3 yıl önce
3 yıl önce

Yüksek talep güçlü markayla buluşuyor: Bosch Elektrikli El Aletleri satış rekoru kırdı

Bosch Elektrikli El Aletleri, 2020 ticari yılında 190'dan fazla ülkede 5,1 milyar Euro satış gerçekleştirdi. Kur etkilerine göre ayarlanan rakam, bir önceki yıla göre yüzde dokuz oranında (nominal olarak yüzde altı) büyüme anlamına geliyor. Bosch Elektrikli El Aletleri Başkanı Henk Becker, “Salgın nedeniyle 2020 yılında çok dinamik bir ortamda rekor ciro elde ettik. Bunu öncelikle kullanıcı ve müşterilerimizin bize olan güvenine ve çalışanlarımızın bağlılığına borçluyuz.” diyor. Şirket, beklenenden çok daha iyi gelişim gösterdi. İlkbaharda satışlarda yaşanan sert düşüşten sonra, Kovid-19 salgınının ardından değişen satın alma davranışlarından dolayı sektör, yılın ikinci yarısında talepte önemli bir artış yaşadı.

 

Yaklaşık 30 satış organizasyonunda çift haneli ciro artışı

Şirket, 2020'de yaklaşık 30 satış organizasyonunda satışları çift haneli sayılara yükseltti. Şirket, döviz kuru etkilerini ayarladıktan sonra genel olarak satışlarda Avrupa için yüzde 13 artış bildirdi. Bosch Elektrikli El Aletleri, Kuzey Amerika'da yüzde 10, Latin Amerika'da ise yüzde 31 ciro artışı elde etti. Gerileme gösteren tek bölge Asya-Pasifik oldu. Burada satışlar, bir önceki yılın seviyesinin yaklaşık yüzde sekiz altında kaldı. Bu, diğer bölgelere göre çok daha uzun ve daha büyük salgın kısıtlamaların neden olduğu sınırlamalardan kaynaklandı. Bundan özellikle Hindistan ve ASEAN bölgesi etkilendi. Bosch Elektrikli El Aletleri’nin bulunduğu pazarlar, 2020'de küresel olarak yüzde beş büyüdü. Böylece şirket, bildirilen satış büyümesinin bir sonucu olarak ek pazar payı elde edebildi.

 

Büyüme faktörleri: Yenilikler, çok kanallı strateji ve güçlü marka

Genel olarak başarılı geçen 2020 yılının nedenleri çok çeşitli olsa da üç ana faktöre bağlanabilir: Kullanıcı odaklı yenilikçi ürün, hedef kitleye uygun çok kanallı strateji, tutarlı marka yönetimi ve Bosch markasının konumlandırılması. 

 

Kovid-19 salgınından çok önce Bosch Elektrikli El Aletleri, çevik bir kurulumla tüm değer zinciri boyunca faaliyetlerini tutarlı bir şekilde kullanıcıların ihtiyaçlarına göre düzenledi. Becker, “Çeviklik konusunu çok erken bir zamanda tutarlı bir şekilde ele aldık. Sprint'lerdeki kısa döngülü, yinelemeli çalışma gibi temel ilkeler bizde her gün yaşanır ve geliştirilir.” sözleriyle özetliyor. Yeniliklerin çıkış noktası, her zaman kullanıcıların erken ve kalıcı katılımıdır. Böylece çok dinamik ortamda bile, 100'den fazla yeni ürünü başarıyla piyasaya sürmek mümkün oldu. Geçtiğimiz yılın en önemli özelliklerinden biri akülü ürünlerdeki portfolyonun genişletilmesiydi. Örneğin, profesyonel kullanıcılar için ürün yelpazesi 30'un üzerinde yeni aleti içerecek şekilde genişletildi. Daha önce güç kaynakları için ayrılmış olan performans boyutlarına ulaşan Biturbo aletler ise özellikle dikkat çekiyor. Bu yeni aletlerden biri de  Bosch akülü gönyeli kesme testeresi olan GCM 18V-305 GDC Professional ürünüdür. Ev ve bahçe alanındaki yenilikçi ürünlerin başarı öyküsü, ev ve bahçe kullanıcılarının segmentlerinde de devam etti. Örneğin Atino ile, duvardaki nesnelerin ikinci bir kişinin yardımı olmadan uygun şekilde hizalanabildiği ve takılabildiği entegre bir şerit metreye sahip bir çizgi lazeri mevcut. Sadece 430 gram ağırlığındaki son derece kompakt, akülü basınçlı hava pompası EasyPump da aynı derecede konforlu. Konumdan bağımsız olarak ve istenen lastik basıncı için otomatik durdurma işlevi ile farklı lastiklerin veya topların şişirilmesini sağlıyor. 

