3 yıl önce
3 yıl önce

“SosyalBen Akademi” fütürizm konusu üzerine gerçekleştirdiği dijital kamp ile gençleri alanında uzman kişilerle ve akranlarıyla bir araya getiriyor.

Türkiye’nin ve dünyanın birçok bölgesinde gerçekleştirdiği saha çalışmalarıyla 2013 yılından bu yana 45.000’i aşkın çocuğun hayatına dokunan SosyalBen Vakfı “Yeni Neslin Sivil Toplum Kuruluşu” olarak çalışmalarına devam ediyor. Vakıf’a fon sağlayıcı nitelikte kurulan SosyalBen Akademi ise, Türkiye’deki gönüllülük oranını artırabilmek ve daha yaşanılabilir bir dünya yaratmak için sosyal sorumluluk alanında; hem bireysel hem de kurumsal bazda proje danışmanlığı hizmeti veriyor. 

 

Danışmanlık hizmetinin yanı sıra, gençliğin her daim ilerlemesine katkı sağlamak amacıyla pek çok çalışma gerçekleştiren Akademi; 2020 yılında ilk kez düzenlediği “Digital Camping for Community (DCFC)”yi 27-28 Şubat 2021 tarihlerinde gençlerle yeniden buluşturuyor. “Fütürizm” teması ile dijital dönüşümü ve bu dönüşümün dünyaya, iklime ve sivil toplum kuruluşlarına olan etkisini ele alınacak DCFC’de ‘’Genç Kapasite Güçlendirme’’ kapsamında; Türkiye’de 81 yıldır faaliyet gösteren British Council, hem gençleri dünya vatandaşlığı konusunda bilgilendirirken, IELTS sınavına hazırlanan bir gence de ücretsiz sınav hediye edecek.

 

Sosyal girişimlerine seri bir şekilde devam ederken, 10 yıl önce bir yarışma ile yollarının kesiştiği British Council ile yeniden bir araya gelmenin onu çok heyecanlandırdığının altını çizen Sosyal Ben Vakfı Kurucusu Ece Çiftçi“Gençler için gerçekleştirdiğimiz her çalışma gibi, “Dünyadan Biz Sorumluyuz” mottosuyla hayata geçirdiğimiz “Digital Camping for Community”de de gelecek için büyük fayda yaratacağımıza inanıyorum. Geçtiğimiz yıl gerçekleştirdiğimiz DCFC’de Dünya’nın 4 farklı ülkesinden, Türkiye’nin ise 32 farklı ilinden tamamı öğrencilerden oluşan 163 kişi katılım sağladı. Bu çıktılar bizi çok mutlu ediyor. Bu yıl da büyük ilgi görmesini öngörüyoruz. Sosyal girişimcilerin fikirlerini uluslararası arenada paylaşmak istediğini fakat önlerine çıkan dil bariyeri sebebiyle hayallerine bir adım uzak kaldıklarını fark ettik. Bu aşamada gençlerin ufkunu açmak için hayata geçirdiğimiz “Digital Camping for Community”yi onlar için bir fırsata dönüştürmek istedik. Biliyorsunuz ki British Council bünyesinde gerçekleştirilen, uluslararası geçerliliği olan, dünya üniversitelerinin kapılarını açan IELTS sınavı, kariyer yolculuğumuza değer katıyor. Bu aşamada British Council ekibiyle yaptığımız fikir alışverişiyle dijital kampa katılan gençlerden birine IELTS sınavı hediye etmeye karar verdik. Bu küçük desteğin birikintiye düşen bir su damlası gibi yayılacağını umuyoruz” dedi.

 

27 Şubat’ta Bristih Council İş Geliştirme Direktörü Bora Can’ın ve SosyalBen Vakfı Kurucusu Ece Çiftçi’nin yer alacağı webinarla başlayan programda “21. Yüzyılda Dünya Vatandaşlığı” başlığında İngilizce öğrenmenin önemine ve sosyal girişimciliğin günümüzdeki seyrine değinilecek. Genç girişimcilerin sesine kulak verilecek canlı yayında ise 1.5 Derece oluşumunun kurucuları Alara Civelek ve Duru Barbak ile Fridays for Future Platformunun Kurucusu Atlas Sarrafoğlu “İklimin Geleceği: Aktivizm”den söz edecekler.  “Sivil Toplum 5.0” yayınında ise IDEMA Kurucularından Ali Ercan Özgür, STGM Genel Koordinatörü Tezcan Eralp Abay ve Avrupa Başkanlığı Mali İşbirliği ve Proje Uygulama Genel Müdürü Bülent Özcan yer alacak.

 

28 Şubat Pazar günü katılımcı gençlerin akranları tarafından Zoom üzerinden gerçekleştirilecek atölyeler ise katılım formu doldurulurken seçilecek; mevcut durum analizi, sorun tespiti ve çözüm önerileri başlıkları hakkında yapılacak.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

Paylaşın

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
SON DAKİKA