3 yıl önce
3 yıl önce

Rolls-Royce’un Pearl 700 motorları, yeni Gulfstream G800’e güç verecek

Rolls-Royce'un Pearl® 700 motorları, Gulfstream’in en yeni ultra uzun menzilli iş jeti G800'e güç sağlayacak. Gulfstream G700 ve Gulfstream G800 için özel olarak tasarlanan ve Rolls-Royce’un iş jeti tahrik portföyündeki en güçlü motor tipi olma özelliğini taşıyan Pearl® 700, planlandığı gibi gelecek yıl sertifikasını almaya hazırlanıyor. Rolls-Royce, bugün hizmette olan 3.600’ı aşkın iş jetine sağladığı güçle, bu pazardaki bir numaralı motor tedarikçisi konumunda bulunuyor.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Rolls-Royce İş Havacılığı Direktörü Dr. Dirk Geisinger şunları söyledi: “Pearl motor ailemizin bu başarısı bir dönüm noktası niteliğinde. Bu özel günde ayrıca Gulfstream'e de tebriklerimi sunmak istiyorum. Pearl 700, üstün verimlilik sağlamak için son teknolojimizin bir araya getirildiği lider bir ürün olmakla birlikte, net sıfır faaliyetlere ulaşma taahhüdümüzün de bir parçası. Yüzde 100 sürdürülebilir havacılık yakıtı ile çalışma yeteneğini hâlihazırda kanıtlamış olan Pearl 700, şu anda motor sertifikasyon programının son aşamasında. Ekibimiz ise Pearl 700'ün önümüzdeki yıl sorunsuz bir şekilde hizmete girebilmesi için çalışmalarını sürdürüyor.”

Gulfstream Başkanı Mark Burns ise şunları söyledi: “Gulfstream olarak, Pearl 700 motorunun performansı bizleri oldukça mutlu ediyor. Ürettiğimiz en uzun menzilli uçak için Rolls-Royce ile birlikte çalışmaktan heyecan duyuyoruz. Gulfstream ve Rolls-Royce, 60 yılı aşkın bir süre önce pazara sunulan Gulfstream I'den beri iş birliği yapıyor. Müşterilerimizin bu motorların performans özelliklerinden ve verimliliklerinden büyük ölçüde yararlanacağını biliyoruz. Rolls-Royce'un satış sonrası desteği, Gulfstream Müşteri Desteği ile tam bir uyum içinde çalışmaya devam ediyor.”

Pearl 700, iş havacılığı sektöründe mevcut en verimli çekirdek olan Advance2 motor çekirdeğini yeni düşük basınçlı bir sistemle birleştirerek, BR725 motoruna kıyasla 8,27 ton ağırlık avantajı sağlıyor ve kalkış sırasındaki itiş gücüne yüzde 8 katkıda bulunuyor. Motor ayrıca sınıfında lider düşük gürültü ve emisyon performansını korurken, yüzde 5 daha yüksek verimlilik sunuyor. Bu sayede Pearl 700 oldukça verimli ve neredeyse ses hızına yakın hızda (Mach 0.925) uçuş sağlayabilen bir motor haline geliyor.

Motorun ileri teknolojisi ve üstün performansı sayesinde Gulfstream'in iş uçakları, ultra uzun menzilli kurumsal jet pazarının en üst seviyesine yönelik yeni standartları belirliyor. Almanya'nın Dahlewitz kentindeki Rolls-Royce İş Havacılığı Motorları İçin Mükemmeliyet Merkezi'nde geliştirilen motora uygulanan kapsamlı test ve sertifikasyon programı ise tamamlanmak üzere.

Yüksek güvenilirlik için tasarlanan Pearl ailesi, iş havacılığındaki en kapsamlı hizmet programı olan endüstri lideri Rolls-Royce CorporateCare® Enhanced ile destekleniyor. CorporateCare Enhanced, varlık değerini ve likiditeyi artırarak, bakım maliyeti riskini azaltıyor. Bu sayede dünyanın herhangi bir yerindeki planlanmamış olayların öngörülemeyen maliyetlerine karşı koruma sağlarken, müşterilere önemli finansal ve operasyonel faydalar da sunuyor. Artan uçak operasyon müsaitliği, hafifletilmiş yönetim yükü, tam risk transferi, Rolls-Royce hizmetleri altyapısına doğrudan öncelikli erişim ve uzaktan destek gibi hizmetler ise müşterilere sunulan diğer avantajlar arasında yer alıyor.

Pearl motor ailesi, dijital kabiliyetlerdeki gelişmeler sayesinde ürün ve hizmetin beraber tutuldugu Rolls-Royce IntelligentEngine vizyonunun bir parçası. Motor ailesi, gelişmiş titreşim algılaması sunan yeni nesil Motor Sağlığı İzleme Sistemi’nin yanı sıra gelişmiş bir uzaktan motor tanılama/teşhis özelliğinin eklenmesiyle daha da güçlü bir hâle geliyor. Ayrıca çift yönlü haberleşme özelliği sayesinde, motor izleme özelliklerinin yerden ve uzaktan kolaylıkla yeniden yapılandırılması sağlanıyor. Bulut tabanlı analiz, akıllı algoritmalar ve yapay zekâ, müşteriler için yüksek seviyede ulaşılabilirlik ve daha fazla güven sağlama konusunda giderek artan şekilde etkin bir rol oynamaya devam ediyor.

Rolls-Royce Holdings plc hakkında

  1. Rolls-Royce, toplumları birbirine bağlayan, güçlendiren ve koruyan güç ve çözümlere öncülük etmektedir. Faaliyetlerimizde 2030 yılına kadar net sıfır sera gazı emisyonu elde etmeyi taahhüt ettik. 2020 yılında BM Race to Zero kampanyasına katılarak yeni ürünlerimizin 2030 yılına kadar net sıfır faaliyetlere uyumlu olmasını ve 2050 yılına kadar da tüm ürünlerin net sıfır ile uyumlu olmasını sağlama taahhüdünde bulunduk.
  2. Rolls-Royce 150'den fazla ülkede faaliyet gösteren 400'den fazla havayolu ve kiralama müşterisi, 160 silahlı kuvvetler ve deniz kuvvetleri ve 5.000'den fazla enerji ve nükleer enerji müşterisinden oluşan bir müşteri portföyüne sahiptir.
  3. Rolls-Royce 2020 yılında 11.76 milyar sterlin gelir elde etmiş ve araştırma ve geliştirmeye 1.25 milyar sterlin yatırım yapmıştır. Rolls-Royce ayrıca, mühendislerini bilimsel araştırmanın ön saflarında konumlandıran 28 Üniversite Teknoloji Merkezi’nden oluşan küresel bir ağı da desteklemektedir.
  4. Rolls-Royce Holdings plc halka açık bir şirkettir. (LSE:RR., ADR: RYCEY, LEI: 213800EC7997ZBLZJH69)

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Paylaşın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
SON DAKİKA