1 sene önce
1 sene önce

CHP Eskişehir Milletvekili Jale Nur Süllü

Türkiye Büyük Millet Meclisi Genel Kurulu’nda konuşan Cumhuriyet Halk Partisi Eskişehir Milletvekili Dr. Jale Nur Süllü, AKP iktidarına ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a kadınların hakkını helal etmediğini söyledi.

 

İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme girişiminin ülkenin saygınlığının yitirilmesi ve kazanımlardan geri gidişin özeti olduğunu belirten Süllü, “Ulusun egemenliğini temsil eden Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bu konuyu konuşmak bile son derece üzücüdür.” dedi

 

İstanbul Sözleşmesi’nin imzalanma sürecinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Türkiye’nin öncü rol oynadığını ve gelişen saygınlığına olumlu katkıda bulunacağını söylediğini ve tüm partilerin oy birliği ile imzalandığını hatırlatan Türkiye Büyük Millet Meclisi Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Başkanvekili ve CHP Eskişehir Milletvekili Süllü, “AKP ve MHP Milletvekillerine soruyorum, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararı alarak bu saygınlıktan neden vazgeçtiniz? Cumhuriyet tarihinde ilk kez uluslararası bir sözleşmeden çekildik. Bir gece yarısı ansızın, toplumsal mutabakat sağlanmadan, Cumhurbaşkanın keyfi kararı ile gerçekleşti çekilme kararı. Kadınların uğruna savaştığı kazanımların yok edilmesinde sessiz kalmayacağız. Sözleşmeden çekilme kararının açıklanmasından bugüne 50 kadının öldürülmesi kadın cinayetlerinin artacağının bir göstergesidir. Kadın ve Demokrasi Derneği’nin üyesi olan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, geçmişte savunduğu sözleşme için Kadına Yönelik Şiddete Karşı Alınması Gereken Tedbirlerin Belirlenmesi Meclis Araştırma Komisyonunda bugün İstanbul Sözleşmesi’nin kadını korumak için şart olmadığını belirtiyor.” dedi.

 

KADININ BEDENİ ÜZERİNDEN MAFYA HESAPLAŞMASI

 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun bir televizyon kanalında bir mafya lideri ile ilgili olarak yaptığı "karısının iç çamaşırına sığınan aciz" açıklamasına da değinen Süllü “Daha geçen yıl erkeklere elini sallayarak “Ayıptır, Ayıp” diyen İç İşleri Bakanı, bugün kadının bedeni, kadının cinselliği, iç çamaşırı üzerinden mafya hesaplaşmasına cevap veriyor. Tüm bu yaşananlar ülkemizin saygınlığının yok olduğunun göstergesidir. Helallik isteyen AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, AKP’ye ve MHP’ye biz kadınlar hakkımızı helal etmiyoruz.” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Paylaşın

SON DAKİKA

Pin It on Pinterest

Login