3 sene önce
3 sene önce

Aşkın Zengin Akkuş’un iddialı romanı “Kutsal Cehalet” Dark İstanbul Yayınları’ndan çıktı!

Aşkın Zengin Akkuş’un kadına şiddet gerçeğinin “eskiden neyse şimdi de o” olduğunu anlattığı iddialı romanı Kutsal Cehalet, Dark İstanbul Yayınları’ndan çıktı.

 

“Kutsal Cehalet” romanı ile Aşkın Zengin Akkuş, Fatih’te tarikatların yuvalandığı mahallelerden birinde, bir cinci hocanın “imam nikâhlı karısı” olarak yaşamını sürdüren gencecik bir kız ile Orta Çağ İtalya’sında engizisyonun haksız yere hücrelere kapatıp işkence ettiği kadınları konu alıyor. Bu iki çağı bir araya getiren roman, okurlara engizisyonun sanıldığının aksine, Orta Çağda kalmayıp 2018 İstanbul’una kadar uzandığını gösteriyor.

 

Aşkın Zengin Akkuş’un gerilim türündeki “Kutsal Cehalet” romanı, kitapçılarda ve online kitapçılarda okuyucularla buluşuyor.

 

Kitap hakkında…

Ortaçağın karanlık zindanlarında yok edilen “gerçek” mahkûm yaşamları kurguyla harmanlanarak bu kitapta hayat buluyor. Engizisyon’un, kurumsal kimliğinden sıyrılıp zihinlere sızmadığını mı sanıyorsunuz? Ya da İstanbul’a hiç uğramadığını?.. Eğer öyleyse, yanılıyorsunuz!.. Farklı çağlardan, farklı coğrafyalardan, farklı hayatlardan süzülüp gelerek karanlığa karşı savaşan iki kahraman… Ortaçağda bir rahibin, iktidar sarhoşluğu yaşayan kiliseye karşı verdiği savaş, 2018 İstanbul’unda Cinci Hoca’nın karısı Hanife’ye ışık tutup ona yol gösterecek. Yolları Sonuncu Köy’de kesişen bu ikilinin hikâyesi, aydınlık günlere olan inancınızı artırarak umutlarınızı yeniden yeşertecek. Yeter ki yüzünüzü aydınlığa dönün… Son söz: Epur si muove! “Dünya gene de dönüyor.” “Anita’nın banyo sahnesinden etkilenmişti… Önce evin erkekleri temiz suda yıkanıyor, onların kirlettiği suda ise kız çocukları, kadınlar ve bebekler yıkanıyordu. Günümüzde de değişen bir şey yoktu; erkek pisliğini kadının üzerine akıtarak temizleniyor, kadını ise kirletiyordu…”

 

Aşkın Zengin Akkuş kimdir?

Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi İktisat Bölümü ve Açık Öğretim Fakültesi Felsefe Bölümü mezunu olan yazar, iş hayatına bankacılıkla başlayıp özel bir şirketin işletme müdürlüğünü üstlenerek sürdürdü. Bu görev sonrasında, uzun yıllar çalıştığı bir firmanın finans bölümünde yöneticilik yapan Akkuş, bir dönem Risk Yönetim Danışmanlığı yaparak profesyonel iş hayatına devam etti.

 

Şu sıralar kendini tamamen edebiyata adayarak yeni kitaplar ve projeler üzerinde çalışan yazarımız, aynı zamanda Dark İstanbul Kitap Bölümü’nün Yayın Kurulu’nda olup, Genel Yayın Yönetmenliği görevini sürdürmektedir.

 

Yayınevinin notu

Kutsal! Değerler bahane edilerek insanlara dayatılan vahşi yaşam tarzları, günümüzde de aynen devam ediyor. Tıpkı ortaçağ engizisyonunda olduğu gibi… Töre, adet, inanç adı altında söndürülen hayatların toplumda açtığı yarayı anlatan kitabı okurken duygu patlamasına hazır olun! Sayfaları çevirirken de kendinizi tutmayın ve ağlayın. Dökeceğiniz gözyaşları kitabın size aşılayacağı farkındalığın kanıtı olacaktır.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Paylaşın

SON DAKİKA

Pin It on Pinterest

Login