3 sene önce
3 sene önce

Uygur Türkleri için verilen araştırma önergesinin reddedilmesine, Gelecek Partili Özdağ, “Bu durumu kabullenemiyorum”

TBMM’ye, Uygur Türklerine yönelik baskı ve şiddetin araştırılması için sunulan araştırma önergesinin reddedilmesine ilişkin, Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, “Bu durumu kabullenemiyorum. Soydaşlarımız zulme maruz kalırken, MHP nasıl olur da hala bu konuya sesini çıkarmaz?” dedi.

Çin’in, Doğu Türkistan’da Uygur Türklerine uyguladığı sistematik işkenceler, baskılar ve bunların sonuçlarına ilişkin, İYİ Parti tarafından Türkiye Büyük Millet Meclisine (TBMM) araştırma önergesi verildi. Edinilen bilgilere göre önergeye CHP, İYİ Parti ve HDP tarafından onay verilirken, AK Parti ret, MHP ise çekimser oy kullandı. Oylamada yeterli onay alınamadığı için araştırma önergesi reddedildi.

“BUGÜN SİZLER ADALETSİZLİĞE VE AŞAĞILANMAYA MÜSAADE ETTİNİZ”

Gelişmeyle ilgili yazılı bir açıklama yapan Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, bu durumu kabullenemediğini ifade etti. Özdağ açıklamasında şu cümlelere yer verdi:

 “Anlamak mümkün değil. Kesinlikle bu durumu kabullenemiyorum. Kanada’da, Avrupa’da Çin’e en üst makamlardan notalar verilirken, meclislerde ‘soykırım’ kararları çıkarken, Türkiye’de araştırma önergesi bile kabul edilmedi. Bu durumu kabullenemiyorum. Soydaşlarımız zulme maruz kalırken, MHP nasıl olur da hala bu konuya sesini çıkarmaz?” AK Parti ve MHP, milliyetçilik ve dindarlık söylemlerinin sadece lafta olduğunu bir kere daha göstermiş oldu. Özellikle her gün vatan, millet, Sakarya naraları atan Milliyetçi Hareket Partisi yönetiminin bu durumu tabanına nasıl açıklayacağını merak ediyorum ve onlara Alparslan Türkeş’in şu sözlerini hatırlatmak istiyorum, ‘İnsanlar; yoksulluğa, açlığa, susuzluğa tahammül ederler. Fakat adaletsizliğe, hor görülmeye, aşağılanmaya asla müsaade, müsamaha etmezler.' Bugün sizler adaletsizliğe ve aşağılanmaya müsaade ettiniz.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Paylaşın

SON DAKİKA

Pin It on Pinterest

Login