2 sene önce
2 sene önce

ESİAD Başkanı Karabağlı’dan soykırım açıklamasına kınama

Ege Sanayicileri ve İşinsanları Derneği (ESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa KARABAĞLI, ABD Başkanı Joe BIDEN'ın 1915 olaylarını "soykırım" olarak nitelemesini büyük bir talihsizlik olarak niteledi ve kınadı.

 

ABD Başkanı BIDEN’ın  1915 yılında zorunlu olarak gündeme gelen tehcir sırasında ve sonrasında meydana gelen, sonuçları üzücü olayların soykırım olarak nitelendirmesinin tarihi gerçeklerle örtüşmediğini belirten KARABAĞLI, tarihi olaylar hakkında siyasetçilerin değil, tarihçilerin ve konuya yönelik araştırmacıların gerçekleri gün yüzüne çıkarması gerektiğini belirtti.

 

ABD Başkanı hatasını düzeltmeli

 

KARABAĞLI, BIDEN’ın söyleminin tarihi ve hukuki kıymetinin bulunmadığını, bunun sadece siyasi bir söylem olduğunun altını çizerek bölge barışına fayda sağlamayacağını dile getirdi. KARABAĞLI, “Tarihsel olayların günümüzün siyasi koşullarına göre yeniden gündeme getirilmesi, olaylardan etkilenmiş halklara da saygılı bir tutum değildir. Bu konulardaki siyasi çıkışlar konunun sağlıklı bir zeminde ele alınmasını zorlaştırmakta ve konuların çarpıtılmasına yol açmaktadır. Toplumlar arasındaki uzlaşıya darbe vuran soykırım açıklaması, bölgede ortaya çıkan işbirliği imkanlarına ciddi şekilde zarar vermektedir. ABD Başkanı'nı bu vahim hatasını düzeltmeye; tarihten düşmanlık çıkarmaya çalışan bazı çevrelere hizmet etmek yerine, dostluk içinde yaşayan Türk ve Ermeni halkları arasında diyalog ortamının geliştirilmesine ve bölgedeki barış vizyonuna katkıda bulunulmasına yönelik çabaları desteklemeye davet ediyoruz” diye konuştu.

 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Paylaşın

SON DAKİKA

Pin It on Pinterest

Login