2 sene önce
2 sene önce

Dijital Ticarette Sınırlar Headless Commerce ile Aşılacak

Pandemi ile dijital dönüşümünü hızla tamamlayan perakende sektörü, kusursuz müşteri deneyimine giden uygulamaları mevcut yapılarına dahil ediyor. Online ve offline tüm kanallarını tek bir platform üzerinden yöneterek hareket esnekliği kazanan markalar, artık kendi e-ticaret mecralarını özelleştirerek, tüketiciye, benzersiz satın alma deneyimi sunabiliyor. Akinon, dünyada son dönemde çok sık konuşulan “headless commerce” teknolojisi ile markaların, kendi satış kanallarını tüketiciler için cazip alışveriş noktası haline getirmeyi hedefliyor.

 

Pandemi sonrasında önemi daha da artan e-ticaret, teknolojinin sunduğu imkanlarla beraber yerini artık dijital ticaret platformlarına bıraktı. Mağazalarda kullanılan instore uygulamalardan, call center uygulamalarına, e-ticaret sitelerinden, pazaryeri entegrasyonlarına, mobil aplikasyonlara kadar her türlü dijital ticaret uygulamasının, omni-channel kurgularla kusursuz şekilde çalışmasını sağlayan dijital platformlar, özellikle perakende sektörünün geleceğine yön vermeye başladı. Perakende Günleri etkinliğinde konuşan, Türkiye ve dünyanın önde gelen perakende markalarının, omni-channel operasyonlarına ve dijital dönüşüm süreçlerine destek veren Akinon’un Büyümeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Onur Levent, dijital platform üzerinde çalışacak uygulamalar, headless mimari ve omni-channel kurgular sayesinde önümüzdeki dönemde perakende sektöründe fark yaratan marka hikayelerinin daha sık görüleceğini belirtiyor. 

 

Headless mimari zaman ve yatırım maliyetini düşürüyor

Konuşmasında “Headless” mimariye sahip Akinon Commerce platform ile müşterilerine omni-channel kurgularını yaparken sınırsız bir özgürlük sağladıklarını belirten Onur Levent, bu kurgular ile özellikle pandemi döneminde markaların hem müşteri sadakatinde hem de cirolarında yaşadıkları hızlı artışı birebir gözlemlediklerinin altını çiziyor. Global perakende markalarının da tercih ettiği headless yapının monilitik ticaret platformlarından farkını ise şu şekilde açıklıyor; “Geleneksel, monolitik ticaret platformları bütünleşik yapısı sebebiyle markalara çeşitli geliştirmeleri yapmaya ve e-ticaret platformunu farklılaştırmaya izin vermiyor. Headless mimaride e-ticaret platformunu oluşturan ön yüz ve arka yüz, birbirinden bağımsız iki ayrı uygulama olarak sunuluyor. Ön yüzde, yani müşterinin gördüğü kısımda markaların istediği müşteri deneyimini kurgularken, arkadaki ticaret motorunda ise farklı uygulamalar eklenerek ya da güncellemeler yapılarak platformun uzun süre özgür ve fonksiyonel olarak kullanılmasını sağlıyoruz. “Headless” mimariye sahip Akinon Commerce platform, sektörde 2-3 yılda bir olan altyapı geliştirme ihtiyacını ortadan kaldırıyor ve markalara hem zaman hem de yatırım maliyetinde avantaj sağlıyor. 

 

Markalar e-ticaret alanlarını pazar yerine çeviriyor

Pandemi etkisi ile 2020 yılında markalardan OMS (Sipariş Yönetim Sistemi) çözümü için yoğun talep aldıklarını belirten Onur Levent, 2021 yılında ise markaların daha çok Akinon Unified çözümüne ilgi gösterdiğini belirtiyor. Mevcut e-ticaret platformunu, pazar yerine dönüştüren ve bünyesinde farklı markaların satış yapmasına olanak sunan Unified, perakende sektörüne yenilikçi bir yaklaşım sunuyor. Levent “Unified ürünümüz ile herhangi bir marka, farklı bir marka ile anlaşarak, kendi ürünlerini birbirleriyle paylaşabiliyor. Markalarımız, bu yaratılan sinerji ile müşterilerine yepyeni deneyimler yaşatma fırsatı yakalıyor. Aynı zamanda da kendi ticaret sitelerini, pazar yeri haline dönüştürerek gelir modelini genişletebiliyor” açıklamasında bulunuyor.

 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Paylaşın

SON DAKİKA

Pin It on Pinterest

Login