3 yıl önce
3 yıl önce

Ödemeler dünyasının geleceğine yön verecek 7 tüketici trendi

Ödemeler dünyası dijitalleşme ile birlikte hızlı bir gelişim içinde. Paynet, yakın gelecekte ödemeler dünyasının geleceğine yön vermesi beklenen 7 trendi değerlendirdi. Bu trendler arasında yapay zekalı dijital cüzdanlar, güvenlik endişelerini giderecek token’laştırma teknolojisi, bir yüzük ya da tişörtle alışverişi mümkün kılacak giyilebilir teknolojiler dikkat çekiyor.

Pandemi dijital devrimi hızlandırdı. İşletmelerin ödemeleri kabul etme şeklini ve tüketicilerin ödeme yöntemlerini değiştirdi. Bugün artık ticaret hızla online kanallara kayarken, ödemeler de dijitalleşiyor. Yakın gelecekte ödemelerin tümüyle dijitalleşmesi beklenirken, uçak, konser, maç bileti, tatil rezervasyonu ve yemek siparişi gibi birçok sektörde artık yüz yüze alışveriş neredeyse hiç yapılmıyor. Tüm bu gelişmelerle nakitsiz toplum hayali adım adım gerçekleşirken, ilerleyen önemde chatbot, dijital asistanlar, sosyal mesajlaşma ve video konferans platformları gibi birçok platform üzerinden de ödemelerin ya da para transferlerinin artması bekleniyor. Geleceğin ödemeler dünyası hızla bugüne taşınırken Paynet yakın geleceğe damga vurması beklenen 7 tüketici trendini değerlendirdi:

1-Her kanalda mükemmel deneyim

Tüketiciler, sorunsuz ve gelişen teknolojiye uyumlu mükemmel deneyim talep ediyor. Özellikle e-ticaret hızla gelişirken ve omni-channel hızla yaygınlaşırken müşteri deneyimini doğru kurgulamak gerekiyor. Tüketiciler ihtiyaç duydukları her an en hızlı, en kolay ve en güvenilir şekilde istedikleri cihaz üzerinden mükemmel ödeme deneyimi yaşamak istiyor. Bu nedenle tek tuşla ödeme, güvenli ödeme, temassız ödeme gibi uygulamalar önümüzdeki dönemde de ön planda olmaya devam edecek.

2-Platformlar her ölçekten şirketin ödeme teknolojilerine ulaşımının önünü açacak

Teknolojik dönüşüm ölçek fark etmeksizin her türlü işletmenin yeni nesil çözümlere ulaşması konusunda fırsat eşitliğini de beraberinde getiriyor. Özellikle ödemeleri ve hizmetleri tek bir bulut temelli platformda bir araya getirmek, küçük işletmelerin yenilikçi teknolojilere ulaşmasının önünü açıyor. Ödemelerin her sektörde yazılım programlarına entegre edilmesiyle, yakın gelecekte en küçük işletmeler bile en büyük markalarla aynı hizmet kapasitesine sahip olabilecek.

3-Token’lar ödemeye damga vuracak

Özellikle online alışveriş hızla yaygınlaşırken güvenlik endişeleri giderek yükseliyor. İşte bu noktada token (jeton) sistemi devreye giriyor. Bu teknolojide, fiziksel bir ödeme kartının numarası, token adı verilen alternatif bir kodla değiştiriliyor. Bu, kredi ve banka kartlarının dijital hale getirildiği hem fiziksel hem online ödemelerini gerçekleştirmek için bir mobil cüzdanın yanı sıra giyilebilir ve diğer akıllı cihazlara dahil edilebileceği anlamına geliyor. Token’laştırma sayesinde banka kartlarıyla online ödeme yapmak ya da üyelik bazlı kullanılan platformlara tanımlama yapmak mümkün. Token’laştırmanın bir sonucu olarak, banka ve kredi kartlarıyla yapılan online işlem sayısının artması bekleniyor.

4-Konuşma ticareti

Mobil uygulamalar yaygınlaştıkça bu uygulamalar üzerinden iletişim kuran ve alışveriş yapan kişi sayısı da artıyor. 2021 itibariyle, mobil e-ticaret satışlarının toplam e-ticaret satışlarının yüzde 54'ünü oluşturması bekleniyor. Mobil uygulamalar üzerinden kurulan iletişimi tanımlayan konuşma ticareti (Conversational Commerce) kavramı özellikle WhatsApp gibi popüler mesajlaşma kanalları aracılığıyla işletmeler ve tüketiciler arasındaki diyaloğun baştan sona gerçekleştirilmesine yardımcı olarak katkı sağlıyor. Tüketiciler bu mesajlaşma uygulamalarını yalnızca bir şirketle sohbet etmek için değil, aynı zamanda bir satın alma işlemi yapmak ve anında ödeme yapmak için de kullanabilecek.

5-Giyilebilir teknolojilerle temassız ödeme yaygınlaşacak

Giyilebilir teknolojilerin gelişimine paralel olarak ödeme sistemleri de bu cihazlara entegre oldu. Bugün akıllı saatler ve pek çok sağlık bilekliği temassız ödeme opsiyonunu destekliyor. Teknoloji dünyası daha fazla giyilebilir teknoloji üzerinde çalışırken, artık giydiğimiz her şeyle ödeme yapabileceğimiz bir çağa giriyoruz. Giyilebilir teknolojilerin yaygınlaşması sürecinde moda dünyasının da payının büyük olacağı tahmin ediliyor. Bugün de çeşitli teknoloji şirketleri özel tasarım giyilebilir teknoloji cihazları üretiyor ve giyilebilir teknolojinin modayla buluşmasını sağlıyor. Yakın zamanda yüzük, tişört veya ayakkabıyla bir restoranda veya mağazada kolayca ödeme yapmak mümkün olacak.

6-PIN yerine biyometrik kullanımı artacak

Biyometrik kimlik doğrulama yöntemleri, tüketici deneyimini kolaylaştırma, PIN ve şifrelerin güvenliğini artırma imkanı sunmasıyla kimlik doğrulama için oldukça cazip bir çözüm olarak görülüyor. Biyometri şirketi Fingerprints tarafından yapılan bir araştırma tüketicilerin yüzde 56’sının ödeme kartlarında PIN yerine biyometrik sensör kullanmayı tercih ettiklerini ortaya koyuyor. Bu durum biyometrik çözümlerin ödeme sürecine dahil edilmesine yönelik bir pazar iştahı yaratmış durumda.

7-Yapay zekalı dijital cüzdanlar devreye girecek

Dijital kanallar üzerinde yapılan alışverişlerde kullanıcıların en büyük ihtiyacı olan güvenli alışveriş beklentisi; ulaşılabilirlik, kolaylık, hız gibi avantajlara sahip olan dijital cüzdanların büyümesini sağladı. Bugün bir dijital cüzdanı olan herkes banka müşterisi olmasa bile finansal ihtiyaçlarını karşılayabiliyor. Dijital cüzdanlar, sadece ödeme enstrümanlarını saklayan standart biz cüzdan olmanın ötesine geçerek yapay zeka tabanlı çalışmalarla tüketiciye gerçek zamanlı akıllı teklifler üreterek yaşayan ve iletişim kuran bir organizma haline getirecek.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Paylaşın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
SON DAKİKA