3 sene önce
3 sene önce

Gelecek Partisi’nden iktidara Boğaziçi sorusu

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, Boğaziçi Üniversitesi ile ilgili iktidara sorular yöneltti. Özdağ, “Hikâyenin sonunda Boğaziçi taşınacak mı, asıl amaç rant mı?” diye sordu.

Boğaziçi Üniversitesi’nin Polonezköy’de inşa edilecek yeni kampüse taşınacağına yönelik iddialar sosyal medyada konuşulmaya devam ediyor. Bu iddialara göre, Polonezköy’de inşa edilecek yeni kampüsü Katarlı Rönesans Holding yapacak. Diğer taraftan Boğaziçi Üniversitesi’nin 1.672.106 m2’lik arazisinin değerinin ise 3.6 milyar dolar olduğu ifade ediliyor. Bu iddia sonrası öğrencilerine mesaj atan rektörlük, "Bir TV'de dile getirilen okulumuzun taşınacağına ilişkin iddialar doğru değildir" ifadesine yer vermişti. Bu iddialarla ilgili Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ da konuştu. İktidara sorular yönelten Özdağ şunları söyledi:

“HEDEFLENEN NİHAİ AMAÇ RANT MI?”

“Boğaziçi Üniversitesi’nde hedeflenen nihai amaç, her zamanki gibi rant mı? Boğaziçi Üniversitesi’nde yaşanılanlar, Sayın Erdoğan’ın dillendirdiği kültürel iktidarımızı kuramadık söylemlerinin bir yansıması mı, yoksa hedeflenen birçok şeyden sadece biri mi? Ya da ekonomide olduğu gibi, zenginlikte eşitleyemedikleri toplumu, fakirlikte eşitledikleri türden bir anlayışla kültür ve sanatta da hiçbir etkin seviyeye imza atamadıkları için başarılı ve yukarıda olanları kendi seviyelerine çekme alışkanlıkları mı?”

“BULU, MAYINLI ARAZİYİ TEMİZLEMEK İÇİN ÖNE SÜRÜLEN BİR FİGÜR”

Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanan Melih Bulu’nun milletvekili adayı bile gösterilmediğine dikkat çeken Selçuk Özdağ sorusuna, “Çelişkili bir profili rektör atayarak, kurumu ve teamüllerini ezme ve sizler buna layıksınız propagandası ile hipnotize ettikleri seçmen tabanlarını sığ söylemlerle güdüleme ve siyasi mevzilerini konsolide etmek mi? Yoksa hepsi mi?” sözleriyle devam etti. Özdağ, “Bütün bu hengamede esasen atadıkları rektör profilinin, bir mıntıka temizliği görevi gördüğünü, günün sonunda iktidarın gönlünde yatan aslanın, safralarından kurtarılmış! gül bahçesine dönmüş üniversitenin başına getirileceğini düşünüyorum. Kanaatimce mevcut kişi, mayınlı araziyi temizlemek için kamuoyunun önüne atılan bir figür. Tüm bu kavga gürültü bitiğinde gerekli tüm tasfiyeler yapıldıktan sonra, zaten yetersiz biri olan bu şahsın yerine görece daha kabul edilebilir ve popüler biri getirilecektir.” dedi.

“UMARIM DÜNYANIN EN DEĞERLİ ARAZİSİ ONLARIN KÂBUSU OLUR”

Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, “Hikâyenin sonunda Boğaziçi Üniversitesi, şimdiki yerinden, güya daha modern bir kampüse mi taşınacak? Nihai amaç her zaman olduğu gibi rant ve para mı? Umarım olmaz ama şimdiden birilerinin rüyalarını süsleyen ve sözlerin verildiği, dünyanın bu en değerli arazisi onların kâbusu olur. Planları önceden açık edildiği ve hakikatli sorulara muhatap kaldığı için hırçınlaşan bir iktidar ile karşı karşıyayız. Bu eleştirileri, ait oldukları mahallelerden gelenlerin yapması hırçınlıklarını daha da artırıyor. Ağırlıklı olarak silahlı-sopalı saldırılara uğrayanların niçin belli kesimden siyasetçi ve aydınlar olduğu ortadadır. Bu yüzden tüm kesimlerin, cesur ve hakikatli, her bir duruşa rezerv koymadan sahip çıkması ve farkındalık oluşturması tam da ihtiyacımız olan şeydir.” şeklinde konuştu

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Paylaşın

SON DAKİKA

Pin It on Pinterest

Login