün en geniş AMD EPYC işlemci tabanlı yeni sunucu ailesini duyurdu. HPE, piyasaya sürülen yeni AMD EPYC™ 7003 Serisi işlemciyi kullanarak sanallaştırma, enerji verimliliği, veri tabanına dayalı analitik iş yükleri ve Java uygulamalarının aralarında olduğu pek çok önemli alanda 19 dünya rekoru elde etti. Böylece HPE’nin 2. ve 3. Nesil AMD EPYC işlemcilerin bir arada kullanıldığı sistemlerle kırdığı dünya rekorlarının toplam sayısı 32’ye yükseldi.

HPE, yeni AMD işlemcili çözümlerle kurumsal uç uygulamalarından, üst ölçeğe (exascale) kadar tüm zorlu iş yüklerinin üstesinden geliyor

 

HPE ProLiant sunuculardan ve HPE Apollo sistemlerinden oluşan yeni bilgi işlem portföyü, dijital dönüşüm için gerekli kritik iş yüklerini desteklemek üzere benzersiz performans, güvenlik, otomasyon ve uzaktan yönetim özellikleri sunuyor. Sistemler ihtiyaç duyulan yüksek performansı ortaya koymak için gereken gücü 3. Nesil AMD EPYC™ işlemcilerden alıyor. 

Buna ek olarak HPE, üst ölçek sınıfı sistemlerin gereksinimlerini karşılamak üzere günümüzün en güçlü süper bilgisayarlarından 10 kata kadar daha hızlı 3. Nesil AMD EPYC™ tabanlı HPE Cray EX süper bilgisayarını duyurdu. Böylece HPE, gelişmiş performansa sahip seçenekleriyle kolay ölçeklendirme ve yönetim eşliğinde, kurumların uçtan üst ölçeğe uzanan her türlü ihtiyaçlarında hızla değer elde etmelerini sağlayan eksiksiz bir portföy sunmuş oldu.

Hizmet olarak sunulan deneyim eşliğinde güvenilir yeni nesil bilgi işlem

 

Müşteriler, şirket içinde, uçta veya ortak sunucu barındırma tesisinde çalışabilen esnek, kullanım başına ödeme modeliyle hizmet olarak sunulan bir platform olan HPE GreenLake'i kullanarak, en yeni HPE çözümlerini kolayca kullanıma alabiliyor. HPE GreenLake, bulutun basitliğini ve çevikliğini hibrit bulutla gelen yönetişim, uyumluluk ve görünürlükle birleştiriyor.

 

HPE Sunucu Sistemleri İş Grubu Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Neil MacDonald, şunları söylüyor: “Dijital dönüşüm tüm endüstrileri yeniden şekillendiriyor. Yeni dijital modeller, uçta hesaplama, 5G ve yapay zekâ teknolojilerinin benimsenmesini desteklemek ve COVID-19'un getirdiği teknoloji taleplerine uyum sağlamak üzere hızla gelişiyor. HPE, iş yüklerini ölçeklendirebilen, verimli bir şekilde güven altında çalıştırabilen yüksek performanslı çözümleriyle dinamik pazarın ihtiyaçlarını tüm yönleriyle ele alıyor. AMD ile uzun süredir devam eden iş birliğimiz ve ortak mühendislik çabalarımız sayesinde, dijital altyapıları dönüştürmek, daha fazla ekonomi, çeviklik ve yönetim kolaylığı sağlamak üzere yeni 3. Nesil AMD EPYC™ işlemcileri kullanarak en büyük ve en geniş sunucu ailesini müşterilerimize sunmaktan gurur duyuyoruz. Sunulan çözümlerin yarının veri merkezlerinin ihtiyaçlarını karşılamada büyük fayda sağlayacağına inanıyoruz."

