3 sene önce
3 sene önce

Kiracıların yüzde 61’i umutsuz

Ipsos’un ev sahibi olma konusunda global kamuoyunun nabzını tuttuğu araştırmaya göre, katılımcıların yüzde 58’i yaşadıkları muhitte ev alma imkanlarının olmadığını düşünüyor. 29 ülkeyi kapsayan araştırmaya Türkiye’den katılanların yüzde 61’i kiracı olarak yaşadıkları bölgeden ev alamayacakları düşüncesine sahip.

Ipsos’un 29 ülkede gerçekleştirdiği araştırmaya göre, her beş kişiden neredeyse üçü yaşadıkları lokasyondan ev almaya maddi imkanlarının yeterli olmayacağını düşünüyor. Ev sahibi olma konusunda en ümitsiz ülkeler; yüzde 84’le Macaristan, yüzde 83’le Japonya yüzde 75’le Polonya, yüzde 68’le Arjantin ve yüzde 67 ile Rusya. Araştırmaya Türkiye’den katılanların yüzde 61’i yaşadıkları lokasyonda ev sahibi olmak konusunda karamsar. 

 

Faiz yükü yok, peşinat yok

 

Yeni bir ev almak için yeterli maddi güce sahip olamamak ev sahibi olmanın önündeki en büyük engellerden biri. Ev sahibi olmak isteyen ama yeterli birikimi olmayan vatandaş peşinatsız, kredisiz, faizsiz ev alma yollarını tercih ediyor. YENİEVİM, ev sahibi olmak isteyenleri ağır faiz oranlarından ve peşinattan kurtarıyor. Vatandaş, bu modelde gelir seviyesine göre taksit seçeneklerini kendi belirliyor. Türkiye’nin 7 bölgesinde hizmet veren ve 2020’de İstanbul, Ankara, Kahramanmaraş, Adıyaman, Gaziantep, Mersin, Kocaeli ve Adana’da yeni şubelerini açan şirket, özellikle dar gelirli vatandaşların ev almalarını kolaylaştırmayı hedefliyor.

 

Ödeme planını vatandaş belirliyor

 

Yıllarca kira ödeyen ve yeteri kadar birikim yapamayan vatandaşların derdine derman olacaklarını söyleyen YENİEVİM Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Çalış, “Ev almak isteyenler faizsiz finansman yöntemlerimizle Türkiye’de istedikleri bölgeden ev alabiliyorlar. Üstelik kendi bütçelerine ve ödeme güçlerine göre planlama yapabiliyorlar. 1985’ten bu yana konut piyasasında edindiğimiz tecrübeyle ev sahibi olmak isteyen herkese yeni seçenekler sunuyoruz. Şu anda 7 bölgede hizmet veriyoruz. Yıl sonunda 50 ildeki şubelerimizle hizmet vereceğiz.” dedi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Paylaşın

SON DAKİKA

Pin It on Pinterest

Login