3 yıl önce
3 yıl önce

Prof. Dr. Nuran Salman: “Çocukluk çağı aşıları sayesinde dünyada her yıl milyonlarca ölüm engelleniyor”

Prof. Dr. Nuran Salman, Ulusal Aşı Sempozyumu’nda pandemi döneminde aksayan çocuk aşılamalarına dikkat çekti. Salman, dünyada koronavirüs bulaşı endişesiyle çocuklarının rutin aşılamalarını aksatan ebeveyn sayısında büyük bir artış gözlendiğini ve rutin aşılarını olmayan çocuk sayısının 23 milyon seviyelerine ulaştığını belirtti.

 

Ulusal Aşı Sempozyumu'nun dokuzuncusu 7-10 Ekim 2021 tarihleri arasında COVID-19 salgını sebebiyle dijital ortamda düzenlendi. Ulusal ve uluslararası düzeyde alanında çok sayıda uzmanın katılımıyla gerçekleşen sempozyumda aşının önemi, aşılamada son yıllardaki gelişmeler, aşı uygulamaları ve yeni aşı çalışmaları gibi birçok konu ele alındı.

Çocuk Enfeksiyon ve İmmünoloji Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Nuran Salman, aşılamanın insan yaşamındaki önemine vurgu yaparak özellikle salgın döneminde aksatılan çocukluk çağı aşıları nedeniyle ebeveynlere uyarılarda bulundu. 

Çocukluk çağı aşılarının kesinlikle ihmal edilmemesi gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Nuran Salman; “Çocukların gelişimlerini sağlıklı biçimde sürdürebilmelerinde aşı takvimlerinin aksatılmaması büyük önem taşıyor. Pandemi süreci her alanda olduğu gibi çocukluk çağı aşıları konusunda da dünya genelinde aksama yaşanmasına sebep oldu. Düzenli aşıların ihmal edilmesinin kızamık, çocuk felci, difteri gibi hastalıklarda artışa neden olmasından endişe ediliyor. Bu nedenle çocukların aşı takvimlerinin sıkı sıkıya takip edilmesine, eksik aşılarının tamamlanmasına dikkat edilmeli” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü ve Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu’nun açıkladığı 2020 yılı verilerine dikkat çeken Prof. Dr. Nuran Salman, “Geçtiğimiz yıl yaklaşık 23 milyon çocuğun aşılarının ilk dozunu, 17 milyon çocuğun ise hiçbir aşısını olmadığını gördük. Oysa çocukluk çağı aşıları sayesinde dünyada her yıl milyonlarca ölüm engelleniyor. Aşı insanlığın müşterek değeridir. Aşılamanın hastalıkların engellemesi, beklenen yaşam süresinin uzatması gibi olumlu etkilerinin farkında olmalı; pandemi kaygısıyla, aşıyla önüne geçilebilecek bazı hastalıkları önemsememenin çocuklarımız için ne kadar tehlikeli olabileceğini göz ardı etmemeliyiz. Özellikle salgın sürecinde çocuklarda rutin aşılama programının sürdürülmesi büyük önem taşıyor” ifadelerini kullandı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Paylaşın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
SON DAKİKA