 

HPE sanallaştırmada, enerji verimliliğinde, karar destek sistemlerine güç veren veri tabanı iş yüklerinde ve sunucu bazlı Java'da yeni dünya rekorlarına imza attı

 

HPE ProLiant sunucular ve HPE Apollo sistemler, tüm iş yüklerini güçlendirmek için sunduğu ölçeklenebilir, çok yönlü ve uçtan uca güvenlik özellikleriyle pek çok alanda yeni dünya rekorları kırarak liderlik koltuğuna yerleşti. Bağımsız endüstri kıyaslamalarına dayanan sonuçlardan bazıları şöyle:

 • HPE ProLiant DL385 Gen10 Plus v2 sunucu, sanallaştırma aracılığıyla sunucu konsolidasyonunu artırarak ve işletim maliyetlerini düşürerek bu alandaki rekoru önceki sahibine kıyasla 39 ileri taşıdı.1
 • HPE ProLiant XL225n Gen10 Plus sunucuya sahip HPE Apollo 2000 Gen10 Plus sistemiyle sağlanan performans ve sürdürülebilirlik, operasyonel maliyetlerin düşürülmesine katkıda bulundu. Böylece kırılan 19 dünya rekorunun yanı sıra, diğer 4 düğümlü sistemlere oranla 54’e varan oranda daha yüksek enerji verimliliği elde edildi.2
 • Veri tabanı iş yükleri için depolamayla optimize edilmiş çözümleri hedefleyen yepyeni sunucu serisi HPE ProLiant DL345 Gen10 Plus ile karar destek mekanizmalarında veri tabanı sorguları hızlandırıldı. Yeni sunucu karar destek veri tabanı iş yüklerinde kümelenmemiş sonuçlara göre zirveye yerleşirken3, HPE ProLiant DL385 Gen10 Plus v2 sunucusu 4 soketli diğer sunucuya kıyasla 14,4 daha iyi performans ve maliyette 15,5 azalma sağladı.4
 • 17,1'e varan oranlarda daha iyi performansla iki işlemcili sistemlerde liderliği ele alan HPE ProLiant DL385 Gen10 Plus v2 sunucu, bankacılık, finans, üretim, sağlık hizmetleri ve yaşam bilimleri gibi sektörlerde ortaya çıkan kullanım senaryoları için Java uygulamalarının optimizasyonunda etkileyici sonuçlara ulaştı5. Tek işlemcili ProLiant DL345 Gen10 Plus sunucularda bu oran yine etkileyici bir artışla 16,8 olarak gerçekleşti.6 

Kuruluşlar, yüksek performanslı AMD tabanlı gelişmiş HPE ProLiant sunucu ailesiyle yarının iş yükü ihtiyaçlarını karşılayacak en güvenilir çözümlere kavuşuyor

 

HPE ProLiant sunucuları, daha yüksek hızlarda daha iyi sonuçlar sunmak üzere yönetim görevlerinin otomasyonu ve iş yükü performansının verimli optimizasyonu için ihtiyaç duyulan zekâyı sağlıyor. Yeni HPE sunucu ailesi aynı zamanda 5G, uçta hesaplama, yapay zekâ ve analitik gibi modern bilgi teknolojileri ihtiyaçlarına yönelik hiper birleşik altyapı, konteynerler ve çeşitli CPU ve GPU mimarileri yardımıyla çok yönlülüğü ve ölçeklenebilirliği sunuyor.

Diğer yandan üretildiği andan itibaren silikon ölçeğinde gömülen, nakliye ve dağıtımdan sunucunun kullanım ömrünün sonuna dek uzanan 360 derece bütünsel güvenlik ve uçtan uca veri koruması sağlıyor.

HPE, ayrıca 3. Nesil AMD EPYC™ işlemcilerle donatılan sunucu ailesinin parçası olan iki yeni sunucu serisinin duyurusunu yaptı. Bunlar veri tabanı iş yükleri için depolama odaklı optimize edilmiş HPE ProLiant DL345 Gen10 Plus sunucu ve sanal masaüstü altyapılarını (VDI) güçlendirmek için tasarlanan HPE ProLiant DL365 Gen 10 Plus sunuculardan oluşuyor.

