3 sene önce
3 sene önce

Üretime Yönelik Siber Saldırı Algılama Teknolojisi Geliştirdi

Türkiye'de fabrika otomasyonu ve ileri robot teknolojileri alanında iddialı bir oyuncu olan teknoloji devi Mitsubishi Electric, Türkiye Bilişim Derneği tarafından gerçekleştirilen 4. Siber Güvenlik Ekosisteminin Geliştirilmesi Zirvesi’ne katıldı. Mitsubishi Electric Fabrika Otomasyon Sistemleri Ürün Yönetimi ve Pazarlama Birim Müdürü Tolga Bizel, hibrit olarak düzenlenen etkinlikte akıllı üretimde siber güvenliğin önemine değindi ve geliştirdikleri siber savunma teknolojisi hakkında bilgi verdi. Mitsubishi Electric’in kritik altyapı sistemleri için geliştirdiği yeni Siber Saldırı Algılama Teknolojisi; davranışları aracılığıyla daha önce bilinmeyen virüsleri bile tespit etmenin yanı sıra bilgi sızıntılarını ve bununla bağlantılı zararları önleme imkanı sunuyor.

 Türkiye Bilişim Derneği tarafından hayata geçirilen 4. Siber Güvenlik Ekosisteminin Geliştirilmesi Zirvesi, eş zamanlı olarak Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Ana Konferans Salonu’nda ve online olarak hibrit şekilde düzenlendi. Etkinlik kapsamında, T.C. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkan Yardımcısı Yavuz Emir Beyribey’in moderatörlüğündeki “İnsan Odaklı Siber Güvenlik Stratejileri” oturumunda katılımcılarla bir araya gelen Mitsubishi Electric Fabrika Otomasyon Sistemleri Ürün Yönetimi ve Pazarlama Birim Müdürü Tolga Bizel, teknoloji devi Mitsubishi Electric’in geliştirdiği siber savunma teknolojisi hakkında bilgi verdi. Bizel; ayrıca dijitalleşme, yapay zekâ ve siber güvenliğin üretime sağladığı avantajları sektör profesyonelleriyle paylaştı.

 

Mitsubishi Electric siber savunma teknolojisi geliştirdi

Mitsubishi Electric’in üretim operasyonları içinde siber güvenlik konusunda atılan adımlara değinen Bizel, şu bilgileri paylaştı: “Fabrika içerisinde üretilen verilerin bulut sistemlerine taşınarak orada anlamlı hale gelmesini ve üretim hattındaki tüm makine ve sistemlerin internet üzerinden haberleşmesini sağlayan e-F@ctory altyapımız sayesinde üretimde çok yüksek hız, maliyet tasarrufu, kalite ve verimlilik artışı sağlıyoruz. Fabrika içinde çalışan binlerce akıllı cihazın saniyeler içinde ürettiği on binlerce verinin korunması üretici için kritik önem taşıyor. Mitsubishi Electric olarak sisteme faydalı olmayan yazılımların ve virüslerin entegre olmasını önlemek için çalışıyoruz. Bunu da virüs programlarının yaptığı karşılaştırma 

 

metotlarından farklı olarak, bozucu etki yaratan komutların davranışlarını modelleyen bir sistem üzerinden gerçekleştiriyoruz. Fabrika içindeki motor sistemlerimizi korumak amacıyla geliştirdiğimiz bu siber savunma sistemi, pek çok saldırı senaryosu üzerinde çalışılarak hayata geçirildi. Mitsubishi Electric, sisteme emredilen komutların işlevini anlamak için otomasyon ürünleri içinde gelen normal komutlarla zararlı komutları anlayabilecek bir davranışsal model kullanıyor. Sisteme rutin olarak verdiğiniz komutların dışında farklı komutlar geldiği takdirde analiz ediliyor ve inceleniyor.”

 

Daha önce bilinmeyen virüsleri bile tespit edebiliyor

Mitsubishi Electric’in geliştirdiği sistem sayesinde bilgisayar virüsü davranışlarının 50 farklı modelde sınıflandırabildiğini söyleyen Tolga Bizel, sözlerini şöyle tamamladı: “Symantec’in internet güvenliği hakkındaki en son raporu, her gün bir milyon yeni virüsün ortaya çıktığını öne sürüyor. Mitsubishi Electric’in yeni geliştirdiği Kritik Altyapı Sistemleri için Siber Saldırı Algılama Teknolojisi; davranışları aracılığıyla daha önce bilinmeyen virüsleri bile tespit etmenin yanı sıra bilgi sızıntılarını ve bununla bağlantılı zararları önleme imkanı sunuyor. Böylece, üretimde dijitalleşirken siber güvenlik endişeleri olmadan geleceğe hazırlanmak mümkün oluyor.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Paylaşın

SON DAKİKA

Pin It on Pinterest

Login