3 yıl önce
3 yıl önce

Yapay Zekâ Çözümleri Yeni Nesil PowerEdge Sunucularla Güçleniyor

Yeni Dell EMC PowerEdge portföyü, işletmelere zorlu iş yükleri için optimize edilmiş sistemler sunuyor ve otonom bilişimin önünü açıyor 

 

 

Güçlü ve güvenli Dell EMC PowerEdge sunucu portföyüyle yeni nesil bilgi işlemin öncüsü olan Dell Technologies, yeni sunucularıyla daha fazla BT verimliliği sağlamak, yapay zekâ kullanımını artırmak ve uç noktalardaki BT taleplerini karşılamak için otonom altyapıya giden yolu açmaya devam ediyor.

 

Dünyanın en çok satılan sunucu portföyü, veri merkezlerinden genel bulutlara ve uç noktalara kadar konumları neresi olursa olsun verilerden gerçek zamanlı iç görüler elde etmek ve bu iç görülere göre hareket etmek için gerekli gücü sağlıyor. 17 yeni PowerEdge sunucuyla yenilenen Dell sunucu portföyü, kendisine ait veya başvurusu yapılmış 1.100 patentiyle bugüne kadarki en yüksek performans düzeyini sunuyor. 

 

Yeni PowerEdge sunucuların müşterilerin verilerden daha hızlı iç görü elde etmelerine ve otonom bilgi işlem sistemlerine geçiş yapmalarına yardımcı olmak için üst düzey performans sunduklarını belirten Dell Technologies Altyapı Çözümleri Grup Başkanı ve Genel Müdürü Jeff Boudreau bu sunucular ile ilgili "Veriler eskiye göre çok daha fazla yerde oluşturuluyor ve kullanılıyor. Şirketler bu veriler üzerinde mümkün olan en kısa süre içinde işlem yapmakta zorlanıyorlar. BT'nin geleceğini şekillendiren inovasyonlarla birlikte bilişim altyapısı nerede olursa olsun gelişmiş otomasyon bir zorunluluk haline geliyor. Yeni PowerEdge sunucularımız, müşterilerin verilerden daha hızlı iç görü elde etmelerine ve otonom bilgi işlem sistemlerine geçiş yapmalarına yardımcı olmak için üst düzey performans sunuyor" dedi.

 

Otonom bilgi işlem, müşterilerin kendi kendine uygulamaya alan ve yöneten altyapıyı eksiksiz bir şekilde hayata geçirmelerine yardımcı oluyor. PowerEdge sunucuları ve sistem yönetimi şu an yüzde 85'e varan zaman tasarrufu sağlıyor ve otomasyonla atılması gereken onlarca adımı ortadan kaldırıyor.

 

Bugüne kadarki en yüksek performans 

 

AMD ve Intel'in en son teknolojilerini optimize eden yeni PowerEdge sunucular, müşterilerin en kritik iş yükleri ve uygulamaları için ihtiyaç duydukları bilgi işlem gücünü sağlıyor. Örnek geliştirmeler arasında şunlar yer alıyor:

 

  • 3. Nesil AMD EPYC™ işlemcilere sahip PowerEdge R6515, büyük veri Hadoop veritabanlarında veri işleme özelliklerini yüzde 60'a kadar hızlandırarak içgörü elde etme süresini kısaltıyor.
  • Yeni 3. Nesil Intel® Xeon® Scalable işlemcilere sahip PowerEdge R750, çok büyük ölçüde paralel doğrusal denklemlerin çözümünde yüzde 43'e varan oranlarda daha yüksek performans sunarak hesaplama açısından ağır iş yüklerinin büyük bölümünü destekliyor.  

 

 

 

Yapay zekâ desteği ile verilerin en yoğun olduğu iş yükleri dahi kolayca ele alınabiliyor

 

PowerEdge sunucular, önceki nesillere göre performansı ikiye katlayan PCIe Gen 4.0 ve sunucu başına en fazla altı hızlandırıcı ile veri açısından en yoğun ve zorlu iş yüklerinin üstesinden gelebiliyor. Bu teknolojiler, PowerEdge'in otonom zekâsıyla bir araya gelerek PowerEdge sunucuları bugüne kadarki en iyi yapay zekâ desteğine sahip portföy haline getiriyor ve şirketlerin ihtiyaçlarını hızla ve kolayca karşılayabilmelerine olanak tanıyor.

