3 sene önce
3 sene önce

OSTİM Teknik Üniversitesi ve Coventry Üniversitesi arasında akademik iş birliği anlaşması imzalandı!

Birleşik Krallık Türkiye Büyükelçisi Sir Dominick Chilcott KCMG: Kısa ve uzun vadede iki ülkenin yükseköğretim kurumlarının birlikte çalışması, bilim ve teknolojiyi Türkiye-Birleşik Krallık ilişkilerinin merkezine koymakta.

AK Parti Konya Milletvekili ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Üyesi Ziya Altunyaldız: Napolyon’un “İki şey dünyaya hükmeder; biri kılıç, diğeri düşünce. Kılıç, eninde sonunda düşünceye yenilir.” sözünü hatırlatarak aklın ve bilimin önemine değindi. 

OSTİM Teknik Üniversitesi ile Birleşik Krallık Coventry Üniversitesi arasında iş birliği sözleşmesi imzalandı. Çevrim içi gerçekleştirilen imza töreninde bu sözleşmeyle iki üniversite arasında akademisyen, öğrenci, personel değişimi ve uzaktan eğitim çalışmaları, bilgi alışverişinde bulunarak uluslararasılaşma hedefi doğrultusunda, ortak yenilikçi projelerin hayata geçirilmesi planlanıyor. 

 

Birleşik Krallık Türkiye Büyükelçisi Sir Dominick Chilcott ve Birleşik Krallık’ın kültürel ilişkiler ve eğitim fırsatlarından sorumlu uluslararası kuruluşu British Council’in desteğiyle başlayan görüşmeler sonucunda iki üniversitenin üst düzey temsilcilerinin katılımıyla çalışma grubu oluşturuldu. Uluslararasılaşma alanında başarılı girişimlerde bulunan, sanayi dünyasının üniversitesi olarak bilinen OSTİM Teknik Üniversitesi ve Birleşik Krallık’ın sanayi-üniversite merkezi olarak kabul edilen Coventry Üniversitesi, uluslararasılaşma alanında kurumsal önceliklerini belirlediler.

 

Çevrim içi olarak gerçekleştirilen imza töreninine; Birleşik Krallık Türkiye Büyükelçisi Sir Dominick Chilcott, AK Parti Konya Milletvekili ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Üyesi Ziya Altunyaldız, OSTİM OSB Yönetim Kurulu ve OSTİM Teknik Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Orhan Aydın, OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek, Coventry Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. John Latham, British Council Ülke Direktörü Cherry Gough ve British Council Eğitim Direktörü Ayşen Güven katıldı. Katılımcılar, bu iş birliğinin Türkiye ve Birleşik Krallık üniversiteleri için bir örnek temsil edeceğine inandıklarını bildirdiler.

 

 

 

“İş Birliği Anlaşması Türkiye İle Olan Yakın İlişkilerimizin Bir Yansıması”

 

Törene katılan Birleşik Krallık Türkiye Büyükelçisi Sir Dominick Chilcott KCMG, iş birliği anlaşmasının iki ülke için önemine değindi: “Kısa ve uzun vadede iki ülkenin yükseköğretim kurumlarının birlikte çalışması, bilim ve teknolojiyi Türkiye-Birleşik Krallık ilişkilerinin merkezine koymakta. OSTİM Teknik Üniversitesi ve Coventry Üniversitesi arasında imzalanan akademik iş birliği anlaşmasını, Türkiye ile olan yakın ilişkilerimizin bir yansıması olarak görüyor ve iki ülke arasındaki uzun vadeli hedeflerimizi yansıttığına inanıyorum.”

 

 

“Türkiye ile Birleşik Krallık Arasındaki İyi İlişkiler Gelişerek Devam Ediyor”

 

