2 sene önce
2 sene önce

Polifarma Türkiye’de İlk Kez Raman Spektrofotometresi Nicel Test Yöntemi Onayını Aldı

Yüzde 100 yerli sermayeli Polifarma İlaç, dünyada sadece 20 ilaç şirketinde bulunan Raman spektrofotometresi nicel test yöntemi için Türkiye’de onay alan ilk şirket oldu. İnsan sağlığında bir dakikanın bile çok kıymetli olduğunu bilen Polifarma, bu sayede ürünlerin hastaların hizmetine sunulması sürecini de kısalttı. Polifarma, Kalite Kontrol Kimya Laboratuvarı’nda Raman cihazı ile alternatif miktar tayini metot geliştirme çalışmalarını başarıyla tamamlayarak bu onayı almaya hak kazandı. 

 

“Bu yöntemle saatler süren analizler birkaç dakika içinde sonuçlanıyor”

Raman spektroskopisi yöntemini Kalite Kontrol Direktörlüğü’nde ilaçta nicel yani miktar tayini analizine uyguladıklarını belirten Polifarma Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Vildan Kumrulu, “Sağlık söz konusu olduğunda kalite ve uzmanlık kadar hız da önem kazanıyor. Onayını aldığımız bu yöntemle saatler süren analizler 3-5 dakika gibi kısa bir zaman zarfında sonuçlanıyor. Raman yöntemini öncelikli olarak şirketimizin iç ve dış pazarda çok fazla kullanılan ve marka haline gelmiş bir ürününde gerçekleştirildik. Başta çocuk hastalar olmak üzere birçok yaş grubunda güvenle kullanılan ve hekimler tarafından en çok tercih edilen bu ürünümüzün hastalara daha hızlı ulaşmasını sağlamak amaçlı ilk validasyon ürünü olarak seçtik. Ardından da Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’na başvuru yaparak, titizlikle yapılan incelemelerin ardından Mart ayında Raman spektrofotometrik yöntemine onay aldık” dedi. 

 

Polifarma olarak Türkiye’de ilklerin öncüsü olmanın haklı gururunu taşıdıklarını anlatan Kumrulu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu çalışmanın projelendirilmesinden nihai sonuca ulaşana kadar olan tüm süreçte üstün gayret ve emeklerinden dolayı Kalite Direktörümüz Ferhat Yıldırım, Kalite Kontrol Müdürümüz Tülay Kocaağa, Kalite Kontrol Müdür Yardımcımız Nurhan Mutlu, Kalite Kontrol Şefimiz Eren Sopacı ve Kalite Kontrol Uzman Yardımcımız Bahar Demirdoğan’a ve yanımızda olan BLG Kimya Teknolojileri firmasına teşekkür etmek istiyorum. Bundan sonra da sektörümüzün en iyisi olmak ve ülkemize değer katmak için aralıksız çalışmaya devam edeceğiz.”

 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Paylaşın

SON DAKİKA

Pin It on Pinterest

Login