 

Portföyde tamamen yeni, hız için optimize edilmiş iki sunucu bulunuyor:

  • Yapay zekâ iş yükleri için tam bir güç merkezi olan PowerEdge XE8545, Yapay Zekâ ve Veri Analitiği için en son HPC Ready çözümünü destekliyor ve yapay zekâ, analitik ve gelişmiş bilgi işlem iş yüklerinin tek bir sistem üzerinde çalıştırılmasını kolaylaştırıyor. PowerEdge XE8545 , 128 çekirdekli 3. Nesil AMD EPYC işlemcileri, dört adet NVIDIA GPU'yu ve NVIDIA'nın vGPU yazılımının sağladığı performans optimizasyonunu dört yuvalı, 4U form faktöründeki raflanabilir sunucuda bir araya getiriyor.

 

  • Hız için özel olarak tasarlanan PowerEdge R750xa ise, makine öğrenimi eğitimi, çıkarım ve yapay zekâ için GPU'nun yoğun bir şekilde kullanıldığı performans sunuyor ve sadece VMware vSphere 7 Güncelleme 2'ye özel yazılım paketi ile birlikte geliyor. 2U form faktöründeki çift yuvalı 2U sunucu, 3. Nesil Intel® Xeon® Scalable işlemci ve dört adede kadar çift ve altı adede kadar tek genişlikte GPU desteğine sahip. 

 

Sağlamlaştırılmış ve derinliği kısaltılmış sunucular BT'yi uç noktalara taşıyor

 

Uzak ve zorlu ortamlarda başarılı olmak için özel olarak tasarlanan portföy dahilinde artık, kurumsal performans ve güvenliği dayanıklı bir form faktöründe buluşturan yeni PowerEdge XR11 ve XR12 sağlamlaştırılmış sunucular bulunuyor. Güçlendirilmiş kasası, küçük boyutları ve birden çok hızlandırıcı desteğiyle Intel tabanlı kısa derinlikli XR11 ve XR12 sunucular artan uç nokta iş yükü talepleri için özel olarak üretildi. 

 

Uçtan uca koruma için yerleşik güvenlik

 

Dünyanın dört bir yanındaki işletmeler, dijital dönüşüm yolundaki en büyük endişelerinin veri gizliliği ve siber güvenlik olduğunu belirtiyorlar. Siber dirençli mimari ve iyi yapılandırılmış silikon “Root of Trust” ile oluşturulan yeni portföyün kapsamlı yaklaşımı, PowerEdge sunucuların üretim aşamasından kullanım ömürlerinin sonuna kadar tüm yaşam döngüleri boyunca güvende olmalarını sağlıyor.

 

Sunucular açısından türünün ilk örneği ve Dell'in Güvenli Tedarik Zinciri güvence sürecinin bir uzantısı olan  Dell Technologies Secured Component Verification (Güvenli Bileşen Doğrulaması) ile güvenlik daha dağıtım aşamasından önce başlıyor. PowerEdge UEFI Secure Boot Customization  gibi benzersiz özellikler sayesinde, önyükleme güvenliği saldırıların daha iyi önlenebilmesi için daha ayrıntılı bir şekilde yönetilebiliyor. 

 

Enerjiyi verimli kullanan tasarım

 

2030 yılı hedefleri kapsamında Dell Technologies attığı her adımda enerji verimliliğini göz önünde tutmaya devam ediyor ve sürdürülebilirliğe olan bağlılığıyla doğru orantılı olarak üretilen, benzersiz bir tasarıma sahip kasaları ile yeni sunucular, daha verimli güç tüketimi için kanallı fanlar ve uyarlanabilir soğutma özelliği sayesinde önceki nesle göre enerji verimliliğini yüzde 60'a kadar artırıyor.1 Belirli sunucularda bulunan Doğrudan Sıvı Soğutma özelliği ile de sahip olduğu tescilli sızıntı algılama teknolojisi sayesinde sorunların daha hızlı bulunmasını ve çözülmesini sağlıyor. 

 

Esnek tüketim yöntemleri

 

Dell Technologies, Project APEX müşterilerin BT altyapılarını edinme ve tüketme yöntemlerine yeni bir bakış açısı getiriyor. Project APEX'in temelini oluşturacak olan Dell Technologies Cloud Console, işletmelere bulut ve hizmetleri tek bir noktadan kolayca yönetebilecekleri sorunsuz bir deneyim sunacak. 

 

Dell Technologies Cloud Console aracılığıyla şu an müşteriler, iş yüklerine uygun altyapı yeteneklerine ince ayar yapmak için özel veya hibrit bulut ortamlarındaki bilgi işlem sunucularına abone olabiliyor ve yapılandırabiliyor. Gelecekte şirketler, sanal makineler ve konteyner tabanlı iş yükleri için sunucular tedarik edebilecek, bunların veri merkezine veya uçta teslim edilmesini sağlayabilecek ve bunların hepsini kullandıkça öde fiyatlandırması ile yapabilecek. 

 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Paylaşın

SON DAKİKA

Pin It on Pinterest

Login