3 sene önce
3 sene önce

DJ Milko: “Müzisyenlere acilen destek verilmesi gerekiyor”

Koronavirüs (Covid-19) pandemisi, sahne sanatlarını da olumsuz etkiledi. Pek çok müzisyen son 1 yıldır sahne alamıyor. Sektörün aktörlerinden DJ’ler de çok zor durumda kaldı. DJ Milko, sektördeki son durumla ilgili değerlendirmeler yaptı.

“DJ Milko” olarak tanınan müzisyen Günay Başaran, pandemi kısıtlamalarının sektörü olumsuz etkilediğini belirterek, “Müzik ve sahne sanatları tükenmek üzere… Konser ve mekan yasakları sebebiyle çok zor durumdayız.” dedi.

Koronavirüs (Covid-19) pandemisi, sahne sanatlarını da olumsuz etkiledi. Pek çok müzisyen son 1 yıldır sahne alamıyor. Sektörün aktörlerinden DJ’ler de çok zor durumda kaldı. DJ Milko, sektördeki son durumla ilgili değerlendirmeler yaptı. DJ Milko, pandemi ile mücadele kapsamında müzik sektöründe saat sınırı ve müzik yasağı gibi kısıtlamalar getirildiğini kaydederek, “Müzisyenler, pandemi kısıtlamalarından en çok etkilenen sektörlerden biri oldu. Bu sebeple büyük bir handikabın içine girdik. Eğlence yerlerinin kapatılması, düğünlere kısıtlama getirilmesi ve müzik yayınlarının bitirilmesi demek bizim iş yerlerimizin kapanması demek. Yani hepimiz işsiz kaldık. Müzisyenler ve sahne emekçileri olarak hiçbir destek alamadık. Hatta intihar eden müzisyenler oldu.” ifadelerini kullandı.

Müzik ve sahne sanatları tükenmek üzere

Eğlence yerlerinin kalabalık olduğu için kapatıldığını; ancak daha kalabalık bazı toplantılara izin verildiğini hatırlatan deneyimli müzisyen, bunun sektörde hayal kırıklığı oluşturduğunu ifade etti. Bu tür ayrımcı uygulamaların müzisyenlerin tepkisine yol açtığını belirten Günay Başaran, şu ifadeleri kullandı; “Müzisyenlere ve sahne sanatçılarına acilen destek verilmesi gerekiyor. Bu alanda kapsamlı bir çalışma beklentimiz var. Artık arkadaşlarımız müzik aletlerini satarak geçinmeye çalışıyor. Yani ekmek teknelerini cüzi fiyatlarla satarak ayakta durma mücadelesi veriyorlar. Kalabalık programlara izin verilip müzisyenlerin işlerine izin verilmeyince bunalıma giren arkadaşlar oldu. Pandemi sonrası ne yapacağımızı bilemiyoruz. Çoğumuzun sosyal güvencesi yok!”

DJ Milko, “Müzik sektörü çevresinde gelir elde eden binlerce insan var. DJ’ler, solistler, orkestra, sesçiler, ışıkçılar, menajerler, ulaşım görevlileri ve mekân çalışanları mağdur… Müzik ve sahne sanatları tükenmek üzere… Konser ve mekan yasakları sebebiyle çok zor durumdayız.” sözlerini vurguladı. Tecrübeli DJ, yetkililerin bu konuda acil önlemler alması gerektiğini; kontrollü normalleşme sağlanan sektörler gibi gerekli önlemlerle sektörün tekrar canlanabileceğini sözlerine ekledi.

DJ Milko (Günay Başaran) kimdir?

“DJ Milko” olarak tanınan Günay Başaran, 1987 yılında Bulgaristan Haskovo’da doğdu. Ailesi ile Bulgaristan’dan Türkiye’ye göç ederek, Gebze’ye yerleştiler. 2018 yılında Türk vatandaşı oldu. Lise eğitimini Gebze’de tamamladı. 2005 yılında DJ kariyerine adım attı. Profesyonel müzik kariyerinde kendini geliştirerek sektörde yer edindi. Bulgaristan, Almanya, İstanbul ve Bodrum’da DJ olarak birçok mekanda sahne aldı. Kısa bir oyunculuk eğitimi aldıktan sonra 2015 yılından itibaren çeşitli reklam filmlerinde, dizilerde ve sinema filmlerinde rol aldı. İlk dizi deneyimini 2015 yılında “Kurtlar Vadisi Pusu” dizisinde yaşadı. Daha sonra “Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz”, “Paramparça”, “Poyraz Karayel”, “Çukur” ve “Hep Yek 4” gibi ünlü bazı dizi ve filmlerde rol aldı. DJ Milko, profesyonel müzik ve oyunculuk kariyerine devam ediyor.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Paylaşın

SON DAKİKA

Pin It on Pinterest

Login