 

Şirket, yıllardır değer zincirinin esnekliğinin yanı sıra satış ve pazarlama süreçlerinin dijitalleştirilmesine sürekli olarak yatırım yapıyor ve bu nedenle çevrimiçi satın almalardaki artış için ideal bir donanıma sahip. Bu arka plana karşın, son birkaç aydır yaşanan kısıtlamalara rağmen, çevrimiçi siparişlerin son kullanıcılara doğrudan teslimatı çok kısa sürede mümkün oldu. Sonuç olarak şirket, dijitalleşme trendini kullanabildi ve buna bağlı değişimi aktif olarak şekillendirilebildi. Bu durum, hem satış kanallarını hem de şirketin asıl hizmet teklifini etkiliyor. Geçtiğimiz yıl, çevrimiçi satın alımların belirli bir büyüme faktörü olduğu kanıtlandı. Buradaki pay önemli ölçüde arttı ve satışların neredeyse dörtte birini oluşturdu. Henk Becker, “Kullanıcılarımızın bilgi ve satın alma davranışları hızla değişti. Bu doğrultuda hem dijital bilgi ve etkileşim teklifimizi hem de çok kanallı ve çevrimiçi perakendecilerle iş birliğimizi genişlettik.” diyor. 

Bosch Elektrikli El Aletleri hem ev ve bahçe kullanıcıları hem de kullanıcı segmentlerindeki pazarlama karışımında, ilgili marka vaatlerini tutarlı bir şekilde uygular. Sonuç olarak iki marka dünyası mevcuttur: Yeşil dünya, ev ve bahçe projelerini dört duvar arasında olabildiğince kolay uygulamak isteyen ve bu süreçte kendi fikirlerini gerçekleştirmek isteyen kullanıcıların ihtiyaçlarına yöneliktir. Mavi dünya ise, önceliği çalışma alanında verimli ve etkili çalışmak olan profesyonel kullanıcıların ihtiyaçlarına göre tasarlanmıştır. Bu yılın Şubat ayında “Best Brand Overall” kategorisinde, prestijli Best Brands Award 2021 ödülünün alınması; bu tasarımın, kullanıcıların ihtiyaçlarını karşıladığını kanıtlıyor. Ödülü özel kılan şey, ödülün en büyük pazar araştırma kuruluşlarından biri olan GfK tarafından temsili bir tüketici anketine dayalı olarak verilmesi. Burada iki kriter belirleyici oldu: Bir markanın gerçek ekonomik başarısı («Share of Market») ve markanın tüketicilerin algısındaki çekiciliği («Share of Soul»). Katılımcıların yüzde 72'si, tüm markalar arasında en yüksek değere sahip elektrikli el aletleri markası olarak Bosch'a güvendiklerini söyledi. Marka memnuniyeti, aynı zamanda Cross Buying ödülünde üst düzey beklentiyi de yarattı. Henk Becker, “Ödülü, sürekli olarak kullanıcıların ihtiyaçlarına odaklanmak ve onlara somut katma değer sunmak için seçtiğimiz yolda ilerlemeye devam etmek için bir teşvik olarak görüyoruz.” dedi.

2021 tahminleri iyimser: Sürdürülebilirliğe dayalı büyüme

Bosch Elektrikli El Aletleri, genel ekonomik toparlanmanın arka planına karşın, mevcut ticari yıl için de olumlu bir gelişme bekliyor. Hedef, en önemli sektörlerde ve bölgelerde pazardan daha hızlı büyümeye devam etmek olarak kalıyor. Akü platformlarının genişletilmesi ve dijital teklifler gibi mevcut odak konularına ek olarak, 2021'de yoğun bir şekilde sürdürülebilirlik konusuna odaklanmayı planlıyor. Becker, “Değer zincirimizin sürdürülebilirliğini iyileştirmek için sistematik olarak çalışıyoruz. Özel olarak bir araya getirilen bir ekip, örneğin ambalajların ve elektrikli el aletlerinin geri dönüşümü ile ilgili sürekli uygun önlemleri kontrol ediyor ve bu önlemlerin dünya çapında uygulanmasını sağlıyor. Odak noktası, ürünlerimizin CO2 ayak izinin uzun vadede azaltılması ve döngüsel bir ekonominin teşvik edilmesi.” diyor. Şirket, Ev ve Bahçe kullanıcıları alanına geri dönüştürülmüş plastikten üretilen çantaları sunarak 2019 yılından bu yana 3.000 ton CO2 tasarrufu sağladı. Ölçüm teknolojisi alanında geri dönüştürülmüş plastikten üretilen ilk ürün, sonbaharın başlarında piyasaya sürülecek. Bosch Elektrikli El Aletleri, böylece Bosch Grubu iş faaliyetlerinin sürdürülebilirliğine katkıda bulunuyor. Bosch Grubu, 2020 sona ermedendünya çapında tüm lokasyonlarında karbon nötr statüsüne ulaştı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Paylaşın

SON DAKİKA

Pin It on Pinterest

Login