3 yıl önce
3 yıl önce

Başkan Gerenli o kalker ocağına karşı sahada!

Pınarhisar’da yapılması planlanan ve Ergene havzasının içilebilir yeraltı sularını kirletmesi beklenen kalker ocağına karşı gerçekleştirilen basın açıklamasına katılan Lüleburgaz Belediye Başkanı Murat Gerenli, kalker ocağı kararından geri dönülmesi gerektiğini söyleyerek, “Su kaynaklarımız tükeniyor. Yaşanan iklim değişikliğiyle ilgili çok ciddi sorunlar yaşıyoruz. Lütfen hep beraber, doğaya ve çevremize sahip çıkalım” dedi.

Pınarhisar’ın Camiikebir ve Beylik Mahalleleri sınırları içerisinde özel bir şirket tarafından yapılması istenen kalker ocağına karşı yüksek katılımlı basın açıklaması düzenlendi. Şirketin yaptığı başvuruyu jet hızıyla inceleyen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 12 Ocak’ta halkın katılım toplantısı yapılması yönünde karar aldı. Karar taraflı tarafsız çok sayıda kesimden tepki çekerken, Pınarhisar’da toplantının yapıldığı yerin önünde geniş katılımlı basın açıklaması düzenlendi. CHP Pınarhisar İlçe Başkanı Burak Akdeniz’in basın bildirisini okuduğu basın açıklamasına CHP Kırklareli Milletvekilleri Turabi Kayan ve Vecdi Gündoğdu, Lüleburgaz Belediye Başkanı Murat Gerenli, Babaeski Belediye Başkanı Abdullah Hacı, Ahmetbey Belediye Başkanı Mustafa Altıntaş, Büyükkarıştıran Belediye Başkanı Ertuğrul Çamlıca, Lüleburgaz Kent Konseyi, çevre örgütleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

“En önemli sorun çevre sorunu”

Gerçekleştirilen basın açıklamasının ardından kısa bir konuşma yapan Başkan Gerenli, dünyada her geçen gün çevre kirliliğine bağlı çevre felaketlerinin arttığına dikkat çekti. Gerenli, “Yapılan tüm bu uygulamalardan sonra önümüzdeki en önemli sorunlardan biri çevre sorunudur. İklim değişikliği ve su kaynaklarımızın azalması en büyük sorunlarımızdan biri. Lüleburgaz Deresi’nin debisi gittikçe azalıyor. Lüleburgaz’a gelecek su miktarı gittikçe azalacak bundan sonra” dedi.

“Kaynaklarımızı koruyamazsak geleceğimizi yönlendiremeyiz”

Pınarhisar’da yapılması istenen kalker ocağının büyük çevre sorunları yaratacağına dikkat çeken Başkan Gerenli, “Buralarda kaynaklarımızı koruyamazsak, geleceğimize sahip çıkamayız, geleceğimizi yönlendiremeyiz ve bu dünyayı çocuklarımıza hak ettikleri şekilde bırakamayız. Çok yakın zamanda yaklaşık 250 milyon kişi sadece suya ulaşabilmek için göç etmek zorunda kalacak. Artık ülkemizde susuzluktan bahsetmeye başladık. Su kaynaklarımız tükeniyor. Yaşanan iklim değişikliğiyle ilgili çok ciddi sorunlar yaşıyoruz. Lütfen, hep beraber, doğaya ve çevremize sahip çıkalım” ifadelerini kullandı.

Sulak alanlar etkilenecek

Pınarhisar’da tüm tepkilere rağmen yapılması istenen kalker ocağı eğer yapılırsa Meriç-Ergene Havzası, Lüleburgaz alt havzası büyük ölçüde etkilenecek. Kalker ocağının kurulması istenen bölgedeki su kaynaklarının kirlenmesiyle birlikte içilebilir su kaynakları da kullanılamaz hale gelecek. Tüm bunlarla birlikte kalker ocağı kurulması istenen alanın yaklaşık bin 300 metre ötesinde Pınarhisar’a ait Parkiçi Kaynağı bulunuyor. Bu kaynaktaki su, kentin içme suyu şebekesine veriliyor.

KIRKLARELİ – BEYAZ HABER AJANSI (BHA)

Paylaşın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
SON DAKİKA