2 sene önce
2 sene önce

Türkiye dünyada alım garantisi veren ülkeler arasında

Karbon salınımının ve fosil yakıtların zararlarının önüne geçmek için, yenilenebilen enerji kaynaklarına dayalı enerji üretmek isteyen yatırımcıların desteklenmesi tüm dünyanın gündeminde yer alıyor. Bu anlamda, Dünya güneş enerjisi alanında büyük kolaylıklar sağlayarak yatırım yapacak girişimcilere önemli teşvikler sunuyor. 40 ülkenin yer aldığı endekslere bakıldığında, yenilebilir enerji yatırımlarında Çin 2060’a kadar sıfır enerji taahhüdü ve ABD 2 trilyon dolarlık temiz enerji planı ile ilk sıralarda geliyor. Üretilen enerjinin alım garantisini veren ülkeler arasında ise; Türkiye, Avusturya, Fransa, Almanya Yunanistan gibi ülkeler yer alıyor. 

Konuyla ilgili olarak, yenilenebilir enerji kaynaklarının uzun vadede yatırımcılar için avantaj sağladığına dikkat çeken Evcil Solar, yurt dışında yatırım yapmak isteyen yatırımcılara destek veriyor.

YENİLENEBİLİR ENERJİ PAZARDA REKABETÇİLİĞİ ARTIRIYOR

Yenilenebilir enerjinin, yeni enerji üretim kapasitesi için birçok pazarda giderek daha rekabetçi hale geldiğine dikkat çeken Evcil Solar Şirketleri Genel Müdürü Mustafa Evcil, “İspanya Amerika Almanya ve Japonya dünya genelinde Güneş Enerjisi Kurulu’nun yüzde doksanını elinde tutuyor. Çin’in 2060’a kadar sıfır enerji taahhüdü ve ABD’nin 2 trilyon dolarlık temiz enerji planı ise, dünyanın en büyük üç ekonomisinin aynı yöne doğru ilerlediği anlamına geliyor. Onları Japonya, Kore Cumhuriyeti ve İngiltere gibi diğer birçok ülke takip ediyor. Bu ülkeler, yatırımcılar için kapılarını ardına kadar açmış durumda. Ayrıca, Avusturya Kıbrıs, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İrlanda, İtalya, Litvanya, Lüksemburg Hollanda Portekiz ve Türkiye gibi ülkeler de üretilen enerjinin alımını garanti ediyor” diye konuştu.

FİNANSMAN ÇÖZÜMLERİ SUNUYORUZ

Evcil, “Pandeminin etkisi ve yapılan düzenlemeler ile güneş enerjisi yatırımları, yatırımcılara uzun vadede güvenli bir liman sağlıyor. Günümüzde önem kazanan sürdürülebilirlik anlayışının, fosil yakıtların ve karbon salımının önüne geçilmesi için oluşturulan bilincin önem kazanması ile temiz yenilenebilir enerjiye daha çok odaklanır hale geldik. Bu anlamda, son yıllarda yatırımcıların toplumun geleceğine saygılı üretim yapan firmalara olan güveni ve inancı giderek büyüyor. Yapılan teşvikler ile girişimciler bu alanda yatırımlarını giderek artırıyor. Bunun yanı sıra, yurt dışında yatırım yapmak hem yatırımcılar hem de firmalar için önemli avantajlar sağlıyor. Yurt dışındaki finansman kullanımı da oldukça avantajlı. Türkiye’de biz yıllık yüzde 19’ la kredi kullanırken, örneğin Macaristan’da yıllık yüzde iki ile finansman kullanılabiliyor. Ayrıca, oturma izni de alabiliyorsunuz. Bunların yanında, devletin alım garantisi yurt dışında 14 yıl. Biz de, bu anlamda yatırımcıların yurt dışında yatırım yapmalarına imkan sağlayarak proje oluşturma, GES kurulumu, inşaat, elektrik, proje ve finansman gibi çözümler sunuyoruz” dedi.  

 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Paylaşın

SON DAKİKA

Pin It on Pinterest

Login