1 sene önce
1 sene önce

Can Çavuşoğlu:” 20’li Yaşlar Akımı Sadece Eğlence için Olmayabilir”

Sosyal medya üzerinde başlayan, #20'li yaşlar challenge etiketi ile paylaşımı yapılan akım kısa sürede milyonlara erişti. Dünya’dan ve Türkiye’den sanat ve iş dünyasından da birçok ismin katıldığı akım, Yapay Zekaya algoritmik kaynak sağlamak için mi yapılıyor iddiasını iş insanı Can Çavuşoğlu değerlendirdi.

 

Son günlerin en hızlı şekilde yayılan akımı 20’li yaşlara ait paylaşımlar oldu. Sosyal medya üzerinde başlayan bu akım kısa süre içerisinde milyonlarca kişiye erişti. Türkiye’den tanınan simaların hatta kurumsal markaların da dahil olduğu akımda kişiler kendi 20’li yaşlarındaki görüntülerini paylaşıyor.

 

Sosyal medyanın her alanda kullanımına dikkat etmenin ve gizlilik ilkelerini hatırlatan Çavuşoğlu, “Sosyal medya üzerinde başlayan akımların çoğunun big dataya hizmet ettiği biliniyor, bu akımı kim başlatıyor? Neden başlıyor? Bir sosyal sorumluluğa farkındalık yaratmak amacı ile başlatılan bir akım değil de eğlence yolu ile bir anda milyonlara erişilen bir bilgi avı mı gibi komplo teorileri de mevcut. Akımlara katılmadan önce bu şekilde detaylara dikkat etmek gerekiyor” diye konuştu.

 

Yüz Tanımlama Sistemine Veri 

 

Sosyal medya üzerinde başlayan akım ile 20 yaşındaki halinizi paylaşarak yüz tanımlama sistemine veri sağlıyoruz; geçmişte 10 yıl öncesi için bir challenge yapılmıştı “ Resimlerimizi koyarak aslında önceki ve sonraki hallerimiz için veri kaynağını ellerimiz ile vermiş oluyoruz. Biliyorsunuz yüz tanımlama sistemleri telefonlarımıza, bilgisayarlarımıza erişimde kullanılıyor ve buradan soğuk cüzdanlara, bankacılık uygulamalarına ve daha pek çok uygulamaya erişebiliyor, teknoloji hızla gelişirken tehditlerini de beraberinde getiriyor. Bu yüzden başlatılan her akıma dahil olmak kişisel verilerin ihlaline yol açabilir” diye konuştu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Paylaşın

SON DAKİKA

Pin It on Pinterest

Login