3 yıl önce
3 yıl önce

Bir yazarın gözünden, bir kitabın yayıma hazırlanma macerası!

Koray Avcı Çakman, düş sihirbazlığını üstlendiği Bir Kitabın Macerası'nda, okurun hayal gücünü gezintiye çıkarıyor; kitapların yayıma hazırlık serüvenini gizem dolu bir hikâyeyle buluşturuyor.
 
''Bir yazar nasıl yazar, bir kitap nasıl ortaya çıkar?'' sorularının izinden giden bu hareketli roman; yazarın yaratım sürecinden editörün yazılı metne sunduğu katkıya, illüstratörün rolünden yayın yönetmeninin sorumluluk alanına, yayıncının dağıtım-tanıtım-satış çalışmalarından korsanla mücadelesine uzanarak, bir kitabın ardında yatan onca gizli kahramana ve yoğun emeğe saygı duruşunda bulunuyor.
 
''Hayatım roman!'' diyenlerin dünyalarına konuk olup, sözcüklerini kâh bir saka kuşunun cıvıltısında kâh bir kabak kemanenin tıngırtısında arayan Koray Avcı Çakman; bir fikrin kitaba dönüşme aşamasında, hikâyelerin her zaman yazarın ayağına gelmediğine, bazen de yazarların onları arayıp bulduğuna dikkat çekiyor.

Ünlü yazar Luna Tulgar Mavi, taşındığı yeni evde yeni bir kitap yazma hazırlığındadır. Soluk soluğa bir macera kaleme almalıdır, ama nasıl? Başlangıçta her yazar gibi, 'Bu kez bir şey yazamayacağım,' hissine kapılıp endişelense de çok geçmeden ilham perisi yardımına yetişir. Kararını vermiştir: Bu kez kahramanı bir kitap olacaktır. Haylaz bir rüzgârın uçurduğu, obur bir keçinin kemirdiği, oyunbaz bir maymunun sakladığı, korsanların kaçırdığı bir kitabın macerasıyla okurlarının karşısına çıkacaktır. Oysa atladığı önemli bir ayrıntı vardır: kendisi düş dünyasında dolanırken peşine takılan Gizçöz ekibi. Çınar ve arkadaşları ne yapıp edip üç sandıkla karşı apartmanlarına taşınan bu esrarengiz yazarın sakladığı sırrı açığa çıkarmaya kararlıdır. Sahi… bir yazar, sandıkta ne gibi sırlar saklayabilir ki?..

Henüz basılmamış bir kitabın başına gelen komik ve gizemli olayları konu edinen bu sürükleyici roman, yazarların dünyasını anlamaya ve yayıncılık sektörünün işleyişini kavramaya yönelik değerli paylaşımlarda bulunuyor.

Koray Avcı Çakman'ın, içindeki çocuğu canlı tutan her yaştan okuruna armağan ettiği Bir Kitabın Macerası, yazarın hayatından ve yazma serüveninden de önemli izler taşıyan, ''yaşayan'' bir eser. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Paylaşın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
SON DAKİKA