2 sene önce
2 sene önce

Şehrin Stresinden Uzak Yeni Yaşam Merkezi Silivri

Yoğun şehir hayatından uzaklaşarak ferah ve konforlu bir yaşam alanı tercih etmek isteyenler, Silivri bölgesindeki inşaat projelerine büyük ilgi gösteriyor.

COVID-19 pandemisi hayatın her alanında etkili olurken, insanların yaşam tarzlarında bir takım değişikliklere de yol açtı. Uzun evde kalma süreleri, özellikle şehirde apartmanlarda yaşayan insanlar için hem sağlık hem de psikoloji açısından zorlayıcı oluyor. Bu durum, şehrin stresinden uzak yerleşim bölgelerine olan talebi de artırdı.

Doğal şartları ve İstanbul’a yakın olmasıyla büyük avantajlar sağlayan Silivri bölgesi, gerek inşaat projeleri gerekse de arsa yatırımı yapmak isteyenler için özellikle bu dönemde cazibe merkezi haline geldi.

Ağırlıklı olarak Silivri bölgesinde projeler gerçekleştiren Home Yapı Mühendislik Kurucu Ortağı İnşaat Mühendisi Nevzat Ülküseven, “Şehrin ortasında apartman dairelerinde yaşamaktansa şehrin dışında ferah, bahçeli evlerde yaşamak yeni trend diyebilirim. Son yıllarda başlayan bu akım, pandemide oluşan şartlarla daha da hızlandı. Ayrıca İstanbul için yaklaşan deprem tehlikesine istinaden insanların az katlı ve güvenli konutları tercih etmesi de bu bölgedeki inşaat projelerine ilgi gösterilmesinin nedenleri arasında sayılabilir.

Hem sakin, ferah ve güvenli bir bölgede yaşayıp hem de İstanbul’a daha yakın olmak isteyenler Silivri bölgesini tercih ediyorlar. Bu bölgeye olan talep son yıllarda çok ciddi bir artış göstermiştir. İstanbul merkeze yakın oluşu, yeni bağlantı yollarının yapılması ile ulaşımın rahatlaması, şehrin karmaşasından bıkanlar ve az katlı bahçeli konutlarda yaşamak isteyenler için bir çekim merkezi olmuştur. Geçmiş yıllarda ikinci konut diye tabir edilen yapılar, artık yaz-kış oturulur duruma getirildi. Bölgenin alt yapı ile ilgili eksikleri tamamlandığı takdirde bu bölgeye hızlı bir göç dalgası yaşanabilir.

Bu geçişi hemen yapamayan kişiler daha ileriki dönem için şimdiden Silivri bölgesinde arsa alarak yatırımlar yapmaya başladılar. Uzun vadede konforlu bir emeklilik hayatı planlayanlar daha çok bu şekilde hareket ediyor. Silivri’de arsa fiyatları ciddi bir artış gösterme eğiliminde. Şu anda bu bölgelerden gerek inşaat yapmak, gerekse de yatırım amaçlı arsa alımı yapmak için doğru bir zaman olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Müstakil ve Villa Tipi Yapılara İlgi Büyük 

Home Yapı Mühendislik Kurucu Ortağı Mimar Hasan Aksel Yağcıoğlu, bölgede daha çok fonksiyonel yapılara ilginin yüksek olduğunu belirtti: “İnsanlar kendilerine şehir dışında kalabilecekleri, ferah mekanlar yaratabilmenin derdinde. Bazı sektörlerin home office sitemine geçmesi, işlerin evden de yürütülebileceğini gösterdiği için özellikle beyaz yaka dediğimiz kesim şehrin stresinden uzak bölgelere kalıcı olarak yerleşme planları yapıyor.

Pandemi ile birlikte insanlar daha çok izole yaşam alanlarını tercih ediyorlar. Kendilerine ait ailesiyle baş başa kalabilecekleri ferah, güvenli mekanlara ilgi gösteriyorlar. Apartman hayatının boheminden kurtulmak istiyorlar. Bütçeleri dahilinde farklı tercihler yapıyorlar. Örneğin; bizim Home Yapı olarak hakim olduğumuz Silivri bölgesinde müstakil yapılar veya ikiz villalar daha fazla soruluyor.

Bölgemizde yapılan projelerde yeşil alanı fazla, mümkünse kendine ait havuzu olan, modern mimari tarzındaki yapılar daha fazla arzulanıyor. Ancak inşaat maliyetlerindeki ciddi artışın bu tarz yapılara olan talebi baskıladığını söylemeliyim. Bölgeye olan ilgi azalmıyor, ancak öteleniyor veya daha minimal daha ufak yapılar tercih ediliyor. İstanbul'un köyleri tarlalara konan izinsiz konteynerlar ile doluyor.”

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Paylaşın

SON DAKİKA

Pin It on Pinterest

Login