Napolyon’un “İki şey dünyaya hükmeder; biri kılıç, diğeri düşünce. Kılıç, eninde sonunda düşünceye yenilir.” sözünü hatırlatarak aklın ve bilimin önemine değinen AK Parti Konya Milletvekili ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Üyesi Ziya Altunyaldız, insanlığın mücadele ettiği Covid-19’a karşı en büyük silahın bilimin bir ürünü olan aşı çalışmaları olduğunu ifade etti. Altunyaldız, bilimsel çalışmaların hayatın her alanında önemini giderek artırdığını, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Yapay Zeka Alt Komisyon Başkanı olarak uluslararası çalışmalarda da yapay zekânın önemsendiğini ve günümüzde en büyük piyasa değerine sahip firmaların yenilikçiliği ve üretkenliği ön plana koyan şirketler olduğunu belirtti. Türkiye ile Birleşik Krallık ile tarih boyunca sürdürülen iyi ilişkilerin günümüzde ticaret, turizm, tarım, hizmetler, yatırımlar vb. konularda gelişerek devam ettiğini ifade eden Altunyaldız, üniversiteler arasındaki bu iş birliğinin de akademik koordinasyonu güçlendireceği için mutluluk duyduğunu belirtti. Altunyaldız, OSTİM Teknik Üniversitesi ile Coventry Üniversitesi arasında imzalanan bu akademik iş birliği anlaşmasıyla akademisyenlerin ve öğrencilerin niteliklerinin güçleneceğine inandığını ifade etti. 

 

Sanayi Dünyasının Üniversitesi OSTİM Teknik Üniversitesi ile Coventry Üniversitesi arasındaki bu iş birliği sözleşmesinin pek çok başarıyı da beraberinde getirmesini temenni eden OSTİM OSB Yönetim Kurulu ve OSTİM Teknik Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Orhan Aydın, hem ülkemiz adına hem de Birleşik Krallık adına hayırlı olmasını dileyerek birlikte pek çok projeyi hayata geçireceğimize dair inancının tam olduğunu ifade etti.  

 

OSTİM Teknik Üniversitesinin bulunduğu coğrafi konumda 15.000’in üzerinde küçük, orta ve büyük ölçekli işletmenin mevcut olduğunu ifade eden OSTİM Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Murat Yülek,  bu bakımdan üniversitenin endüstriyel bir üniversite olma özelliği olduğunu vurguladı. Bugün bu uluslararası iş birliği sözleşmesini imzalamaktan oldukça memnuniyet duyduğunu belirten Yülek, “üniversitemizin kalbinde ‘uluslararasılaşma’ hedefi yatmaktadır ve Coventry Üniversitesi ile imzalanan bu iş birliği sözleşmesi uluslararası bir enstitü olma hedefimizin önemli bir aşamasını oluşturmaktadır.” dedi. Üniversitede şu an itibarı ile 40 ülkeden 400’ün üzerinde yabancı öğrencinin eğitim gördüğünü ifade eden Yülek,  Coventry Üniversitesi ile imzalanan bu sözleşmenin hem teknolojik iş birliği hem de ortak uluslararası faaliyetlerde yer almak açısından önem taşıdığını vurguladı. Yülek, Birleşik Krallık Türkiye Büyükelçisi Sir Dominick Chilcott KCMG’ye iki üniversite arasında oluşturduğu köprü ve bu sözleşmenin imzalanması sürecinde vermiş olduğu katkılardan ötürü bir kez daha teşekkür etti.

 

Coventry Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. John Latham CBE, üniversite-sanayi iş birliğine değinerek, iki kurumun ortak hedefleri olduğunun altını çizdi: “Günümüz dünyasında, yükseköğretim kurumları arasında gerçekleştirilen uluslararası ikili anlaşmalar daha büyük önem taşımakta. Sanayi odaklı çalışmalar sürdüren bir üniversite olarak, OSTİM Teknik Üniversitesi ile birlikte çalışarak öğrencilerimize ve çalışanlarımıza küresel fırsatlar sunacak olmaktan memnuniyet duyuyorum.”

 

British Council Eğitim Direktörü Ayşen Güven, iş birliği anlaşmasının British Council açısından önemini vurguladı: “OSTİM Teknik Üniversitesi ve Coventry Üniversitesi arasında bugün imzalanan iş birliği protokolünün, ortak alanların belirlenmesi ve derinlemesine ortak çalışmalar yapabilmek adına harika bir fırsat olduğuna inanıyorum. British Council olarak sürecin başlangıcından beri takip edip, desteklemekten dolayı memnuniyet duyduğumuz bu anlaşmanın, iki üniversite için önemli katılar sağlayacağına inanıyoruz. OSTİM Teknik Üniversitesi ve Coventry Üniversitesi arasındaki bu ortaklık adımının, Türkiye ve Birleşik Krallık üniversiteleri için örnek olacağına inanmaktayız.”

 

 

OSTİM TEKNİK ÜNİVERSİTESİ 

BASIN, HALKLA İLİŞKİLER VE TANITIM DAİRE BAŞKANLIĞI 

 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Paylaşın

SON DAKİKA

Pin It on Pinterest

Login