3 sene önce
3 sene önce

Türkiye’nin rol modeli Sümeyye Boyacı

Dünyanın bir numaralı oyuncak bebek markası Barbie, ön yargılar nedeniyle kendi potansiyelinin farkında olmayan kız çocuklarının “Hayali Duvarları”nı ortadan kaldırmak için başarılı kadınları rol model olarak seçiyor. 2020 yılında Türkiye’de rol model seçilen milli yüzücü Sümeyye Boyacı, 2021’de de başarılarıyla ilham olmaya devam ediyor.

 

60 yıllık geçmişe sahip Barbie, çeşitli kariyer alanlarında önemli başarılara imza atmış ve sınırlarını aşan kadınları rol model seçerek kızlara istedikleri her şey olabileceklerine inanmaları ve hayallerini sınırlandırmamaları gerektiği konusunda farkındalık yaratmayı amaçlıyor. 

 

Futbolcu, sörfçü, yüzücü, koşucu, eskrim sporcusu gibi farklı mesleklerden kadınların olduğu rol modeller, kendi hikayelerinden yola çıkarak her kız çocuğunun içindeki sonsuz gücü ve başarıya giden yolda hayali duvarları ortadan kaldırmak için potansiyelinin sınırsız olduğunu vurguluyor. Her sene rol model olarak belirlenen kadınların birebir kopyası üretilerek kendilerine hediye ediliyor.

 

Kimsenin görmediği kanatlarım var

 

Türk yüzme tarihine ilkleri yaşatarak adını altın harflerle yazdıran Sümeyye Boyacı, Barbie tarafından bir kez daha yılın rol modeli seçildi. ‘Kimsenin görmediği kanatlarım var’ diyen Sümeyye Boyacı, Türkiye’nin rol modeli olarak hayallerinin peşinden gitmeyi sürdürüyor. 

 

Paralimpik milli yüzücü olarak ülkemizi temsil eden Boyacı, sprinter branşlarda uzmanlaşmış olup; sırtüstü, kelebek ve serbest stillerde s5 kategorisinde mücadele ediyor.

 

Akvaryumdaki balıkların yüzerken kola ihtiyaç duymadıklarını fark eden Sümeyye Boyacı, 5 yaşında yüzme serüvenine başlıyor. 2018 yılında İrlanda’da düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nda kazandığı altın madalya ile yüzmede Türkiye’nin ilk ve en genç Avrupa Şampiyonu oluyor. 2019 yılında Amerika’nın Indianapolis eyaletinde düzenlenen Dünya Paralimpik Yüzme Şampiyonası’nda 50 metre sırtüstü kategorisinde altın madalya kazandıktan sonra Londra'da düzenlenen Dünya Paralimpik Yüzme Şampiyonası'nda 50 metre sırtüstü S5 kategorisindeki 44.74'lük derecesiyle gümüş madalyanın sahibi oluyor. Üç buçuk yaşında ayaklarıyla resim yapmaya başlayan Boyacı, 5 yaşında Alexander Pushkin tarafından yazılmış Rus Halk Masal kitabının Türkçe çevirisi olan Altın Balık için yaptığı resimle de yeteneklerini ortaya koyuyor. Yüzme dışında birçok alanda da başarılarını kanıtlayan Sümeyye Boyacı’nın suluboya resimleri, Nisan 2009’da Moskova’da düzenlenen kişisel bir sergide yer alıyor.

 

Türkiye’nin rol modeli milli yüzücü Sümeyye Boyacı’nın yanı sıra; İngiltere’den tarihin en hızlı İngiliz kadın koşucusu Dina Asher-Smith, şampiyon kaykaycı Sky Brown, aktivist model Adwoa Aboah, boksör Nicola Adams, olimpik eskrim sporcusu Ibtihaj Muhammed, film yapımcısı Ava DuVernay, jimnastikçi Gabby Douglas, model ve vücut aktivisti Ashley Graham ve oyuncu Zendaya Barbie rol modeli seçilen başarılı kadınlardan.

 

Barbie, kariyer bebeklerinden ilham veren kadınlar serisine kadar çocuklara istedikleri her şeyi olabilecekleri ve bu süreçte önlerine çıkan her engele karşı dik durmaları gerektiğini oyun yoluyla anlatıyor. Her sene birçok ülkeden seçilen başarılı kadınlardan oluşan rol modeller arasında daha önce Türkiye’den Çağla Kubat ve Gülse Birsel yer alıyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Paylaşın

SON DAKİKA

Pin It on Pinterest

Login