3 sene önce
3 sene önce

İYİ Parti Milletvekili Sezgin, “Bunlar tamamen kozmetik siyaset beyanı”

Katıldığı canlı yayında İnsan Hakları Eylem Planı hakkında değerlendirme yapan İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin  “Bunlar tamamen kozmetik siyaset beyanı. Niyet bile yok arkasında” dedi.

 İYİ Parti Aydın Milletvekili Aydın Adnan Sezgin, sosyal medya üzerinden gerçekleşen bir canlı yayına konuk oldu. Gündeme dair değerlendirmeler yapan Milletvekili Sezgin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyurulan İnsan Hakları Eylem Planı hakkında bir değerlendirme de yaptı. 
 
 
“UMUTLA DEĞERLENDİRECEĞİMİZ BİR ŞEY YOK.
 
Türkiye’nin insan hakları noktasında Dünya’nın gerisinde kaldığına vurgu yapan İYİ Parti Milletvekili Sezgin, “Bunlar tamamen kozmetik siyaset beyanı. Niyet bile yok arkasında. Doğru dürüst bir niyet bile görünmüyor. Ben aylar önce böyle bir reform hamlesi yapılacağını duyduğum da basından konuştuğum arkadaşlara bundan fazla bir şey beklememek gerektiğini söylemiştim. Ne yazık ki öngörüm doğrulandı. Gerçekten Cumhurbaşkanı’nın söylediklerinde, Adalet Bakanı’nın ifadelerinde somut; insan hakları, demokrasi ve temel özgürlükler bakımından umutla değerlendireceğimiz bir şey yok” dedi.
 
 
“BU İKTİDARDAN HİÇBİR OLUMLU ADIM BEKLEMİYORUM”
 
Uygur Türkleri için İYİ Parti tarafından verilen araştırma önergesine değinerek, mevcut iktidarın insan hakları noktasında yapıcı bir adım atmayacağını belirten Sezgin, “Çok vahim bir insan hakları ihlali olayı ve Türklükle ilgili bir mesele, Uygur soydaşlarımızın, Doğu Türkistan’da yaşayan Müslüman Türk soydaşlarımızın tabi tutulduğu muamele konusunda, bizim dün mecliste yaptığımız bir girişim, maalesef AK Parti’nin olumsuz, Milliyetçi Hareket Partisi’nin de çekimser tutumuyla akamete uğradı. Dolayısıyla ben insan hakları ve temel özgürlükler konusunda bu iktidardan hiçbir olumlu adım beklemiyorum. Belki böyle zaman zaman, biraz önce söylediğim gibi kozmetik bazı adımlar gündeme gelir ama bizim topyekûn, Türkiye’nin daha ileriye gitmesi gerçek anlamda bir hukuk devleti konumuna dönmesi için yaptığımız çağrıların, iktidar değişinceye kadar karşılık görmeyeceği kanaatindeyim” ifadelerini kullandı.
 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Paylaşın

SON DAKİKA

Pin It on Pinterest

Login