 

HPC ve yapay zekâ yetenekleriyle öne çıkan sektörün en kapsamlı portföyü, tüm veri merkezi ortamları için veriden fayda sağlama ve veriye dayalı öngörü süresini kısaltıyor

 

Modelleme ve simülasyon gibi HPC uygulamalarını desteklemek için özel olarak tasarlanan HPE Apollo sistemleri, büyük miktarlarda veriyi verimli bir şekilde işleyerek ve farklı simülasyonları dijital modellere dönüştürerek iş ve araştırma sonuçlarının hızlandırılmasına yardımcı oluyor. Sistemler ayrıca yapay zekâ eğitimlerini iyileştiren ve sonuçların doğruluğunu artıran optimizasyonlarla geliyor. HPE, HPC ve AI iş yüklerinde daha fazla performans ve verimlilik için 3. Nesil AMD EPYC™ işlemcili HPE Apollo 2000 Gen10 Plus ve HPE Apollo 6500 Gen10 Plus v2 sistemlerini sunuyor.

Gelişmiş HPE Apollo sistemleri, HPC odaklı, tamamen yönetilen hizmetler eşliğinde yeni HPE GreenLake bulut hizmetlerini etkinleştirerek, tüm kuruluşların çevik, esnek, kullanım başına ödeme yöntemiyle bulutun gücünden yararlanmalarına olanak sağlıyor. Böylece müşteriler en zorlu bilgi işlem ve veri yoğun iş yüklerini şirket içinde veya ortak sunucu barındırma tesisinde çalıştırılabilen esnek bir hizmet platformu aracılığıyla kullanarak, veriden değer elde etme süresini kısaltıyor.

HPE, Cray EX süper bilgisayarıyla günümüzün en güçlü süper bilgisayarlarından 10 kat daha hızlı exascale sınıfı yeni nesil süper hesaplama mimarisini sunuyor. Yeni HPE Cray EX süper bilgisayarlar, hava tahmini ve aşı keşiflerinden otomobil ve uçak modellemeye kadar zorlu alanlardaki karmaşık bilimsel araştırmaları hızlandırmak üzere AMD teknolojisinden yararlanıyor.

HPE, 3. Nesil AMD EPYC™ işlemciye sahip HPE Cray EX süper bilgisayarıyla dünyanın çeşitli bölgelerindeki süper bilgisayarların kurulumuna da katkıda bulunuyor. Bunlar arasında Avrupa Yüksek Performanslı Hesaplama Ortak Girişimi'nin bir parçası olan Finlandiya'daki LUMIAvustralya Pawsey Süper Hesaplama Merkezi ve ABD Ulusal Atmosferik Araştırma Merkezi (NCAR) yer alıyor. HPE ayrıca ABD Enerji Bakanlığı için Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı’nda Frontier adlı ilk ABD exascale sistemlerinden birini oluşturmak üzere 3. Nesil AMD EPYC işlemciyi ve yeni nesil AMD Instinct™ GPU'ları kullanan HPE Cray EX süper bilgisayarını kullanıyor. 

Yeni 3. Nesil AMD EPYC™ işlemcileri destekleyen eksiksiz HPE sunucu ve sistem portföyü şu modellerden oluşuyor:

 

 • HPE ProLiant DL325 Gen10 Plus v2 
 • HPE ProLiant DL385 Gen10 Plus v2 
 • HPE ProLiant DL345 Gen10 Plus
 • HPE ProLiant DL365 Gen10 Plus
 • HPE Apollo 2000 Gen10 Plus system with the HPE ProLiant XL225n Gen10 Plus
 • HPE Apollo 6500 Gen10 Plus system with the HPE ProLiant XL675d Gen10 Plus
 • HPE Apollo 6500 Gen10 Plus system with the HPE ProLiant XL645d Gen10 Plus
 • HPE Cray EX supercomputer EX425
 • HPE Cray EX supercomputer EX235n

 

 

Erişilebilirlik

 

3. Nesil AMD EPYC™ işlemcili tüm yeni HPE Apollo sistemleri 6 Nisan'da tüm dünyada satışa sunulacak. 3. Nesil AMD EPYC™ işlemcili tüm yeni HPE ProLiant sunucular 19 Nisan'da dünya genelinde satışta olacak.

