4 yıl önce
4 yıl önce

İlk Kez Ankara’da

Ünlü ressam Ergin İnan resimlerinin Hatice Gökçe tasarımları ve ipek kumaşları ile buluşan “Giyilebilir Sergi” ilk kez Ankaralı sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Canvas Art Gallery Ankara’da sergilenen tasarımlar, Ankaralıların beğenisine sunuldu. İpek kumaşlardan hazırlanan sergi, sanatseverler tarafından tam not aldı. Ergin İnan’ın Mevlana’nın kendi el yazısından hazırladığı resimlerin ipek kumaşla buluştuğu sergide, tasarımlar göz doldurdu. Pandemi koşulları nedeni ile sınırlı sayıda katılımcı ile gerçekleştirilen davette, konuklar küçük gruplar şeklinde belirlenen seanslarda sergiyi gezme imkanına sahip oldu. Moda ve sanatın bir arada sunulduğu sergide tasarımcı Hatice Gökçe, koleksiyonun detaylarını davetliler ile paylaştı.

Miras bırakılacak ürünler

Ergin İnan’ın üniversite zamanından bu yana hayran olduğu bir ressam olduğunu belirten Hatice Gökçe, sergi hakkında şunları söyledi: “ Ergin İnan’ın resimleri arasından 7 seçkiyi kumaşa yansıttık. Ekolojik boya ve dijital baskı yöntemi ile yüzde yüz doğal kumaşlara baskısını gerçekleştirdik. İpek, yün gibi kumaşlara baskılar yapıldı. Baskı sonrası resimler, kumaşın kendisinin özelliğiymiş gibi bir etki yarattı. En önemli tarafı, resimleri hiç parçalamadan olduğu gibi bir bütün halinde kumaşlara yansıtma imkanım oldu. Uzun zaman giyilebilecek, miras niteliğinde eserler ortaya çıktı. Doğal malzeme üzerinde iyi korunduğunda uzun süreli muhafaza edilebilir tasarımlarımız, ilk kez Ankara’da sergileniyor. 7 eserin yansımasından oluşan tasarımlar, 20 farklı modele uygulandı. Her bir modelin de Ergin İnan ıslak imzası ile 10 adet muadili bulunuyor”

Yusufçuk, İpek Kumaş İle Hayat Buluyor

Ünlü ressamların ellerinden çıkan sanat eserleri terzi inceliği ile tuvalden sonra giyilebilir hali ile tekrar hayat buluyor. Ressam Ergin İnan ve moda tasarımcısı Hatice Gökçe, Canvas Art Fashion koleksiyonunda tuvalde biriken bir sanat deneyimini, bedeni kaplayan kalıplara sığdırıyor. İnan’ın tablolarını referans alan Gökçe, 60’lardan beri süregiden “giyilebilir sanat” kavramına “buralı” bir karşılık verirken resim çerçevesine bu sefer kendi kumaşını geriyor. Ergin İnan’ın eserlerinde bulunan yusufçuk imgesi Hatice Gökçe’nin ipek kumaşlarında hayat buluyor. Ergin İnan’ın Mevlana’nın Mesnevisi’nden esinlenerek tuvaline yansıttığı eski yazı alıntıları Hatice Gökçe’nin kumaşında sanat ve modayı harmanlıyor.

İnternet Üzerinden Erişim Mümkün

4 Aralık- 4 Ocak tarihlerinde Ankaralıların beğenisine sunulacak sergide yer alan koleksiyona www.canvasartfashion.com adresinden incelemek mümkün. Pandemi dolayısıyla ziyaret edemeyen sanat tutkunlarının da düşünüldüğü sergide koleksiyon hikayesi ile birlikte paylaşılıyor. Yeni yıl öncesi hediye alışverişlerinde kalıcı ve hikayesi olan armağanlar tercih etmek isteyenleri buluşturacak olan sergi her giysinden 10 adet üretilmiş olması nedeni ile de anlam taşıyor. Sanatçı Ergin İnan’ın ıslak imzası ile sınırlı sayıda üretilen her bir ürün sertifikalı şekilde teslim ediliyor.

Ünlü ressam Ergin İnan’ın resmettiği Hatice Gökçe’nin ipek kumaşa yansıttığı koleksiyon moda ve sanatın eşsiz birleşimini yansıtan sergi 4 Ocak tarihine kadar Canvas Art Fashion Sanat Galerisi’nde sergilenmeye devam edecek.

ANKARA – BEYAZ HABER AJANSI (BHA)

Etiketler :
Paylaşın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
SON DAKİKA