3 yıl önce
3 yıl önce

Kapıkule Sınır Kapısı’nda 2.500 kamyoncu 3 gündür mağdur: “Can güvenliğimiz yok”

Sınırda 3 gündür beklediklerini belirterek, can güvenliklerinin olmadığını ifade eden kamyon şoförü isyan etti. CHP Uşak Milletvekili Yalım, konunun çözümü için yetkililere seslendi.

Edirne’de bulunan Kapıkule Sınır Kapısında 3 gündür bekleyen kamyoncular zor günlerden geçiyor. 2 bin 500 aracın bulunduğu alanda tek tuvaleti kullandıklarını belirten bir şoför, mülteciler yüzünden de tehlikeli anlar yaşadıklarını ifade ediyor. İçinde bulundukları durumu video kaydı alarak anlatan şoför “64 saattir bize sıra gelmedi. Bu bizim rezilliğimiz. Yağmurun altında. Lavabo yok, banyo yok, hiçbir şey yok, can güvenliğimiz yok. Akşam sabaha kadar mültecilerle uğraşıyoruz. Saha 2 bin 500 araba alıyor, bir tuvaleti kullanıyoruz. Günlük 20 TL para veriyoruz ama can güvenliğimiz de yok” ifadelerini kullanıyor.

“GÜMRÜK KAPISINDA İŞLEMLER ÇOK YAVAŞ HAREKET EDİYOR”

 Şoförlerin durumuyla ilgili bilgi veren Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Uşak Milletvekili Özkan Yalım, “Aldığımız bilgiler sonrasında kamyoncu kardeşlerimizin 3 gündür araçlarıyla kuyrukta beklediklerini öğrendik. En az 1 gün daha bekleyecekleri öngörülüyor. 72 saat boyunca araç çıkışı yapılamadığını tespit etmiş durumdayız. Kamyoncu kardeşlerimiz için yeterli lavabo ve hijyen olanakları yok sıkıntı son derece büyük. Bunun yanında 2 bin 500 araç şu an kuyrukta beklemekte, sonuç olarak yeterli olanak yok ve insani ihtiyaçlarını karşılayamıyorlar. En büyük sıkıntı da mültecilerin araçların etrafında bulunması, maalesef çok fazla mülteci var ve araçlara saklanıp sınır dışına çıkabilmek adına araçların yanında bekliyorlar. Bu yüzden şoförler araçlarının başından ayrılamıyor hatta araçlarında bulunan gıda dolaplarından yemeklerini dahi alıp tüketmiyorlar. Gümrük kapısında işlemler çok yavaş hareket ediyor. Kamyoncu kardeşlerimizin mağduriyetinin giderilmesi için bir an önce çözüm bekliyoruz” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Paylaşın

SON DAKİKA

Pin It on Pinterest

Login