 

Ayrıca tüm 3. Nesil AMD EPYC™ işlemcili HPE ProLiant sunucuları ve HPE Apollo sistemleri HPE GreenLake aracılığıyla erişilebilir olacak.

 

Hewlett Packard Enterprise Hakkında

Hewlett Packard Enterprise, müşterilerin verilere uçtan buluta sorunsuz bir şekilde erişmelerine, analiz etmesine ve aksiyona dönüştürmesine olanak tanıyan akıllı çözümler geliştirmeye odaklanmış küresel bir teknoloji lideridir. Hewlett Packard Enterprise müşterilerinin yeni iş modelleri geliştirerek yeni müşteri ve çalışan deneyimleri yaratmasını, bugün ve gelecekte operasyonel verimliliği artırarak iş sonuçlarını hızlandırmasını sağlar. 

 

AMD, AMD Ok logosu, EPYC, Instinct ve bunların kombinasyonları Advanced Micro Devices, Inc.'in ticari markalarıdır.

1 VMware® VMmark®, bir VMware ürünüdür. Rekabetçi kıyaslama iddiaları, 33,58 @ 36 karelik bir skorla VMmark 3.1.1 kıyaslamasında en iyi 2P 4-düğüm ve AMD sonuçlarına dayanmaktadır. Sonuçlar 15 Mart 2021 itibariyledir. Açıklamalar vmware.com/products/vmmark/results3x.html adresinde mevcuttur.

SPEC ve SPECpower_ssj, Standard Performance Evaluation Corporation'ın (SPEC) tescilli ticari markalarıdır. Tüm hakları saklıdır. 15 Mart 2021 itibarıyla spec.org'a göz atın; Genel, Linux ve Windows kategorileri için 4, 3, 2 düğümlü yapılandırmalar ve 4, 3, 2 düğümlü 2 işlemcili yapılandırmalar temel alınmıştır.

3 15 Mart 2021 itibarıyla TPC Benchmark ™ H (TPC-H) performansını göstermektedir. Daha fazla bilgi için tpc.org'a bakın. TPC-H @ 3000GB ölçek faktöründe kümelenmemiş bir sistem için #1 performansa dayanmaktadır. Yapılandırma: 1 HPE ProLiant DL345 Gen10 Plus sunucusunda 1 AMD EPYC 7763 2,45 GHz işlemci kullandı; 1 soket / 64 çekirdek / 128 iş parçacığı; Red Hat Enterprise Linux 8.3; Microsoft® SQL Server 2019 Enterprise Sürümü. TPC-H sonuçları, 19 Nisan 2021'de sistem kullanılabilirliği ile 1.346.932,7 QphH @ 3000GB ve 0,40 USD / QphH @ 3000GB sonucuyla HPE ProLiant DL345 Gen10 Plus'ı göstermektedir. Ayrıntılar için tpc.org/3352'ye bakılabilir.

4 15 Mart 2021 itibarıyla TPC-H performansını göstermektedir. Daha fazla bilgi için tpc.org'a bakın. İddia, TPC-H @ 10000GB ölçek faktöründe kümelenmemiş bir sistem için 1 numaralı performans ve fiyat-performansa dayanmaktadır. Yapılandırma: 1 HPE ProLiant DL385 Gen10 Plus v2 sunucusu, 2 AMD EPYC 7763 2,45 GHz işlemci kullandı; 2 soket / 128 çekirdek / 256 iş parçacığı; Red Hat Enterprise Linux 8.3; Microsoft® SQL Server 2019 Enterprise Sürümü. TPC-H sonuçları, 19 Nisan 2021 sistem kullanılabilirliği ile 1.883.497,4 QphH @ 10000GB ve 0,56 USD / QphH @ 10000GB sonucuyla HPE ProLiant DL385 Gen10 Plus v2'yi işaret etmektedir. Ayrıntılar için tpc.org/3351'e bakılabilir.

 5 SPEC ve SPECjbb, Standard Performance Evaluation Corporation'ın (SPEC) tescilli ticari markalarıdır. 15 Mart 2021 itibarıyla saklıdır, spec.org'a bakılabilir.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Paylaşın

SON DAKİKA

Pin It on Pinterest

Login