3 yıl önce
3 yıl önce

Türk Eğitim Vakfı Macide Tanır’ı dijital ortamda düzenlediği etkinlikle andı

Tiyatronun duayenlerinden, tüm malvarlığını eğitime bağışlayan Macide Tanır vefatının 8. yılında, bağışçısı olduğu Türk Eğitim Vakfı (TEV) tarafından YouTube kanalında düzenlenen online mevlit ve dua ile anıldı.

 

Sanat hayatı boyunca 65'i aşkın ödüle layık görülmüş, Türk tiyatrosunun unutulmaz isimlerinden Devlet Sanatçısı Macide Tanır, vefatının 8. yıl dönümünde Türk Eğitim Vakfı (TEV) tarafından dijital ortamda düzenlenen mevlit ve dua ile anıldı. Erenköy Kız Lisesi'ni birincilikle bitirdiğinde babasının kendisine söylediği "Bu memleketin mektepli sanatçıya ihtiyacı var, olabiliyorsanız olunuz" sözünü yaşam gayesi yapan Macide Tanır, tüm mal varlığını Türk Eğitim Vakfı’na bağışlayarak gençlerin eğitimine destek olmaya devam ediyor. 

 

TEV’in her yıl geleneksel olarak Emirgan Mezarlığı’nda mezarı başında yaptığı anma töreni, bu yıl koronavirüs salgını nedeniyle toplum sağlığı gözetilerek online’a taşındı ve 6 Şubat Cumartesi günü TEV YouTube kanalı üzerinden yayınlanarak sevenleriyle paylaşıldı.  

 

Sanatçı dostlarının da mesajlarıyla katıldığı online anma töreninde Genco Erkal, Macide Tanır’ı “Sıra dışı bir oyuncu” olarak tanımlarken, Perran Kutman ise “Çok büyük mutluluktu beraber olmak. Çok şey öğrendim. Sevdim, saydım. O melek en güzel yerlerde, inanıyorum.” dedi. Nevra Serezli, Macide Tanır ile geçmişte yaşadığı bir anının her sahneye çıktığında hala aklına geldiğini ifade etti. Sanatçıya özlemi dile getiren Nedim Saban  “Oynadığı bütün rollerde devleşti, bütün kadınlara hayat verdi. Macide Tanır’ı izlediğimiz zaman sahnede bir hayatı hissediyorduk. Şimdi onu anıyoruz.” diyerek sanatçıyı andı. Paylaştığı videoda  Zerrin Tekindor “Macide Tanır o kadar iyi kalpli, o kadar sevgi dolu biriydi ki… Nur içinde yatsın. Özlemle anıyorum.” dedi. Gülşen Karakadıoğlu ise Macide Tanır’ı sık sık andığını ifade ederken, sanatçıya olan özlemini dile getirdi.

 

 Anma töreninde konuşma yapan TEV Genel Müdürü Yıldız Günay, ‘’54 yıldır eğitimde fırsat eşitliği sağlamak için var gücümüzle çalışıyoruz. Tüm bu çabalarımızda bizim için kaynak olan, itici olan en önemli faktör kıymetli bağışçılarımız. Bugüne kadar 1500’ü aşkın bağışçımız tüm mal varlıklarını bize emanet ettiler. Vefatlarında sonra kurulan fonlarla eğitimi ve bursiyerlerimizi destekleyebiliyoruz. Cumhuriyet tarihimizin yetiştirdiği en başarılı, usta tiyatro sanatçılarından Macide Tanır da bu bağışçılarımız arasındaydı.” dedi.

 

Tüm mal varlığını TEV’e ve eğitime bağışladı

Macide Tanır’ın tiyatrosuna hem aşık hem de sadık bir sanatçı olduğunu söyleyen Yıldız Günay, eğitime olan tutkusunu da şu sözlerle dile getirdi: “Bu aşkını ve sadakatini kendisi şöyle tanımlıyor, “Tiyatroda her gece anlayan bir kişi vardır diye oynuyordum. Eğer bir kişi bile yoksa ben varım diye düşünüyordum.” İşte böylesine tutku doluydu. Değerli sanatçımız tiyatro tarihinde dinmeyen alkışların, 65 ayrı ödülün sahibi ve onlarca karakterin adı oldu. Sanat hayatı boyunca gösterdiği dik duruşu, demokrat tavrı, Atatürk sevgisi ve tiyatroya olan tutkusuyla ayrı bir yere sahipti. Ülkemizin aydınlık yarınları için eğitime çok önem veriyordu. Bu önemi tüm varlığını Vakfımıza bağışlayarak destekledi. Bundan sonra da Vakfımızda kurulan fonuyla bursiyerlerimiz desteklenmeye devam edecek. Yaşadığı sürece de eğitimi ve Vakfımızı destekledi. Hatta vefatından çok kısa bir süre önce Vakfımızın kamu spotunda rol aldı, potansiyel bağışçılarımız için kendi tecrübelerini paylaştı. Kitabındaki ismiyle ‘Tiyatronun Cadısı’, kıymetli sanatçımız Macide Tanır’ın ismi ve değerleri, eğitime sağladığı katkı ile nesillerden nesillere taşınacak. Kendisini eğitime, öğrencilerimize ve ülkemizin geleceğine yaptığı katkılardan dolayı minnet, rahmet ve şükranla anıyoruz. Mekanı cennet olsun, ışıklar içinde uyusun.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Paylaşın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
SON DAKİKA