2 sene önce
2 sene önce

AmCham Türkiye Başkanlığına Tankut Turnaoğlu seçildi

110’u aşkın üyesiyle Türkiye’yi global pazarlara taşıma hedefi doğrultusunda faaliyet gösteren AmCham Türkiye (Amerikan Şirketler Derneği), 17. Olağan Seçimli Genel Kurul Toplantısı’nı İstanbul’da gerçekleştirdi. 

 

AmCham Türkiye Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine Tankut Turnaoğlu seçildi.  

Amerikan Şirketler Derneği (AmCham Türkiye) 17. Olağan Seçimli Genel Kurul Toplantısı 18 Haziran 2021 günü İstanbul’da gerçekleştirildi. Toplantıda yapılan seçim ile AmCham Türkiye Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine Procter&Gamble Türkiye, Kafkasya ve Orta Asya Genel Müdürü Tankut Turnaoğlu seçildi. 

 

2019 yılında dönemin AmCham Başkanının bölgesel bir role atanması sebebiyle Başkan Vekilliğinden Başkanlığa atanan Tankut Turnaoğlu, Ekim 2019’dan bu yana yürüttüğü çalışmalar neticesinde üyelerin desteği ile Yönetim Kurulu Başkanlığı görevine seçildi.   

 

İkili ticarette pandemi döneminde kaydedilen artış G7 arasındaki tek örnek 

 

Genel Kurul açılış konuşmasını gerçekleştiren AmCham Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Tankut Turnaoğlu, Türkiye ve ABD arasındaki ikili ekonomik ve ticari ilişkilerde hayata geçirebilecek güçlü bir potansiyel olduğunu vurguladı. Turnaoğlu, “Ticaret ve yatırım, iki ülke arasındaki stratejik ilişkide kilit nitelikte önem taşıyor. İş dünyası olarak iş birliklerimiz yoluyla küresel istikrara ve istihdama sağladığımız katkının, her iki ülke için ekonomik ve ticari alanlarda gelecekte büyük faydalar sağlayacağına inanıyoruz. Türkiye’nin en hızlı büyüdüğü ihraç pazarları arasında yer alan ABD, Türkiye’de 2. en büyük yatırımcı ve Türkiye’nin 4. en büyük ticari ortağı. İkili ticarette pandemiye rağmen kaydedilen artış ise G7 ülkeleri arasındaki tek örnek olma özelliği taşıyor. İkili ticaret ve yatırımların geliştirilmesinde köprü görevi gören AmCham Türkiye olarak, üyemiz Amerikan şirketleri ile birlikte yeni dönemde de ekonomik iş birliğini destekleyecek her türlü çalışmaya odaklanmayı sürdüreceğiz” dedi.

 

Yönetim Kurulumuz sektörel çeşitliliği yansıtıyor

 

Farklı sektörlerde faaliyet gösteren çok sayıda ABD şirketinin Türkiye’yi bölgesel bir merkez olarak konumlandırdığını belirten Turnaoğlu, “Biz de AmCham olarak Yönetim Kurulumuzun seçiminde bu sektörel çeşitliliği ve ABD şirketlerinde üst düzey roller üstlenen kadın-erkek yöneticilerimizin dengeli şekilde temsil edilmesini gözettik. Yönetim kurulumuzda temsil edilen sektörler arasında; hızlı tüketim ürünleri, enerji, havacılık, ilaç ve tıbbi cihaz, gıda, tarım, teknoloji, lojistik, finans, endüstriyel üretim, kimya, turizm, e-ticaret, marka yönetimi/reklam, insan kaynakları, hukuk, mali danışmanlık ve araştırma yer alıyor. Danışma Kurulumuzda da eğlence, sanayi ve ilaç sektörleri bulunuyor. Türkiye’yi global pazarlara taşıyan güç olma ana hedefimize uygun şekilde Türkiye-ABD arasındaki güçlü ekonomik-ticari bağları yansıtan bir yönetim kurulu oluşturduk” ifadelerini kullandı.

 

Toplantının açılış konuşmasını yapan ABD İstanbul Başkonsolosu Daria DarnellAmerika Birleşik Devletleri ve Türkiye arasındaki temasların güçlü biçimde sürdürülmesi, her iki ülkede refah seviyesinin arttırılmasında büyük önem taşıyor. İkili ticareti etkileyen güçlüklerin bir an önce giderilmesini temenni ediyoruz” şeklinde konuştu.

 

AMCHAM TÜRKİYE YÖNETİM KURULU

 

ASİL

 1. Tankut Turnaoğlu – Procter & Gamble, Yönetim Kurulu Başkanı Türkiye ve Kafkasya 
 2. Canan Özsoy – GE, Türkiye Başkanı
 3. Halûk Yalçın – PwC Türkiye, Bölge Kıdemli Ortağı
 4. Ayşem Sargın – Boeing Türkiye, Genel Müdürü
 5. İsmail G. Esin – Esin Attorney, Yönetici Ortağı
 6. İhsan Karagöz – Mondelez International, Türkiye Genel Müdürü
 7. Ayşegül Aydın – Heidrick & Struggles, Yönetici Ortağı
 8. Evguenia Stoichkova – Coca-Cola, Avrasya ve Orta Asya İş Birimi Başkanı
 9. Gözde Güllüoğlu – MSD Türkiye, Genel Müdürü
 10. Burak Kılıç – UPS, Türkiye Genel Müdürü
 11. Emre Karter – Citibank A.Ş., Genel Müdür
 12. Levent Özbilgin – Microsoft Türkiye, Genel Müdürü
 13. Didem Şekerel Erdoğan – Nielsen IQ, Genel Müdürü
 14. Ece Aksel – PepsiCo Türkiye, Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü
 15. Armin Zerunyan – Hilton Türkiye, Bölge Müdürü
 16. Ayhan Öztürk – Medtronic, TWAL Bölge Başkanı
 17. Durmuş Topçu – Dow Chemicals, Türkiye ve Orta Asya Başkanı
 18. Volkan Sözmen – IBM Türkiye, Ülke Genel Müdürü
 19. Kerim Türe – Moda Nisa, Kurucu ve Yönetici Ortak
 20. Cem Açık – Pfizer, Genel Müdür
 21. Burcu Özdemir, TBWA, Yönetim Kurulu Başkanı

 

AMCHAM TÜRKİYE DENETİM KURULU

 

ASİL

 1. Ferruh Basku – Genpact, Türkiye Bölge Lideri
 2. Benan Arseven – Moroğlu Arseven, Ortak
 3. Berna Betül Öztürk – Ulusal Faktoring, Genel Müdür Yardımcısı
 4. Deniz Yurtseven – Metlife Emeklilik ve Hayat, Genel Müdür
 5. Ece Kaşıkçı – Bristol Myers Squibb, Genel Müdür
 6. Yasin Beceni – BTS, Yönetici Ortak

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Paylaşın

SON DAKİKA

Pin It on Pinterest

Login